Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sedm názorů Donalda Trumpa. Co podle Financial Times může změnit USA?

Ekonomika

  13:00
WASHINGTON - Republikánská strana se vyslovila k odvážným tvrzením na téma daní a imigrace vyřčeným v rámci volební kampaně. Vítězství Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách nastolilo sérii možných zásadních zvratů v domácí i zahraniční politice.

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. foto: Reuters

Trumpovo prezidentování by mohlo potopit některé z projektů Baracka Obamy - zdravotnickou reformu, politiku klimatických změn i nukleární smlouvu s Íránem. Dramatický posun by mohla zaznamenat i zahraniční politika.

Santa Trump Čechům levnější Vánoce nepřinese. Jeho triumf přišel pozdě

Jaký bude rozdíl mezi sliby danými během kampaně a následnou oficiální politikou? Zde je sedm oblastí vybraných listem Financial Times, v nichž by se život v USA pod prezidentem Trumpem mohl změnit.

1. Obchod
Čerstvě zvolený americký prezident se během kampaně postavil proti transpacifickému partnerství a požadoval změny v paktu NAFTA mezi Mexikem a Kanadou. Zdá se, že tento názor posílil jeho voličskou základnu na Středozápadě USA. Právě ta měla velký vliv na konečný výsledek voleb. Trump též pohrozil uvalením 45procentního tarifu na čínské potraviny, čímž rozdmýchal obavy z obchodní války.

2. Zahraniční politika
Republikánský kandidát se postavil proti jednání svého předchůdce Baracka Obamy a Íránu kvůli omezení nukleárních zbraní. Zatímco odcházející prezident své volební období započal vizí beznukleárního světa, Trump se vyslovil k podpoře atomového arzenálu Japonska i Jižní Koreje. Zpochybnil americkou smlouvu zavazující se k platbám Severoatlantické alianci a navrhl vytvoření bližšího vztahu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Figurína Donalda Trumpa posloužila jako hořící atrakce během ohňových slavností.

3. Zdravotní péče
Trump se přihlásil k republikánskému slibu „nahrazení“ Obamovy reformy. Nestanovil však žádnou alternativu.

4. Daňová politika
Nový prezident USA přislíbil největší daňovou revoluci od dob Ronalda Reagana, plánuje paušální snížení daní. Vyslovil se, že žádný americký podnik by neměl platit více než 15procentní daň ze zisku, srovnávaje s aktuálním maximem 35 procent. Vrchní sazba daně by měla spadnout z 39,6 procent, stejně tak jako by se měl snížit počet daňových pásem.

ANALÝZA: Trumpův ekonomický plán vítají těžaři, korporace, stavaři a zbrojaři

5. Nejvyšší soud
Podle mnoho analytiků se jednalo o největší dopad na výsledek voleb. Nejvyšší soud je v současné době rozdělen mezi konzervativní a liberální soudce. Podporovatelé Hillary Clintonové doufali ve zvolení devátého soudce demokratickým prezidentem, jež by vedlo k rovnováze. Namísto toho stojí Trump před výběrem republikánského senátu a má také příležitost nahradit některé starší obsazení liberálních soudců.

6. Klimatické změny
Globální hrozbu nazval Trump smyšlenkou vytvořenou Číňany pro vytvoření nekonkurenceschopnosti amerických výrobců. Slíbil „zrušení“ pařížských klimatických dohod a hovořil o zastavení všech plateb na programy proti globálnímu oteplování Spojených národů.

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.
Donald Trump během předvolební akce v Concordu.

7. Imigrace
Téma, jež rezonovalo celou prezidentskou kampaní mezi Trumpovými stoupenci a hispánskými voliči. Clintonová i odcházející Barack Obama podpořili reformy, které by ilegálním imigrantům daly šanci na plné občanství, zatímco Trump propagoval postavení zdi na mexické hranici, zákaz muslimských přistěhovalců i „extrémní prověřování“.

Autor: