Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Senát řízl do zelených dotací. Omezil biometan

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Obnovitelné zdroje energie musíme podporovat, ale zároveň to nesmíme s podporou přehánět. V takovém duchu je napsán nový zákon o podporovaných zdrojích, který senátoři včera poslali zpět sněmovně.

Věčný plamen foto: Shutterstock

Hlavně se nesmí opakovat nic, co by připomínalo živelnou výstavbu solárních elektrárenz minulých let. Právě to slibuje nový zákon o podporovaných zdrojích energie, který Senát včera schválil.

Senátoři pojali podezření, že to samé by se mohlo opakovat v případě dotování bioplynu, který budou výrobci dodávat do plynovodní sítě – tedy takzvaného biometanu. A proto zasáhli.

„Nevím, jaké lobbistické skupině se podařilo prosadit dotování biometanu,“ podotkl bezpartijní senátor Jan Horník. Poslanecká sněmovna totiž loni v listopadu schválila sporný návrh, podle kterého může dotace dosahovat až 4000 korun za megawatthodinu výhřevné hodnoty biometanu. Schytala za to od senátorů kritiku, že se nechala zlobbovat od nejmenovaných investorů do obřích továren na bioplyn.

Nová pravidla pro obnovitelné zdroje

Malé vodní elektrárny

Zde mohou být investoři spokojeni. Pevné výkupní ceny zůstanou zachovány i v následujících letech, zatímco v případě ostatních druhů obnovitelných zdrojů je lze využít jen u nejmenších výroben o výkonu do 100 kilowattů. Rizikové může být znění Národního akčního plánu, které do roku 2020 vůbec nepočítá s výstavbou hydroelektráren o výkonu přes jeden megawatt. Investoři přitom staví nebo se chystají stavět hned čtyři takové elektrárny.

Solární elektrárny
Po solárním boomu let 2009 a 2010 dělá stát vše pro to, aby jejich další výstavbu omezil. Nový zákon umožňuje pouze výstavbu malých instalací na střechách o výkonu do 30 kilowattů. Současně však stanovuje limit 4500 korun za megawatthodinu vyrobené elektřiny. Při takové ceně se však investice do střešních solárních panelů nevyplatí. Zákon též potvrzuje existenci srážkové daně z příjmů za solární elektřinu (pro zdroje nad 30 kilowattů) do konce roku 2013.

Fotovoltaická elektrárna Vepřek u obce Vepřek na Mělnicku, která je těsně před...

Proti částce 4000 korun v minulých týdnech také ostře vystupovala předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která varovala před opakováním solárního boomu s podobně dramatickými dopady do cen energií.

Senát nakonec horní hranici dotace zredukoval na 1700 korun. Návrh Jiřího Čunka srazit tuto cifru až na 1200 korun v horní komoře nezískal dostatečnou podporu.

Vzhledem k provedeným změnám se návrh vrací zpět do Poslanecké sněmovny. Poslanci mohou senátní úpravy buď přijmout nebo je přehlasovat.

Opraváři chyb sněmovny

Není to jediná změna, které zákon doznal oproti podobě, ve které loni opustil Poslaneckou sněmovnu. Senátoři po dohodě s ministerstvem průmyslu upřesnili podmínky pro zavedení provozních dotací výroby tepla z obnovitelných zdrojů.

Zmírnili též podmínky pro výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud bude cena elektrické energie na krátkodobém trhu záporná, nebude se tato záporná částka odečítat od výše zeleného bonusu. Vyhověli tak požadavku vlastníků elektráren, kteří měli obavy, že za „zelenou energii“ budou muset státu ještě doplácet.

Nová pravidla pro obnovitelné zdroje

Bioplynové stanice

Nový zákon již nebude podporovat další bioplynové stanice, které by „běžely“ výhradně na kukuřičnou siláž či jiné cíleně pěstované rostliny. Nejméně 30 procent paliva musí tvořit odpady ze zemědělské činnosti. Současně zákon nabízí alternativu. Komu se nechce z bioplynu vyrábět elektřinu a teplo, může jej dodávat do plynovodní sítě. Takzvaný biometan bude stát podporovat příplatkem ve výši maximálně 1700 korun za megawatthodinu.

Biomasa

Zákon stanovuje minimální hodnoty účinnosti výroby elektřiny a tepla spalováním biomasy, přísnější pravidla budou platit i pro společné spalování biomasy s uhlím. Zajímavou novinkou jsou provozní dotace pro výrobu tepla z biomasy ve výši 50 korun za gigajoule tepelné energie. Prosadili ji poslanci zemědělského výboru sněmovny, kteří chtějí přesměrovat dotace do produkce tepla. Dotování výroby tepla z biomasy totiž vychází až 15krát levněji než dotování výroby elektřiny.

Mezi senátory se nicméně objevily pochybnosti, zda kvapná práce není málo platná. „Senát má na projednání tak důležitého zákona jen 30 dní, to na obsáhlejší debatu nestačí. Spěch vede k tomu, že odvádíme nekvalitní práci,“ řekl Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Za nekvalitní by nový zákon jistě označili také investoři do solárních elektráren. „Současná podoba návrhu zákona nezajišťuje dostatečně předvídatelné a stabilní podmínky a znemožňuje tak dlouhodobé podnikání v sektoru. Obor solární energetiky bude v Česku zcela zastaven, práci ztratí i současných zhruba šest tisíc pracovníků v sektoru,“ uvedla tajemnice České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová.

Takzvaný Kantův zákon

Nový zákon o podporovaných zdrojích energie se zrodil poněkud záhadně v době, kdy na ministerstvu průmyslu a obchodu končil Vladimír Tošovský a nastupoval Martin Kocourek. Až rok po jeho vzniku, tedy loni v květnu, jej schválila vláda. Dalších šest měsíců pak zabralo schvalování zákona v Poslanecké sněmovně.

Podle kritiků je skutečným autorem zákona lobby velkých energetických skupin. „Je veřejným tajemstvím, že hlavním autorem tohoto návrhu zákona není ministerstvo, ale Jan Kanta, ředitel pro legislativu a trhy společnosti ČEZ,“ uvedl loni v listopadu Martin Bursík, který zastupuje asociace firem z oboru zelených energií.

Nový zákon má od ledna příštího roku nahradit stávající zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, schválený v roce 2005. Zatímco současný zákon byl k investorům do zelených energií velmi vstřícný, nový zákon řadu výhod oseká.

Všechny větší zdroje tak například přijdou o systém pevných výkupních cen. Místo něj dostanou bonus k tržní ceně elektřiny.

Vládní návrh zákona má na jednu stranu splnit cílový podíl zelené energie na spotřebě energie v Česku ve výši 13,5 procenta v roce 2020, na druhou stranu chce přibrzdit živelný růst části obnovitelných zdrojů. Tedy hlavně solárních elektráren a bioplynových stanic.

Autor: