Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Šéfbankéř Evropy končí. Jaký bude Ital Draghi?

Ekonomika

  20:03
PRAHA - V době, kdy Evropou zmítá krize a hrozí krach přinejmenším jednoho státu, se mění šéf Evropské centrální banky, která bude při záchraně eurozóny hrát zásadní roli. Do jejího čela usedá Ital Mario Draghi, který po osmi letech střídá Francouze Jeana-Clauda Tricheta.

Mario Draghi, nový šéf banky ECB foto: Reuters

Ještě než Draghi nastoupil do nové funkce, už se mluvilo o tom, že by v ECB nemusel vydržet příliš dlouho. Francouzský deník Les Echos napsal, že díky jeho vzrůstající oblibě by mohl v budoucnu vystřídat italského premiéra Silvia Berlusconiho. Po jeho rezignaci v současnosti volá opozice, odbory, ale i podnikatelé, z jejichž středu Berlusconi vzešel.

ČTĚTE TAKÉ:

Mario Draghi v Itálii platí za člověka s takřka nadpřirozenými schopnostmi a přezdívají mu tam "signor Altrove", tedy "pan Jinde", což odkazuje na jeho schopnost dělat několik věcí najednou. Italové si ho především cení za to, že v devadesátých letech, kdy působil jako ředitel na ministerstvu financí, se mu podařilo odvrátit bankrot země.

Draghi provedl rozsáhlou privatizaci, devalvoval měnu a snížil státní výdaje. Právě díky němu se tak mohla Itálie v roce 1999 podílet na vzniku eurozóny.

Ve šlépějích předchůdce

Mario Draghi je však v současnosti ve složité situaci. ECB již pod vedením Jeana-Clauda Tricheta byla letos nucena zahájit nakupování státních dluhopisů Itálie a Španělska, což je v rozporu s pravidly, podle nichž ECB funguje.

"Eurosystém je rozhodnut svými nekonvenčními opatřeními zabránit tomu, aby selhalo fungování finančních trhů," řekl nedávno Mario Draghi, avšak záhy dodal, že zásahy ECB na dluhopisovém trhu jsou jen dočasným stabilizačním opatřením a reforma musí vzejít od samotných vlád.

Klikněte pro zvětšení

"Mario Draghi by se mohl ocitnout v nezáviděníhodné situaci, kdy bude nucen zachraňovat vlastní zemi. Přitom musí počítat s tím, že německá veřejnost bude nespokojená s prostopášným chováním ECB," komentoval to Martin Wolf, autor sloupků pro list Financial Times.

De facto se však nový šéf ECB již obrátil proti Německu, které se staví proti nakupování dluhopisů. Řekl totiž, že bude pokračovat v politice, kterou započal jeho předchůdce. Přitom ještě donedávna o něm německé deníky psaly jako o "německém Italovi", a to pro jeho zodpovědnost, ale i schopnost najít konsenzus.

Například v dubnu obhajoval zvýšení úrokových sazeb ECB na 1,25 procenta bez ohledu na to, že toto rozhodnutí prodražilo Itálii financování jejích dluhů. Rozpočtová disciplína je pro něj stejně zásadní jako pro německé představitele.

Až neitalský Ital

Ač se jedná o Itala "par excellence", který nosí obleky šité na míru, italská prostopášnost je mu cizí. Poté co odešel z ministerstva financí, si získal respekt i v soukromé sféře. Působil jako evropský šéf americké investiční banky Goldman Sachs International, kde mu kolegové přezdívali Super Mario.

V roce 2005 ho povolal Berlusconi zase zpátky, aby zachránil italskou centrální banku. Ta se zmítala v problémech a až díky němu začala propouštět a zefektivnila chod. Kvůli snazší a bezpečnější komunikaci si třeba členové rady italské centrální banky museli pořídit mobilní přístroje BlackBerry.

I dnes si k němu chodí Silvio Berlusconi pro rady. Poté co bylo Berlusconimu na jednom z posledních summitů EU vyčiněno, že zadlužení jeho země ohrožuje Evropu a musí najít pro svou zemi správné reformy, je Draghi jeho jedinou záchranou.

"Od listopadu bude Draghi šéfem ECB. Ale už teď je osobou, která za scénou tahá za provázky. Cokoliv, co Berlusconi řekl, aby uklidnil trhy, mu nadiktoval sám Draghi," napsal například v srpnu německý deník Handelsblatt.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!