Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Slovenský precedens: média mohou kritizovat soudce

Média

  10:26
BRATISLAVA - Média mohou podle slovenského ústavního soudu kritizovat rozhodování soudců. Vyplývá to z verdiktu k případu žilinského soudce Pavla Polka, kterému musel týdeník Plus 7 dní zaplatit odškodné za údajné znevážení jeho osobnosti ve společnosti.

Ústavní soud na rozdíl od regionálních soudů rozhodl, že týdeník komentářem soudce neponížil. Podle právníka Petra Wilflinga z nevládní organizace Via Iuris jde o precedentní rozhodnutí.

"Je legitimní, aby se otázky práva neřešily jen na stránkách (...) právnických časopisů, ale aby byly reflektovány i laickou veřejností prostřednictvím publicistiky," konstatoval ústavní soud. Podotkl, že svoboda projevu je základním pilířem demokratické společnosti a každý se může vyjadřovat k věcem veřejným, hodnotit je a kritizovat.

Svoboda projevu podle soudu musí ustoupit jen v případech, že jde o soukromé osoby.

Slovensko sa súdí

Žilinský soudce Pavol Polka se v minulosti soudil s několika médii. Zažaloval i týdeník Plus 7 dní za komentář s názvem Slovensko se soudí z roku 2003.

Rozebral v něm vysoké odškodné, které soudy ve sporech na ochranu osobnosti přiznávají politikům i soudcům. Připomněl například, že Polka za jistý článek vysoudil až 13 milionů slovenských korun (téměř 11 milionů Kč).

Týdeník zároveň podotkl, že obyčejní lidé jako političtí vězni nebo rodiče dítěte zraněného při havárii dokázali vysoudit nejvíce pár tisícikorun.

Aktivní soudce

Polka je nejen krajským soudcem, ale i členem disciplinárního senátu, který posuzuje ostatní soudce.

Odškodné za články o své osobě přitom neřešil jen civilními žalobami. Inicioval trestní stíhání novinářek za články v deníku Pravda a v bývalém týdeníku Moment.

Redaktorky se bránily, že chtěly poukázat na údajnou zkorumpovanost tehdejšího předsedy soudu v Žilině.

Bratislavský soud však jednu z nich předloni potrestal pokutou za pomluvu soudce a druhou osvobodil.

Ačkoli soudy za článek ještě v roce 2007 přiznali Polkovi odškodné 250 000 slovenských korun (necelých 209 000 Kč), podle ústavního soudu nárok na peníze či omluvu neměl.

"Je soudcem, a proto by měl být považován za veřejnou osobu s nižším stupněm ochrany," uvedl ústavní soud. Verdikt bratislavského soudu zrušil a případ mu vrátil. Soud se bude nově muset řídit tímto názorem.

"Rozhodnutí tříčlenného senátu ústavního soudu bude mít velký význam pro podobné spory, ve kterých soudci nebo soudy žalují média," komentoval verdikt Wilfling.

Podobné spory na Slovensku přibývají. Několik žalob například podal předseda nejvyššího soudu Štefan Harabin, který některé spory v minulosti vyhrál. Rádio Viva zase muselo zaplatit odškodné 33 194 eur (asi 835 000 korun) soudci Jozefu Soročinovi a soudce Štefan Minárik vyhrál spor s časopisem Týždeň.

Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč