Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Šéf ruských vyšetřovatelů chce blokovat internet podle vzoru Číny

USA

  21:17
MOSKVA - Pro využití čínské praxe při blokování internetu se v pondělí vyslovil šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. V článku, který zveřejnil list Kommersant, doporučuje omezení vlivu zahraničních médií s cílem „ochránit národní informační prostor“.
Počítač - ilustrační foto.

Počítač - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

„V rozumné míře by Rusko mohlo plně využít čínskou zkušenost,“ napsal Bastrykin s odkazem na praxi Pekingu, který blokuje přístup k velké části zahraničních webů, zakazuje cizincům působit v čínských médiích a povoluje přístup jen k takovým webovým stránkám, jejichž správa a technické zázemí se nachází na čínském území.

Na veřejných místech, kde je přístup k internetu, zejména na školách a v knihovnách, by podle šéfa ruských vyšetřovatelů měl být instalován filtr, který znemožní uživatelům přístup ke „škodlivým“ webovým serverům. Zablokovány, a to bez soudního příkazu, by měly být veškeré internetové služby, které cenzura označí za extremistické.

Historická pravda o referendu

Zvláštní pozornost Bastrykin v článku věnoval ukrajinskému Krymu, který Rusko před dvěma lety násilně anektovalo. Na poloostrově se podle něj „objevují pokusy podněcovat protiruské smýšlení a falzifikovat historickou pravdu“. Projevují se prý hlavně zpochybňováním výsledků referenda, v němž se v roce 2014 většina krymských obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku.

Čínská internetová zeď drží. Nepomáhá ani čínština zakladatele Facebooku

Popírání výsledků referenda by podle Bastrykina mělo být trestně postižitelné stejně, jako je například trestné popírání holokaustu v Izraeli nebo popírání genocidy Arménů ve Francii a některých dalších zemích.

Bastrykinův návrh v pondělí podpořil šéf krymské správy Sergej Aksjonov. „Každý, kdo se pokusí zpochybnit výsledky krymského referenda, je lhář a provokatér. Popírání výsledků by mělo spadat pod zákon postihující extremismus,“ řekl Aksjonov agentuře TASS.

Referendum na Krymu zorganizovala ruská okupační správa v březnu 2014. Podle oficiálních statistik se v něm při volební účasti 83 procent pro spojení s Ruskem vyslovilo přes 96 procent hlasujících. Výsledky referenda, které se konalo v rozporu s ukrajinskou ústavou, neuznala Evropská unie, USA a mnoho dalších zemí. V rezoluci je odsoudilo Valné shromáždění OSN.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...