Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Snadno opravitelný smartphone bojuje proti otroctví a ničení planety

Ekonomika

  19:00
BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) - Veletrh MWC v Barceloně každoročně předvádí zásadní velké novinky známých značek i stovky novinek firem, které zná málokdo. Často je těžké rozeznat jednu od druhé, ale najdou se projekty, které vystupují z řady. Takovým je již tradičně Fairphone.

Fairphone 2 foto: Luděk Vokáč, Česká pozice

Společnost Fairphone přistupuje k výrobě chytrého telefonu jinak než všichni velcí výrobci. Je to velmi malá firma a ani počty smartphonů, které vyrobí, nejsou nijak zajímavé. Fairphone ale představuje určitou formu aktivismu a firma jako taková se snaží být vzorem pro ostatní a to z hlediska trvalé udržitelnosti.

Na tu přitom neklade důraz jen kvůli ochraně životního prostředí ale také z hlediska práce s lidskými zdroji. Telefony Fairphone tak představují určitý elektronický ekvivalent k fairtrade zemědělským produktům.

Fairphone 2

Model Fairphone 2 nabízí firma už delší dobu, ale veletrh v Barceloně byl první příležitostí se s tímto přístrojem seznámit. Už na první pohled je to trochu jiný smartphone než dnešní moderní přístroje. Ignoruje trend co nejmenších rámečků okolo displeje a působí na danou velikost panelu poněkud přerostle.

Prvkem jakoby z dob minulých, kdy ještě chytré telefony neměly kapacitní displeje a ovládaly se perem, je zapuštění displeje. Ten je mírně pod úrovní okrajů plastového těla.

Huawei P10 je jasný kandidát na fotomobil roku. Bude i dráždivě zelený

Fairphone působí jednoduše a zároveň docela bytelně. I ono zapuštění, které je opravdu výrazné, k tomu pomáhá. Když telefon spadne na zem displejem dolů, je displej chráněn před přímým stykem s povrchem – to znamená menší pravděpodobnost rozbití. Fairphone by už musel padnout na poměrně výrazný kamínek, zatímco u dnešních chytrých telefonů stačí v podstatě jakákoli nerovnost nebo náhoda.

A když u Fairphonu náhodou k rozbití displeje dojde, neměla by to být žádná tragédie. Fairphone 2 je totiž telefon velmi neobvyklé modulární konstrukce – i proto ty větší rozměry a trochu obtloustlý dojem při držení v ruce. Jednotlivé komponenty tu jsou k sobě poměrně jednoduše připojeny, uvnitř Fairphone nevypadá jako typický nacpaný smartphone s choulostivou elektronikou doslova všude.

Základní součástky se dají snadno odpojit a vyměnit, celý přístroj je jednoduše rozebíratelný. Základními součástmi jsou displej, základní deska, baterie, rám a zadní kryt, ale uživatel může pokračovat v rozebírání i dále – stačí jednoduchý šroubováček a na Fairphonu 2 by měla jít snadno vyměnit lecjaká součástka.

Firma tak bojuje proti tomu, aby se plýtvalo drahocennými materiály, třeba tím, že se opravy telefonů řeší rovnou výměnou kus za kus, nebo se mění větší konstrukční celky a to mnohdy zbytečně kvůli drobné vadě na prvku, který by mohl jít vyměnit, ale který je u většiny telefonů pevně připájený na základní desku.

Krom zastavení takového plýtvání je ale cílem projektu ještě něco jiného. Firma pečlivě vybírá dodavatele materiálů pro svůj telefon a odebírá je jen od společností, které je těží a zpracovávají eticky. U Fairphonu 2 tak má uživatel záruku, že drahé kovy použité v jeho konstrukci například netěžily v nehostinných dolech děti.