Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Šéfka ERÚ Vitásková dostala osm a půl roku za podezřelé licence na soláry

Ekonomika

  10:57aktualizováno  17:21
BRNO - Soud v pondělí poslal na 8,5 roku do vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Protože jim byly uděleny v roce 2010, získali jejich majitelé výhodnou výkupní cenu za elektrickou energii ze solárních elektráren dodanou do veřejné sítě.

Alena Vitásková u soudu. foto: ČTK

Vitásková podle krajského soudu v Brně vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu. Vitásková pochybení opakovaně odmítla. Elektrárny patří synům miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st. V kauze bylo deset obžalovaných.

Boj o Vitáskovu přituhuje. Pod služební zákon nespadá, tvrdí Mládkův úřad

Vitáskové a dalším sedmi obžalovaným v pondělí soud uložil tresty v rozmezí od 5,5 až do 8,5 let vězení a také vysoké pokuty. Jednání u někdejšího šéfa odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Luďka Pražáka bylo vyloučeno k samostatnému projednání. Z jednání se v minulosti omlouval kvůli nemoci. U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové soud upustil od potrestání.

Vitásková se vynesení rozsudku neúčastnila, ale oznámila, že se odvolá. V žádném případě nehodlá rezignovat. K jednání se jako divák dostavil se svými syny otec bratrů Zemků - podnikatel Zdeněk Zemek starší. Oba jeho synové i technici, kteří jim podle rozsudku pomohli vytvořit falešné doklady pro udělení licencí, před odchodem z jednací síně popřeli, že by postupovali nezákonně.

Falešné revizní zprávy

Rozsudek je nepravomocný. V případě, že bude Vitásková odsouzena pravomocně, skončí v čele Energetického regulačního úřadu bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin (nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce) přestane splňovat podmínky, které tento zákon stanoví pro předsedu ERÚ.

VITÁSKOVÁ SE ODVOLÁ

  • Podám odvolání proti rozhodnutí brněnského krajského soudu, sdělila předsedkyně ERÚ v prohlášení zaslaném médiím.
  • Uvedla, že v žádném případě nehodlá rezignovat, cítí se nevinná.
  • Odvolává se mimo jiné na to, že celý případ se stal osm měsíců předtím, než do úřadu nastoupila.

Soudce Aleš Novotný uvedl, že elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun v Chomutově obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licencí, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle policie kvůli tomu dosud vznikla státu škoda 300 milionů korun. Za dvacet let provozu obou elektráren by mohla podle spisu dosáhnout dvou miliard korun.

Elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun si dali postavit bratři Zemkové. Provozní technici Vladimír Čimpera, Jan Hudeček a také Jaroslav Krym jim k tomu vystavili koncem roku 2010 potvrzení a později revizní technické zprávy, z nichž vyplývalo, že obě zařízení jsou dostavěná a schopná provozu. Podle soudce ale věděli, že nejsou dokončena a jsou ve výstavbě.

Zleva obžalovaní Jan Hudeček z Železáren Veselí, majitelé solárních elektráren...
Obžalovaný revizní technik Vladimír Čimpera.

Další technik Karel Šupina vytvořil podle soudu falešné revizní zprávy k provozuschopnosti elektráren, na starých přepsal pouze datum. Soudce zdůraznil, že na ERÚ se pak sešly téměř shodné zprávy; původní a padělané i se stejnými chybami Čimpery ohledně délky kabeláže a hodnoty odporu.

Zemkům hrozilo, že o licence přijdou

Procesu se účastnil coby divák Zemek st. Když elektrárnám hrozilo, že nedostanou licence ještě v roce 2010, ale až v roce 2011, což by bylo finančně velmi nevýhodné, podle svědků se do řízení vložil a zajistil, aby ERÚ žádost o tato povolení projednala ještě v poslední den roku 2010. Při procesu se mluvilo o jeho někdejších přátelských vztazích s tehdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaelou Schneidrovou.

Vításková si stěžuje u Ústavního soudu. Nelíbí se jí opatrovník ERÚ

Úřednice ERÚ Florianová v poslední den roku 2010 chyby v revizních zprávách a dokumentech nezjistila a po jednání se svým nadřízeným Luďkem Pražákem licence vydala.

