Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slováci si užívají života víc než Češi. Ti jsou na peníze opatrnější, říká šéf Cetelemu

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Splátková společnost Cetelem začne v Česku od příštího roku fungovat jako plnohodnotná banka a kromě poskytování úvěrů bude přijímat i vklady. Podle svého šéfa Emmanuela Bourga do této přeměny investovala až 50 milionů euro a očekává, že jí to přinese nové klienty. Ti čeští jsou totiž nadmíru spořiví.

Emmanuel Bourg foto: Cetelem

LN: Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodli získat v Česku a na Slovensku bankovní licenci? Nebojíte se přísnější regulace?
Naše skupina BNP Paribas Personal Finance, jejíž součástí je i Cetelem, funguje ve více než dvaceti pěti státech a v mnoha z nich působíme jako banka. Když už je náš byznys v dané zemi dostatečně rozvinutý, domníváme se, že je lepší tam působit s bankovní licencí. A to se přesně stalo v Česku, kde máme velmi silnou klientskou základnu. Jako banka samozřejmě budeme moci nabídnout klientům více produktů a služeb. Pokud jde o regulaci, nemáme z ní strach. Úvěrové společnosti jsou už tak regulovány velmi striktně, takže až začneme působit nyní od července jako banka i na Slovensku, nebudou tato pravidla ani zde o moc přísnější.

LN: Nebojíte se tedy, že kvůli přísnější regulaci můžete přijít o část klientů?
Naopak, doufám, že nám klienti, poté co se staneme bankou, přibudou. Jedním z důvodů, proč jsme o bankovní licenci požádali, byla ostatně častá poptávka našich klientů po dalších produktech a službách. A ty jim můžeme nabídnout mnohem snadněji a lépe jako banka. Zároveň se staneme přitažlivějšími pro nové klienty. Image úvěrové společnosti může být mnohdy nižší než u banky, která působí mnohem bezpečněji.

LN: Kde je podle vás vaše konkurenční výhoda vůči ostatním bankám?
Samozřejmě je podstatné jaké máme ceny a úroky, nemůžeme ale vše nabízet zdarma, to bychom rychle zkolabovali. Naší silnou stránkou by měly být jednoduché a srozumitelné produkty a služby za férovou cenu. Klienti také očekávají personalizované služby, to je něco co ve velkých bankách nemusí vždy dostat. My se chceme soustředit na každého konkrétního zákazníka.

LN: Před příchodem do Česka jste působil v Maďarsku, co vás po příchodu do Česka na trhu nejvíce překvapilo?
Je tu několik rozdílů, ať již jde o chování klientů nebo řekněme chování regulátorů. Jak v Česku, tak na Slovensku místní regulátoři podle mne více konzultují své kroky s klíčovými hráči na trhu. To v jiných zemích není vždy pravidlem. Také jsem zjistil, že v obou zemích je hodně zvažováno, zda jsou bankovní služby a přístup ke klientům férové. Regulátor si dává velký pozor na menší firmy, které nabízejí například drahé služby a produkty nebo nekomunikují s klienty férově. Pokud jde o klienty, ti čeští jsou obecně více opatrní, pokud jde o správu svých peněz. Více šetří a investují spíše dlouhodobě. Je to vidět například na úrovni úspor na osobu, jež jsou na Slovensku nižší než v Česku. Obecně myslím platí, že čím více jdeme na jih, tím více si lidé užívají života a s dlouhodobými výhledy a šetřením si nedělají takovou hlavu. Přijde mi také, že v Česku jsou lidé ochotnější přejít k jiné bance, než je tomu na západě. Tam jsou lidé daleko konzervativnější.

Emmanuel Bourg

LN: Plánujete koupit některou z místních bank?
Naší hlavní strategií je růst organicky, nikoli prostřednictvím nákupů konkurence. Nemůžeme být ale slepí k případným akvizičním příležitostem. V uplynulých měsících jsme sledovali některé banky, které byly a jsou na prodej, ale nakonec jsme nerozhodli žádnou koupit.

LN: Nestartovali jste na zelené louce, přesto asi ty náklady na změnu na banku nebyly malé. Můžete je upřesnit?
To, že se stáváme bankou, je dlouhodobá investice, která vyšla na asi 30-50 milionů euro. Největší část těchto peněz šla na IT a pak také na marketing.

EMMANUEL BOURG

  • Do společnosti CETELEM ČR přišel v roce 2014 s více než 25letými zkušenostmi v rámci skupiny BNP Paribas.
  • Naposledy zastával funkci CEO a předsedy představenstva BNP Paribas Personal Finance v Maďarsku, předtím působil například v Cetelem v Thajsku.

LN: Jaké služby nebudete nabízet?
Příštích zhruba pět let bychom nechtěli nabízet investiční produkty, které v Česku nejsou tak rozvinuté. Ale byznys se mění velmi rychle, takže platí, že žádný finanční produkt do budoucnosti nevylučujeme a nezavrhujeme.

LN: Budete nabízet hypotéky?
Časem je to v plánu, ne ale hned od začátku. Na počátku budeme nabízet běžný účet a spořící produkty.

LN: Kdy přesně začnete nabízet v Česku bankovní služby?
Bankovní služby začneme nabízet od příštího roku.

LN: Od chvíle, kdy jste se rozhodli přeměnit na banku, uplynuly již více než dva roky, během nichž se podmínky na bankovním trhu zásadně proměnily. Neuvažovali jste o tom, že byste záměr získat licenci opustili?
Ne, to ne. Již před dvěma roky jsme předpovídali, že zisky bank budou klesat. Takže nás tento vývoj nepřekvapil. A stále navíc platí, že v Česku a na Slovensku vydělávají banky vzhledem ke své velikosti dost peněz, rozhodně více než na západě.

Autor: