Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Whiskey zdraží, varují skotské palírny. Tlačí na setrvání Velké Británie v EU

Evropa

  13:00
LONDÝN - Výrobci whisky se obávají možného odchodu Velké Británie z Evropské unie. Píše o tom americká agentura Bloomberg. Skotské palírny podle ní spojují síly s cílem udržet Británii v EU.

Skotské whiskey značky Johnnie Walker. foto:  Johnnie Walker

Podle nich by takzvaný brexit, jak se případnému odchodu Británie z EU říká, ohrozil těžce získaný přístup na trhy, zdražil sklenky whisky pro spotřebitele v zahraničí a způsobil pokles vývozu.

Stejně jako francouzské víno a koňak se může i whisky v současnosti volně prodávat ve 28 členských zemí EU.

Spořivci v eurozóně si loni nahromadili přes bilion eur v hotovosti

„Pro nás je to jasné, jsem pro to, aby Británie byla v EU. Je lepší v rámci dohod o volném obchodu pokud máte větší vliv, a EU větší vliv přináší.,“ uvedl generální ředitel firmy Diageo Ivan Menezes. Diageo vyrábí značky jako Johnnie Walker, Dalwhinnie a Lagavulin.

Whisky je podle Svazu skotské whisky největším potravinářským vývozním artiklem Británie s hodnotou více než čtyři miliardy liber (139 miliard korun).

Přímo ve 115 palírnách ve Skotsku je zaměstnáno deset tisíc lidí. Svaz vyjadřoval znepokojení již v roce 2014, v době hrozby nezávislosti Skotska na Británii. Bylo to rovněž kvůli přesvědčení, že být větší je lepší.

Bude to těsné

Britský premiér David Cameron chce uspořádat referendum o setrvání v EU již v červnu. Průzkumy zatím ukazují, že hlasování bude těsné.

Společný trh podporuje také hlavní konkurent Diagea, firma Pernod Ricard. „Pernod Ricard je proevropskou firmou a je pro liberalizaci obchodu po celém světě,“ říká ředitel firmy sídlící v Paříži Alexandre Ricard. Pernod Ricard vyrábí whisky The Glenlivet a Chivas Regal.

Náklady na odchod z EU je těžké spočítat, producenti whisky se však bojí mnohem více možného zpřetrhání obchodních vztahů Británie. Například dvě třetiny whisky, kterou vyváží Diageo, směřuje do rozvojových a rozvíjejících se zemí, jako je například Indie. Dovozní cla na zahraniční vína a lihoviny v Indii patří mezi nejvyšší na světě, činí 150 procent.

Svaz skotské whisky spolupracuje s EU při jednáních s indickou vládou o snížení daňové sazby, ale obává se, že jednání by mohl ochromit odchod Británie z EU, říká šéf svazu David Frost.

Autor: