Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Schyluje se k boji o stíhačky

Ekonomika

  8:26
WASHINGTON - Spojené státy čelí tvrdé konkurenci ze strany Ruska a Číny při sjednávání vojenských zakázek na nové moderní stíhačky. Bohaté asijské státy, které zachovávají v rozpočtu poměrně vysoké výdaje na zbrojení, rozmýšlejí, jaké stroje koupit.

stíhačky - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Japonsko, Indie, Austrálie a Jižní Korea chtějí nejmodernější stíhač páté generace. Jihoasijské státy, jako Malajsie a Indonésie, naopak uvažují o stíhačce čtvrté generace (stejné třídy jako např. české gripeny), kterou vyrábí Čína.

 Spojené státy chtějí zachovat své vedoucí postavení, které ohrožují právě levnější stroje z Ruska nebo Číny. Američany přitom částečně omezuje legislativa. Jsou výrobcem zatím jediného stíhače páté generace, stroje F-22 - jeho vývoz ale zakazuje zákon. Levnější F-35, který budou využívat i některé evropské státy, se právě testuje a dostupný by měl být kolem roku 2012.

Američané bojují s Rusy
„Američané a Rusové tvrdě bojují o asijský trh, teprve se ale uvidí, jak agresivně na něj vstoupí Čína,“ řekl agentuře AFP expert na obranu Richard Fisher z amerického International Assessment and Strategy Center. „Zatím se nedá mluvit o závodech ve zbrojení, ale lehk,rozběh‘ to určitě je,“ dodal Fisher.

 Stíhačka páté generace z Ruska a Číny může být podle expertů na trhu mezi lety 2015 a 2020, což není z hlediska obranného plánování tak daleká doba. „Nechci hovořit o detailní ceně, protože mi byla sdělena důvěrně, ale mohu říci, že odhad pro ruský stíhač páté generace je výrazně nižší než v případě F-35 i F-22,“ prohlásil expert na letectví Reuben Johnson před týdnem na konferenci ve Washingtonu.

 Rusko spolu s Indií vyvíjí jednu z verzí stíhačky páté generace, ale podle Fishera vzhledem k tomu, že Indie vždy dávala přednost nákupu zbraní z různých zdrojů, se Indové mohou rozhodnout i pro americký stroj. Americké firmy nyní soupeří s ruskými a dalšími o zakázku na 126 stíhačů čtvrté generace pro indické letectvo. Konkurence ze strany Ruska by mohla způsobit zrušení vývozního omezení na F-22, o který mají zájem Japonsko a Austrálie. Americký ministr obrany Robert Gates při nedávné návštěvě Austrálie naznačil, že americká administrativa o to pravděpodobně Kongres požádá.

 Podle experta Fishera je to žádoucí. „Spojené státy by měly uvažovat o prodeji určité verze svého F-22, aby si zachovaly silnou pozici v Asii. Kategoricky tvrdím, že Japonsko potřebuje podobný stíhač, aby bylo schopno nadále odstrašovat Čínu,“ dodal Fisher. Uvádí také, že v příštích pěti letech budou Číňané schopni na trh dodat velmi levný stíhač čtvrté generace, kterému budou Američané moci konkurovat jen s obtížemi. Jako jeden ze zákazníků se nyní profiluje Pákistán, který bude pravděpodobně jedním z prvních čínských zákazníků pro stíhačku J-10.
Autor: