Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Šizení zákazníků nekončí: kupujeme méně masa a tuku, než slibují obaly

Ekonomika

  13:00
BRNO - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stále nachází v maloobchodní síti falšované masné a mléčné výrobky. Výrobci tento typ potravin stále šidí. Dávají do masných výrobků méně masa, do mléčných méně mléčného tuku.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Právě na tyto výrobky inspekce zaměřila své kontroly, ve kterých bude pokračovat, dokud se situace nezlepší.

Maso a mléčný tuk jsou nejdražší složkou výrobků. Výrobci snižují obsah masa ve prospěch jiného druhu masa, případně ve prospěch nemasitých složek. Hlavním důvodem bývá snaha nahradit dražší složku levnější, čímž výrobce získává konkurenční výhodu na trhu. Podobný princip funguje i u mléčných výrobků.

VÍCE K TÉMATU

„Jde o útok na peněženku spotřebitele, který si kupuje výrobek s horší než očekávanou kvalitu,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce v minulých týdnech například zjistila, že v Lidlu se prodávaly klobásy Pikok Chorizo Classic od francouzského výrobce, 100 gramů výrobku mělo být připraveno ze 120 gramů masa. Toho však bylo o tři procenta méně.

Lidl podle své mluvčí Zuzany Holé neodpovídající kvalitu intenzivně prověřuje u dodavatele, výrobek byl okamžitě po uložení opatření stažen z prodeje. Inspekce s prodejcem zahájí řízení o uložení sankce.

Restaurace proti stravenkám: polovina podniků by je nejradši zrušila

Kvalitativní nedostaky zjistili kontroloři v Lidlu i u sýru Milbona Cottage Cheese z Německa. Měl obsahovat 20 procent tuku, ale bylo ho jen osmnáct procent. Podle mluvčí Lidlu nešlo ale v tomto případě ale o aktuální zjištění.

„Výrobek měl dobu spotřeby 2. července 2016, protokol SZPI nám byl doručen až 20. července 2016,“ uvedla Holá. Dodala, že v případě jakéhokoliv nálezu SZPI týkajícího se neodpovídající kvality stahuje Lidl daný výrobek z prodeje okamžitě. „Tedy ještě před zveřejněním tiskové zprávy SZPI,“ podotkla.

Z letos zveřejněných zpráv SZPI vyplývá, že problém se týká především velkých obchodních řetězců. Obchodníci, kteří falšované potraviny prodávají, se dopouštějí prohřešku klamání spotřebitele, za který jim ve správním řízení hrozí pokuta až několik milionů korun. „Samozřejmě narůstá v případě opakování,“ uvedl Kopřiva.

Podle něj se masné výrobky falšovaly i v minulosti, avšak letošní kontroly ukázaly, že jde o závažnější problém než dříve. Jde převážně o potraviny dovážené ze zahraničí, převážně z Polska či Německa, výjimečně například z Maďarska a aktuálně z Francie.

Dlouhodobě se mluví o problému, kdy si řetězce diktují ceny a výrobci na to reagují snížením kvality, aby nevyráběli pod náklady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!