Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rusové se diví: proč naše zboží ve světě nikdo nechce?

Ekonomika

  11:44
MOSKVA - Rusové často sní o modernizaci své země spojené s inovačním průlomem a supermoderními technologiemi. Mnohým se zdá, že dosažení "nařízených výšin" ve znalostní ekonomice je nová národní idea, která učiní Rusko váženou a ve světě uznávanou velmocí, napsal v listu Vedomosti výzkumník Vladislav Inozemcev. Bohužel, tato idea se podle něj sotva uskuteční.
Rusové - alkoholici (ilustrační foto)

Rusové - alkoholici (ilustrační foto) foto: cache.daylife.com

A to nejen proto, že dostat se na stejnou technologickou úroveň jako USA nebo alespoň jako průměrná evropská země je velice složité.

Problém spočívá v tom, že ani jediná země na světě si nezajišťuje globální uznání výlučně jako producent technologií. Spíše naopak: všechny velmoci dosáhly dominance jako průmysloví, a ne intelektuální vůdci. Anglie, Německo, USA se právě takto staly vůdci světové ekonomiky na přelomu 19. a 20. století. Japonsko a Čína přiměly Západ přemýšlet o perspektivě ztráty vůdčí pozice tím, že zaplavily americký a evropské trhy svým průmyslovým zbožím.

Najít na výrobku "Made in Russia" je téměř nemožné 
Nálepka "Made in..." se v současném světě jeví jako svědectví o stavu státu. Ale uvidět v zahraničí zboží s nápisem Made in Russia je prakticky nemožné, píše Inozemcev.

Ano, Rusko je velký vývozce energií a surovin. Ale ani v Evropě, kam putuje velká část ruského vývozu, nikdo nepřemýšlí nad tím, jakým plynem vytápí dům, z jaké ropy byl vyroben benzin a z jakého kovu se lisují součástky.

Bezzubá konkerence

V žádném z vůdčích či na vývoz orientovaných průmyslových odvětví - automobilový a letecký průmysl, výroba polovodičů, počítačů, telekomunikační techniky, chemický a farmaceutický průmysl - Rusko není konkurentem nejen Západu, ale ani ostatním zemím uskupení BRIK (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

Vývoz surovin může dodat sebevědomí na summitech hlav států, ale ve společenském vědomí taková země zůstává pygmejem.

Nikoliv náhodou Washington Post v komentáři o nedávném špionském skandálu vybídl Američany nebát se ruské průmyslové špionáže prostě proto, že ruský průmysl zmizel v první polovině dekády po roce 2000.

Ani technologie samy o sobě nezaručují úspěch. Martin Cooper z firmy Motorola vytvořil první mobilní telefon na světě. Ale Motorola nyní kontroluje jen 4,7 procenta trhu, zatímco Nokia 37,8 procenta, a podle výsledků za loňský rok vykázala ztrátu 51 milionů dolarů (zhruba jednu miliardu Kč), zatímco Samsung zisk 8,28 miliardy dolarů.

Všichni vědí, že internet vznikl v USA, ale nyní na USA připadá jen 12,6 procenta uživatelů na světě. Světoznámost přinášejí technologie také jen relativně: jen sedm procent uživatelů systému Skype ví, že vznikl v Estonsku, uvesl Inozemcev.

Současný svět zůstává industriální. Na suroviny v roce 2009 připadalo 16,1 procenta světového obratu zboží, na služby 18,9 procenta a 65 procent patřilo průmyslovým výrobkům. Z dvaceti největších amerických vývozců je 15 průmyslovými obry a jen pět technologickými giganty.

Vývoz Microsoftu v roce 2009 dosáhl 6,9 miliardy dolarů, zatímco General Eletric 18,4 miliardy a Boeingu 26,3 miliardy dolarů. Na prodej patentů a licencí připadá 5,7 procenta amerického vývozu, z čehož 63 procent činí franšízové platby. Ze stovky největších evropských společností nebankovního sektoru jsou 62 průmyslové podniky (nepůsobící ve sféře surovin či telekomunikací). Saúdská Arábie je ropná velmoc, ale v roce 2009 byl její vývoz do USA menší než Irska.

Někde mezi Portugalskem a Izraelem
Rusko je oficiálně 11. největším vývozcem na světě. Ale i v tomto srovnání ztrácí čtyři příčky na Belgii. Kdybychom očistili ruský vývoz od surovin, skončili bychom někde mezi 40. a 45. příčkou, mezi Portugalskem a Izraelem, připomněl Inozemcev.

V ročním průměru na jednoho Rusa připadá nesurovinový vývoz za méně než 500 dolarů, zatímco v Česku tento ukazatel dosahuje 7600 dolarů, Slovinsku 9400 a ve Švýcarsku více než 19.000 dolarů. Co bychom změnili, kdybychom vytvořili podobnou hi-tech ekonomiku jako Amerika? Loni v USA "technologický vývoz" představoval produkci za 223 miliard dolarů, tedy 730 dolarů na osobu a rok.

Technologie nejsou ničím, pokud se nedokážou uplatnit v průmyslu a přeměnou ve výrobky dobýt světové trhy. Technologie dnes mění podobu vývozu té či oné země nikoliv samy o sobě, ale jako nástroj efektivní a masové průmyslové produkce.

K světovému uznání podle Inozemceva nestačí respekt od politiků obávajících se "Horní Volty s raketami", anebo ropných konkurentů vůči "severní Nigérii". Země potřebuje, aby ji znal řadový spotřebitel, který se každý den setkává s "vizitkami" mnoha zemí na nálepkách výrobků. To, jak často se státy připomínají na těchto nosičích informací, vede lidi ve světě k úsudkům o významu té či oné země ve světové ekonomice, o schopnostech a talentu jejího lidu.

Rozšířit nálepky Made in Russia by se mělo stát ideou modernizujícího se Ruska. Ale, bohužel, v debatách o inovacích tento jediný důležitý ukazatel úspěchu málokoho zajímá, uzavřel Inozemcev.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...