Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Skandál v Polsku: jatečná zvířata krmili zakázanou moučkou ze zdechlin

Ekonomika

  12:48aktualizováno  16:53
VARŠAVA - Polští farmáři masově krmí skot masokostní moučkou ze zlikvidovaných pošlých zvířat, která je považována za hlavní zdroj šíření takzvané nemoci šílených krav. S odhalením v uplynulých dnech přišli reportéři polské televize TVN.

U skotu odhalili dědičnou dispozici zodpovědnou za vznik nemoci šílených krav foto: Lidové noviny

Takzvaná nemoc šílených krav, odborně bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) v případě přenosu na člověka vyvolává Creutzfeldt-Jakobovu nemoc, končící smrtí. V Polsku, stejně jako Česku, je od konce roku 2003 zákonem zakázáno používat masokostní moučky jako krmiva pro jatečná zvířata.

Moučka pro kočku

Přihlašte svá zvířátka do celkého souboje mazlíčků

Masokostní moučka, používaná farmáři jako přísada do krmiv, je sice nebezpečná pro zdraví zvířat i lidí, ale má tu přednost, že stojí jen polovinu oproti sóje. Legálně ji lze používat jako hnojivo či surovinu při výrobě krmiva pro psy a kočky.

Zákaz používat ji při krmení zvířat určených k lidské spotřebě vyplynul z tzv. nemoci šílených krav, která si vyžádala nejméně 227 obětí na lidských životech.

Nebezpečnou moučku podle TVN "po mnoho měsíců" vyráběli a prodávali pracovníci firmy Hetman, jednoho z největších provozovatelů kafilérií v Polsku. Reportér vydávající se za chovatele si od pracovníka kafilérie koupil hned celou tunu moučky. Stačilo se jen odvolat na údajné kontakty s vedením firmy. A moučku mu dovezlo firemní auto.

"Provozovna fungovala tak, jako fungovala vždy. Žádnou moučku nevyrábíme, nemáme na to technické možnosti," hájil se majitel firmy Jacek Luciński.

Ale zvídavost reportérů podle TVN vedla k odhalení nelegální výrobní linky, které si "nevšimli" veterinární inspektoři. Provozovna byla uzavřena a případ vyšetřuje prokuratura.

Televize však připomněla podobné aféry z minulosti, které vyšuměly do ztracena, prý kvůli nedostatku důkazů či mizivé nebezpečnosti pro společnost. V červnu odhalila TVN jinou aféru v polském zemědělství, a sice vykrmování chovů antibiotiky, které mohou být škodlivé.

Podobné aféry budí i polemiky ohledně kvality polských potravin, hojně vyvážených do sousedních zemí. Varšava tvrdí, že obdobné skandály postihují i jiné země, ale okolo polských afér dělají prý rozruch hlavně ti, kdo nedokážou polským potravinářům konkurovat.

Vyjádření polské Agentury zemědělského trhu

Polská televizní stanice TVN odvysílala reportáž týkající se případů, jejichž vyšetřování zahájila polská veterinární inspekce a polská policie v květnu 2013. Na základě výsledků těchto kontrol byly společnosti, jež přidávaly nelegální přísady do krmných směsí, okamžitě uzavřeny.

Polská policie a generální prokurátor vedou v tuto chvíli podrobné vyšetřování s cílem potrestat všechny viníky. V Polsku dlouhodobě funguje Plán státní kontroly krmiv i státní monitoring krmiv. Každoročně je odebráno na 8 000 vzorků za účelem ověření přítomnosti nelegálních látek v krmných směsích. V roce 2013 bylo nalezeno pouhých 14 problematických vzorků.

V případě, že kontrola zjistí přítomnost zakázaných látek v krmivech, jsou stáda, kterým bylo krmivo podáváno, poražena, aniž by se produkt dostal na trh. Použití nelegálních přísad do krmiv může být v Polsku pokutováno až do výše 1 milionu polských zlotých, tedy zhruba  5 milionů korun. Všechny případy nelegálních přísad do krmných směsí polská veterinární inspekce nadále prošetřuje a o jejich závěrech bude veřejnost informována.

Autoři: ,