Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slováci hodnotí Fischerovu vládu - od uznání ke skepsi

Ekonomika

  12:09
BRATISLAVA - Slovenské deníky dnes vyjadřují dvojí názor na novou českou vládu. Zatímco třeba deník Pravda poukazuje na to, že vláda by mohla mít v řadě oblastí volnou ruku a mohl by odolat pokušení rozdávat před volbami peníze, podle listu Sme naopak hrozí, že vláda bude ve vleku politických stran a bude se před volbami chovat neodpovědně.

Jan Fischer foto: ČTK

Pravda poukazuje na to, že politickým stranám před dvojími volbami úřednická vláda vyhovuje. Umožňuje jim soustředit se na stranický boj a kampaň před volbami do Evropského parlamentu a předčasnými parlamentními volbami.

"(Nový český premiér Jan) Fischer by tak nemusel být jen poslušným vykonavatelem rozkazů, klanícím se hlavně šéfům ČSSD a ODS. Nebude to ale proto, že by mu lídři Jiří Paroubek a Mirek Topolánek tak důvěřovali.

Fischer velmi správně tvrdí, že se to může stát, protože politické strany jeho kabinet nebude moc zajímat," napsala v dnešním komentáři Pravda s tím, že úřednická vláda by možná mohla nastoupit před každými volbami.

"Neexistuje totiž taková politická vláda ... která by nerozdávala před koncem funkčního období peníze na všechny strany a svým způsobem si tak nekupovala voliče. Úřednický kabinet takovému pokušení odolává nejsnadněji," míní Pravda.

Sme ale varuje, že úředníci "bez barvy a chuti" představují značné riziko v nynější světové finanční krizi, i situaci, kdy Česku hrozí největší dosavadní rozpočtový schodek: "V situaci, kdy země hledí v ústrety matce všech deficitů 170 miliard na papíře, nejméně 200 miliard v realitě - je konfigurace, kdy si bez požehnání stran úředníci 'ani neumyjí ruce', ale tytéž strany si 'umyjí ruce' kdykoliv - vládne přece Fischer, před volbami zvláště zrádná," soudí Sme.

Tento list přičítá část viny za situaci prezidentu Václavu Klausovi a považuje ji za výsledek jeho aktivismu proti takzvané lisabonské smlouvě reformující se EU.

"Je špatné, že smlouva centralizuje, byrokratizuje, odebírá kompetence, posiluje velké, oslabuje menší, prosazuje se nedemokraticky apod. Avšak ten, kdo vědomě ignoruje politické náklady, respektive rizika jejího odmítnutí, které mohou být v nejhorších scénářích obrovské, nehledá pravdu a dobré řešení, ale démonizuje téma kvůli vlastnímu prospěchu," tvrdí Sme.

Ratifikaci smlouvy českým Senátem vidí deník Sme jako "ironickou ale spravedlivou facku Václavu Klausovi, který Lisabon ideologicky konzistentně kritizoval, ale politicko-mocensky mu vůbec neodporoval až do října 2008, kdy s jistotou druhého mandátu v hrsti pozdvihl evropskou smlouvu jako hlavní zbraň proti Topolánkově ODS".

O ironii lze podle Sme hovořit proto, že průlom v senátorském klubu ODS, který byl dlouho téměř jednomyslně proti smlouvě, vyvolal Klaus tím, že "dodal" dva hlasy pro pád vlády. Nynější krizi v ODS, stejně jako zakládání nových "protilisabonských" stran a znehodnocení českého předsednictví EU vidí Sme do značné míry jako "otrávené plody aktivismu prezidenta".

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...