Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sensor pomáhá v boji s cukrovkou. Vyjde ale na desítky tisíc ročně

Ekonomika

  14:00
PRAHA - Moderní přístroj, nazývaný zjednodušeně sensor, dokáže zkvalitnit život pacientům s diabetem 1. typu. Zavádí se do podkoží a monitoruje hladinu glykémie. Součástí soupravy je také vysílač a přijímač, na jehož displeji se informace o naměřené glykémii přehledně zobrazují a také se do jeho paměti ukládají. Jedinou nevýhodou je cena, pojišťovny tento doplněk léčby zatím hradí jen dětem.

Technologické vybavení s takzvaným sensorem (na břiše), které pomáhá pacientům i lékařům usnadňovat boj s cukrovkou. foto: Archiv

Přístroj dokáže včas zachytit hyper i hypoglykemii a alarmem na tyto nebezpečné stavy v předstihu upozorní. Neukazuje pacientovi jenom aktuální hladinu výše cukru v krvi, ale především trend.

Sensor měří pacientovi hladinu glukózy automaticky každých pět minut, ve dne i v noci, a zobrazuje trend jejího vývoje. Proti standardní léčbě, při níž pacient využívá kontroly hladiny glukózy za pomoci glukometru většinou jen dvakrát až třikrát denně, to znamená zvýšení na 252 měření za den.

Češi přitvrdili v názoru na pojištění cizinců: Zdražila by zdravotní péče

„Informace z kontinuálního monitoringu nemocného naučí lépe s chorobou zacházet, reagovat na stresy, infekce a další nezvyklé situace,“ vysvětluje diabetolog Jan Šoupal ze Všeobecné fakultní nemocnice.

Ve spolupráci s lékařem umožní pacientovi cukrovku lépe kompenzovat. Omezí tak výskyt závažných komplikací, jako je postižení očí, nervů, ledvin a takzvaná diabetická noha, jejichž léčba je nákladná.

Jediným háčkem této technologie je cena. Sensor se musí ideálně vyměňovat každý týden a vyjde na 1 750 korun. Pořizovací cena vysílače a přijímače dosahuje 23 tisíc korun. Sensory jsou ze zdravotního pojištění hrazeny v počtu 24 kusů pouze dětem s diabetem 1. typu s inzulinovou pumpou do osmnácti let.

Technologické vybavení, které pomáhá pacientům i lékařům usnadňovat boj s...

Jak ale spočítala Taťána Soharová z poradenské společnosti Re-medical, zdravotním pojišťovnám by se měla úhrada sensorů vyplatit i pro další kategorie diabetiků. Oproti nákladům na jejich pořízení zvažovala úspory v rámci zdravotních rozpočtů, když se podaří oddálit použití nákladnější technologie a komplikace cukrovky a zároveň poklesne potřeba jiného spotřebního zdravotnického materiálu.

Do výpočtu zahrnula i úspory sociální, tedy náklady na invalidní důchody a ztráty na daních a pojištění. Celkové náklady na čtyřleté použití na kontinuální monitoring přesáhly 313 tisíc korun, naproti tomu celková úspora převýšila 352 tisíc korun.

„Úspory jsou přitom kalkulovány velmi konzervativně, nezahrnula jsem například náklady na léčbu hypoglykémie.“ upřesňuje Soharová. I přesto mluví výsledek ve prospěch nové technologie. „K vyrovnanému poměru nákladů a úspor je však ještě nutné přičíst zásadní zlepšení kvality života pacientů,“ dodává.

Až deset tisíc pacientů

Technologie je určena především lidem s trvale dekompenzovaným diabetem, častými a závažnými hypoglykémiemi, vysokou glykemickou variabilitou a ženám, které se chystají na miminko i během těhotenství. Podle odhadu diabetologa Jana Šoupala by se pravidelné používání sensoru mělo týkat asi deseti tisíc pacientů.

Diabetiků prvního typu žije v Česku kolem 60 tisíc „Trpí autoimunitním onemocněním, kdy jim slinivka nevytváří inzulín, a musejí jej proto doplňovat. Bohužel počet pacientů s diabetem prvního typu se stále zvyšuje. Například mezi roky 2000 a 2012 přibylo deset tisíc nových pacientů,“ doplňuje profesor Štěpán Svačina, předseda České lékařské společnosti JEP.

Obchod za stamiliony na spadnutí. Medicon koupí reprodukční centra Pronatal

Pozitivní přínos kontinuálního měření glykémie v léčbě diabetu 1. typu, tedy použití senzoru, potvrdily i výsledky rok trvající klinické studie. Zapojilo se do ní 55 českých pacientů. První skupina využívala k aplikaci inzulínu pero a pro kontrolu hladiny glukózy glukometr. Druhá část nemocných používala inzulínovou pumpu s glukometrem a poslední skupinu tvořili pacienti, kteří měli kontinuální monitoraci glukózy v kombinaci s pumpou nebo s perem.

Ze studie vyplynulo, že skupina pacientů se senzorem strávila v porovnání s ostatními nemocnými méně času v hypoglykémii. Výrazně se také snížila glykemická variabilita, tedy hodnoty glykémie nebyly u pacientů tak rozkolísané a navíc se snížila hladina glykovaného hemoglobinu, který je dlouhodobým ukazatelem léčby cukrovky.

„Studie ukázala, že jakákoli léčebná metoda využívající dlouhodobé používání senzoru byla úspěšnější než léčba inzulínovými pery nebo dokonce léčba inzulinovou pumpou bez senzoru,“ uvádí Šoupal.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!