Následně Zemkům hrozilo, že o licence přijdou. Jenže tehdejší vedoucí odboru licenci ERÚ Schneidrová doporučila šéfce ERÚ Vitáskové, aby zastavila řízení, v němž by se opět jednalo o licencích pro Chomutov, což Vitásková učinila. Podle soudce to Vitásková udělala za situace, kdy věděla, že jsou pochybnosti o pravosti revizních zpráv a s vědomím, že Schneidrová udržovala v minulosti přátelské vztahy se Zemkem starším.

Těsně před prudkým poklesem výkupní ceny energie

Každý z bratrů Zemků dostal 7,5 roku vězení a pokutu sedm milionů korun. Pokud ji neuhradí, bude podle pondělního verdiktu ve vězení o dva roky déle. Schneidrovou poslal soud na 8,5 roku do vězení. Technici dostali nižší tresty. Advokát Vitáskové Josef Lžičař podal na místě odvolání. Případem se proto bude zabývat olomoucký vrchní soud.

ALENA VITÁSKOVÁ

  • Vystudovala obor pozemní stavby na VUT v Brně.
  • Od roku 1974 pracovala v Severomoravské plynárenské, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva.
  • V letech 2001 až 2003 působila ve společnosti Transgas a RWE Transgas jako předsedkyně představenstva a generální ředitelka. V letech 2004 až 2006 byla šéfkou představenstva Pražské teplárenské.
  • Nástup Vitáskové do čela ERÚ provázely námitky týkající se její profesní minulosti a vazeb na plynárenství. Vitáskovou do funkce jmenovala vláda Petra Nečase.
  • V úřadu je od srpna 2011.

Elektrárny dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12 150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu držitelé licence dostávají 5500 korun. Obě částky jsou garantované na dvacet let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

Nejvyšší státní zástupce podal celkem 22 správních žalob proti sporným licencím fotovoltaických elektráren. V pěti definitivně skončených případech dosáhl zrušení rozhodnutí o licenci, dalším pěti žalobám soudy nevyhověly, u zbývajících dvanácti žalob není rozhodování soudů dosud u konce.

Licence udělené společnostem Saša-Sun a Zdeněk-Sun, jsou mimo jiné předmětem správních žalob podaných nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. V těchto žalobách v rámci správního řízení napadá nejvyšší žalobce rozhodnutí ERÚ, která pokládá za nezákonná, a usiluje o jejich zrušení, řekl v pondělí mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. O těchto žalobách dosud Krajský soud v Brně nezačal rozhodovat.

Ohlasy oborových asociací a analytiků:

  • Už ve chvíli, kdy ji někdo obvinil, měla z morálního hlediska odstoupit. Nyní již je pět nebo deset minut po dvanácté,“ řekl výkonný ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule.
  • „Státní zástupce měl svůj návrh na obžalobu podložený desítkami stran podrobné argumentace. Vzhledem k tomu, že nejde o jediné vyšetřování působení Aleny Vitáskové ve funkci, měla by zvážit své setrvání na nezávislém regulačním úřadu,“ řekl výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. „Mimo jiné tvrdí, že je nevinná, protože je souzena za věci, které se staly před jejím příchodem do funkce. Jenže její vina podle státního zástupce spočívá až v následném ovlivnění procesu, který měl vést k odebrání licence,“ dodal.
  • „Obecně. Člověk, který je stíhán v souvislosti s výkonem své funkce by měl ve funkci skončit,“ řekl mluvčí Solární asociace Miloš Cihelka. „Neříkám, že její kroky jsou a byly účelové, ale podezření vzniká už v principu,“ dodal Cihelka.
  • Je třeba rozlišovat mezi debatou o tom, jaká by měla být správná politika regulátora, a kroky, které jsou za hranicí trestního zákona. Ať už si myslí kdokoliv cokoliv o tom, co předsedkyně ERÚ dělala ve své pravomoci. V každém případě nemůže porušovat pravidla a ohýbat rozhodnutí ve prospěch někoho konkrétního, pokud to udělá a překročí při tom zákon, máme tady soudy, aby rozhodly,“ řekl analytik z nezávislého centra Glopolis Vojtěch Kotecký.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!