Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Šéf S&P končí. Krátce po snížení ratingu USA

Ekonomika

  10:31
NEW YORK/PRAHA - Prezident ratingové agentury Standard & Poor's Deven Sharma (55) odstoupí z funkce. Tento krok přichází krátce poté, co agentura zhoršila úvěrový rating Spojených států, a vysloužila si tak ostrou kritiku ze strany amerických úřadů.
Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto).

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). foto: Reuters

Sharmu příští měsíc ve funkci prezidenta nahradí finanční ředitel společnosti Citibank Douglas Peterson (53). Agentura však podle internetových stránek listu Wall Street Journal upozornila, že tento krok s kontroverzním snížením ratingu USA nesouvisí. Sharma působil jako prezident S&P od roku 2007.


Agentura S&P začátkem měsíce snížila úvěrové hodnocení USA o jeden stupeň na úroveň AA+. Spojené státy tak poprvé v historii přišly o nejvyšší možný úvěrový rating AAA, což vedlo k prudkému poklesu na světových akciových trzích.

Vedení S&P čelilo kvůli snížení ratingu kritice ze strany představitelů americké vlády. Někteří zastánci snížení ratingu však tvrdí, že agentura postupovala zodpovědně vzhledem k rostoucímu zadlužení USA a neschopnosti politiků přijít s dlouhodobým řešením tohoto problému.

Konkurenční ratingové agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings tento měsíc potvrdily úvěrový rating Spojených států na nejvyšším možném stupni.

Ratingové agentury terčem kritiky
Agentura S&P je součástí společnosti McGraw-Hill Companies. Někteří akcionáři se nyní snaží přimět vedení McGraw-Hill k restrukturalizaci aktivit, jež by mohla zahrnovat i osamostatnění S&P. Konkurenční Moody's se již před zhruba deseti lety oddělila od malého konglomerátu Dun & Bradstreet.

Přední ratingové agentury Fitch, Moody's a S&P se od vypuknutí světové finanční krize opakovaně stávají terčem kritiky. Agentury totiž udělily vysoké hodnocení finančním produktům, které se později projevily jako spouštěče rozsáhlých turbulencí na finančních trzích.

V poslední době je jim také vyčítáno, že vyostřily dluhovou krizi v eurozóně tím, že prudce snížily úvěrová hodnocení některých problémových evropských zemí.

Autoři: ,