Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

SKLENÁŘ: Úroky a časový posun Číny

Ekonomika

  9:44
Časový posun mezi čínským Pekingem a evropským Frankfurtem či Prahou je 6 hodin. Vůči americkému Washingtonu je Peking o 12 hodin napřed. Jak velký je časový posun v měnové politice, se zatím nedá lehce odhadnout. Poslední zprávy z Číny přináší náznak toho, co může centrální banky čekat v budoucnu.
Úroky (ilustrační foto)

Úroky (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Úrokové sazby porostou, ale ne kvůli zrychlujícímu se růstu, ale kvůli vyšší inflaci. Čínská centrální banka začala masivně zachraňovat ekonomiku již na konci léta 2008, tedy o něco dřív a v relativně vyšším objemu, než se dělo jinde.

Naopak již od loňského léta docházelo k postupnému utahování měnové politiky spíše nepřímými nástroji. Souběžně s tím přicházely úvahy a spekulace, zda záchranný balík nepomohl nafouknout bubliny, třeba u nemovitostí.

Ve středu centrální banka v Pekingu vytáhla ze svého arzenálu hlavní zbraň a poprvé po 3 letech zvedla úrokové sazby. Ve čtvrtek celkový obrázek doplnily výsledky z ekonomiky. Růst HDP o 9,6 procenta ve 3. čtvrtletí je solidní, ale jde letos o nejnižší tempo.

Naopak inflace zrychlila na nejvyšší úroveň (3,6 procenta) za posledních 23 měsíců. Za posledních 12 let rostly ceny výrazně rychleji jenom na přelomu roku 2007/2008. Vývoj v Číně může být podnětem do diskuse.

Důvodem ke zvýšení sazeb v Evropě či v USA totiž nemusí být oživení ekonomiky a pokles nezaměstnanosti, byť je centrální banky vyhlíží. Impulzem bude nárůst inflace bez ohledu na vývoj u prvních veličin. Hospodářská politika má ze 70. let zkušenost, že inflace nemusí být vždy spojena s růstem, ale i se stagnací. Inflace vždy souvisí s množstvím peněz, které centrální banky napumpovaly do ekonomiky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!