Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sluneční elektrárny v praxi: na 7 % energie padne 40 % nákladů

Ekonomika

  13:52
PRAHA - Na provoz slunečních elektráren odběratelé elektřiny v příštím roce vynaloží tři miliardy korun, tedy 40 procent z nákladů na všechny obnovitelné zdroje. Solární zdroje přitom vyrobí jen sedm procent zelené elektřiny. Garantované výkupní ceny jsou v Česku totiž vyšší než v zahraničí.

Především u zemních instalací se dá účinnost zvýšit sledovacími systémy (takzvané slunečnice) – zařízením s elektromotorem, které během celého dne natáčí panely tak, aby byly vůči slunci v ideální poloze. foto: Lidovky.cz

Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Nekontrolovaný rozvoj slunečních elektráren si podle provozovatelů elektrizačních soustav vyžádá v budoucích letech investice do sítí zhruba 25 miliard korun.

V Česku stát vykupuje elektřinu ze slunečních elektráren za zvýhodněnou cenu, která v důsledku prodražuje každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny. Výstavba fotovoltaickým elektráren se proto pro podnikatele stala velmi vyhledávanou investicí.

Energie ze slunce

Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl podle MPO mezi lety 2007 a 2008 zhruba patnáctinásobně z původních 3,4 megawattu na 54,29 MW. Ke konci června tohoto roku dosáhl instalovaný výkon již 80 MW, na začátku září byl pak 102,7 MW.

Členové sdružení evidují podané žádosti o připojení zdrojů o výkonu zhruba 22,8 gigawattu, z nichž asi 16 GW připadá na fotovoltaiku. Současný instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích je přitom asi 17 GW.

Rozvoj fotovoltaiky také zvyšuje vytížení přenosové soustavy. "V některých lokalitách je již kapacita připojení vyčerpaná," upozornil člen správní rady ČSRES Jan Kanta. "Sluneční elektrárnu lze vybudovat za pár měsíců, ale síť se připravuje v řádu desítek let," řekl ředitel E.ON Distribuce Josef Havel a dodal, že energetici dnes postrádají dlouhodobou vizi.

Zda Energetický regulační úřad (ERÚ) promítne zvýšené náklady provozovatelů sítí do cen pro konečné zákazníky, zůstává zatím otázkou.

ČSRES volá po takovém upopřeďování obnovitelných zdrojů, aby nebyla investory upřednostňována fotovoltaika, která dnes představuje dvě třetiny požadavků na připojení. Sdružení také chce, aby stát rozdělil svůj cíl na využití obnovitelných zdrojů mezi elektřinu, vytápění, chlazení a dopravu.

Garantované ceny se sníží
Cíl v příštím roce počítá s osmi procenty energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, podíly pro jednotlivé oblasti ale neupřesňuje.

Stát by měl podle členů sdružení významně snížit garantované výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren. "Investiční náklady solárních panelů klesly na polovinu, čímž se snížila návratnost projektů na šest až sedm let," řekl Kanta.
 
Upozornil také, že v Česku se sluneční elektřina vykupuje výrazně dráže než v zahraničí. "U nás je to přibližně 13 korun za kilowatthodinu, v zahraničí naopak jen kolem osmi korun," řekl.

Záměr snížit podporu prosperujícímu odvětví již v srpnu ohlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle zákona nyní může ERÚ meziročně snížit výkupní cenu maximálně o pět procent. V příštím roce by podle nynějších pravidel každý zákazník zaplatil za podporu obnovitelných zdrojů energie v ceně megawathodiny elektřiny 163 korun, uvedl Kanta.

Příspěvky na obnovitelné zdroje jsou součástí regulačních poplatků, jejich zvýšení tak bude částečně neutralizovat očekávané zlevnění silové elektřiny. Celkové poplatky ERÚ tvoří 44 procent z konečné ceny elektřiny.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...