Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Saudové hrozí odchodem z USA. Ovlivnit to může i další trhy

USA

  18:00
WASHINGTON/PRAHA - Na konci minulého tisíciletí měly blízké vztahy. Teď se Spojené státy americké a Saudská Arábie stále více odcizují a jejich vzájemný spor může poznamenat mezinárodní ekonomické trhy. Ve hře jsou aktiva za v přepočtu 18 bilionů korun.
Těžba ropy (ilustrační foto).

Těžba ropy (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Americký senát v úterý jednohlasně schválil zákon, který má umožnit pozůstalým po obětech teroristických útoků z 11. září 2001 zažalovat Saudskou Arábii za údajné přispění jejích představitelů k této akci. Jen o den dříve přitom ministerstvo financí vůbec poprvé v historii zveřejnilo, jak velkou část státního dluhu Saudové vlastní.

Levná ropa obrala Blízký východ bezmála o 10 bilionů. Začnou šejkové šetřit?

USA více než 40 let uváděly všechny země ropného společenství OPEC v jedné kolonce. Nyní se ve snaze zpřehlednit a zpřesnit informace o toku zahraničních investic rozhodli číslo rozdělit. Saudská Arábie tak v současnosti drží 116,8 miliardy dolarů státních dluhopisů, což je téměř dvakrát tolik, co Spojené arabské emiráty na druhém místě.

Za poslední rok suma vzrostla o 14 miliard, a to i přesto, že národní ekonomika tohoto největšího světového vývozce ropy utrpěla nepříznivým vývojem cen ropy.

Ty klesly od července 2014 ze 115 dolarů za barel na méně než 30 dolarů v lednu letošního roku, než se vrátily na současných zhruba 50 dolarů za barel. Už dříve proto analytici varovali, že země může přistoupit k prodeji některých svých majetkových účastí.

Odveta za protiteroristický zákon

Olej do ohně teď přilil americký senát, který schválil zákon proti sponzorování terorismu, podle kterého státy zapojené do útoků na území USA pozbývají imunity chránící je proti soudním žalobám. A pokud jej nevetuje prezident Barack Obama, hrozí Saudové tím, že prodají nejen dluhopisy, ale i další americká aktiva za celkem 750 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 18 bilionů korun.

Obří výprodej by přitom mohl zkomplikovat život firmám, které by přišly o financování. A také rozvířit finanční trhy. Otázka je pouze jakým způsobem.

Prezident Barack Obama se saúdskoarabským králem Salmánem.

Podle analytiků by to však delší účinek na americkou ekonomiku mít nemuselo. Svět totiž chce půjčovat důvěryhodným klientům, a to i za nízké ceny. Pokud tedy Saudové z USA odejdou, velmi pravděpodobně je brzy nahradí někdo jiný.

„Kromě toho za vládou Spojených států stojí Fed (americký nezávislý centrální bankovní systém, pozn. red.), pro který by nebylo problém v případě hrozby zvýšené tržní volatility zasáhnout a eventuálně od Saudské Arábie nakoupit. Z pohledu měnové politiky by se přitom nejednalo o příliš velký zásah. Pro srovnání: když Fed naposledy stimuloval ekonomiku, nakupoval dluhopisy za 85 miliard dolarů měsíčně po více než dva roky,“ říká analytik finančních trhů ČSOB Jan Čermák.

Více škody než užitku

To potvrzují i analytici oslovení listem New York Times, podle kterých by Saudové takovým krokem poškodili více sami sebe. Příkladem je rafinérie Port Arthur, kterou minulý měsíc plně ovládla státní Saudi Aramco.

Ceny ropy po neúspěšném jednání OPEC zamířily prudce dolů

Ta je roky významný prodejní kanál saudské ropy americkým zákazníkům, jež má práva k prodeji paliv pod značkou Shell v mnoha států USA, včetně Texasu. Přestože prodej tohoto byznysu by tak pravděpodobně nebyl problém, šlo by o ztrátu strategické investice.

Saudská Arábie by podle některých kritiků mohla trhy zahýbat rychlým rozprodejem se zajímavými slevami, ale tím by opět poškodila hlavně sebe. Na druhou stranu, má s tím už zkušenost. Od konce roku 2014 se podle oficiálních statistik zbavila cenných papírů cizích vlád za 138 miliard dolarů.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...