Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ruští blogeři: Snímek sestřelení malajsijského boeingu je podvrh

Média

  7:00
MOSKVA - Údajný satelitní snímek dokazující, že malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě sestřelil v červenci nad východní Ukrajinou ukrajinský vojenský letoun, je podle ruských opozičních blogerů zřejmý podvrh.

Trosky boeingu Malajsijských aerolinií nedaleko vesnice Grabovo v Doněcké oblasti. foto: Reuters

Podrobně ho na internetu odhaluje Ilja Varlamov a také další komentátoři poukazují na údajně očividné nesrovnalosti. Jeden z uživatelů ruského aviatického diskuzního webu aviaforum.ru poznamenal, že z mystifikačním snímků by byla „velká legrace, kdyby téma nebylo tak tragické“.

Zmíněný snímek „z cizí špionážní družice“ zveřejnila v pátek večer ruská státní televize. Záběr údajně zachycující stíhačku v okamžiku odpálení protiletadlové střely směrem k civilnímu boeingu představil Ivan Andrijevskij, viceprezident Ruského svazu inženýrů.

Pomoc nebo výmysl?

„Snímek jsme spolu s dopisem obdrželi elektronickou poštou od odborníka s dvacetiletými zkušenostmi. Jeho cílem bylo pomoci nám dokončit rekonstrukci zániku boeingu, kterou jsme začali před několika měsíci,“ tvrdil Andrijevskij.

PSALI JSME:

Známý ruský bloger Ilja Varlamov ale celou záležitost označil za podvrh. „Při detailním prozkoumání se ukázalo, že je to padělek na hrubo zpatlaný ve photoshopu,“ uvádí na serveru Livejournal. Především poukazuje na to, že snímek byl pořízen s využitím leteckých a satelitních map programu Google Earth z roku 2012.

Kromě toho „útočící“ stroj na obrázku podle něj není žádný MiG, nýbrž nejspíše Su-27. Dokládá to i ukázkou, jak oba letouny vypadají na záběrech ze satelitů, a srovnáním se záběrem údajně střílejícího letadla MiG-29.

Detaily nesedí

Na „usvědčujícím snímku“ ale nesedí i další věci. Například čas, který je na něm uveden - UTC 1:19:47 (2:19:47 SEČ). Musela by proto být noc. Skutečný čas pádu letounu byl ale podle Varlamova UTC 13:21.

Komentátor nezávislého ruského rádia Echo Moskvy Andrej Meňšenin označil reportáž státní televize za pseudosenzaci a zmínil, že úhel útoku podle fotografií neodpovídá oblasti katastrofy.

Britský investigativní portál Bellingcat o snímcích píše jako o surových výmyslech a stejně jako Varlamov zdůrazňuje, že fotografie vychází z programu Google Earth. Konkrétně jde prý o snímky krajiny z 28. srpna 2012.

Zpochybňování snímků

Do zpochybňování údajných důkazních snímků se ihned po ruské reportáži zapojili i další analytici i běžní internetoví uživatelé. Řada z nich upozornila například na to, že anglický nápis Malaysia v logu aerolinek je na špatném místě. Podle jiných je patrné, že byla upravena propagační fotografie letounu typu Boeing 767, zatímco nad Ukrajinou se zřítil stroj Boeing 777.

Portál BBC rovněž upozornil, že při zpětném dohledávání pomocí vyhledávače Google se ukázalo, že na ruském fóru obkon.ucoz.com bylo možné najít stejný snímek, nyní předkládaný jako exkluzivní, již 15. října.

Autoři: ,