Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slováci nemají klasickou literaturu ani historii, říká nakladatel

Ekonomika

  20:02
PRAHA - Na Slovensku jsme měli DPH na knihy pět, šest a deset procent, pak 14 a 19 a pak opět deset. Slovenská vláda snížila daň kvůli v zásadě nesprávnému argumentu – aby byly levnější knihy. Knihy ale levnější nejsou a být nemohou, říká Juraj Heger, majitel nakladatelství Slovart.

Majitel nakladatelství Slovart Juraj Heger foto: Lidové noviny

LN Kde se vydavatelům žije lépe, na Slovensku, nebo v Česku?
Především se žije lépe velkým nakladatelům, protože lépe ustojí jakýkoliv problém. Je hezké být malý a úspěšný, ale to dokáže málokdo. Vydávání knih už není tak zábavné, jako bylo. V podstatě musíme stále řešit to samé: Jestli máme na výplaty a jestli zvládneme vydat další knihy. Slováci to mají ale obecně trochu těžší...

Čtěte také

LN V tom, že mají menší trh?
Trh je samozřejmě výrazně menší. Je-li poměr obyvatelstva 2:1, tak poměr trhu je minimálně 3:1. A všechno, co vychází česky, si koupíte i na Slovensku, čím vzniká na nakladatele velký cenový i termínový tlak. Nicméně slovenský knižní trh má ještě jednu nevýhodu: My nemáme žádnou populární klasickou literaturu, nemáme prakticky ani skutečně vlastní historii. My máme mistry ve fotbale v roce 1976, pak ještě hokejisty a to je asi vše. Další rozdíl je třeba ten, že Slováci, ať jsou považovaní za kvazi nacionalisty, tak ani náhodou nekupují knihy o své historii tolik jako Češi. Ti jsou ve skutečnosti o mnoho větší patrioti.

LN Co se na Slovensku nejvíce prodává?
Oba trhy jsou si podobné, lidé čtou stejné věci. Například Dana Browna. Na Slovensku je ale relativně větší prodej místních autorů. Asi je to tím, že nabídka je méně široká. To znamená, když už se tam něco prodává, tak lidé mají menší možnost volby. Ostatně jedna z nejkrásnějších ekonomických teorií, paradox volby, mluví jasně. Když by byly na trhu čtyři hezké knihy, tak si každý vybere a koupí třeba dvě, ale když jich je 40, tak mnozí odejdou s prázdnou, protože si vybrat neumí.

LN V Česku se začíná hodně mluvit o elektronických knihách, ve velkém se tady ale ještě neobjevily. Jak je to na Slovensku?
Já osobně už několik let nečtu jinak než na čtečce. Když totiž mám číst rukopisy autorů, je to pro mě snazší, pohodlnější, ekologičtější a levnější si je stáhnout do čtečky než je tisknout. Slovart pak elektronické knihy prodává od poloviny prosince na největším internetovém slovenském knihkupectví Martinus. Zatím ale v elektronické podobě vydáváme pouze domácí autory. Brzy by však měla začít velká promoakce, aby se vůbec vědělo, že e-knihy u nás existují. Na Slovensku už navíc funguje to, že nakladatelé kupují společně práva na knihu i práva na e-knihu. Zatím to sice ještě není tak, že bychom je vydávali paralelně, nicméně slovenští autoři jsou e-knihám poměrně nakloněni. Dokonce v rámci promoakce zpřístupní někteří autoři na měsíc svou e-knihu zadarmo.

Steve Jobs představuje iPad2 

LN Zkrachují kvůli 17,5procentní DPH některá nakladatelství?
Velká nakladatelství s největší pravděpodobností nezkrachují, ale jde také o menší vydavatele. Stejné je to s knihami. Nezanikne braková literatura, ale mnohé knihy, které v Česku tak tak vychází, ty zřejmě zaniknou. Přitom právě knihy jsou jedněmi z nositelů informací, ze kterých se čerpá a čerpat snad i bude. Já si opravdu nemyslím, že archeologové budou v budoucnu vykopávat harddisky. Když už stát neumí vydavatelům pomoct, tak by jim alespoň neměl škodit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!