Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sněmovna připravila vládu o pravomoc prodat ruzyňské letiště

Ekonomika

  17:15aktualizováno  18:36
PRAHA - Vláda nebude moci prodat ruzyňské letiště. Sněmovna dnes přehlasovala prezidentem Václavem Klausem vetovaný zákon, který to zakazuje. Zákon předložili sociální demokraté loni v únoru. Pro normu hlasovala nejtěsnější nutná většina 101 poslanců zejména z ČSSD a KSČM, k nimž se připojila většina lidovců, obě bývalé členky Strany zelených a nezařazený občanský demokrat Juraj Raninec.

Sněmovna zákon navržený sociálními demokraty definitivně prosadila až při třetím schvalování, kromě prezidenta musela přehlasovat také Senát. Normu přijala přes ujištění současného premiéra Jana Fischera, že jeho kabinet nemá v úmyslu ruzyňské letiště privatizovat.

Cílem zákona je zajistit, aby veškerý majetek letiště se všemi nemovitostmi zůstal ve vlastnictví státu. Sociální demokraté to zdůvodňovali údajně nestandardní přípravou privatizace letiště bývalou vládou premiéra Mirka Topolánka. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka přitom uvedl, že Letiště Praha je klíčovou součástí infrastruktury státu, a mělo by proto zůstat v jeho vlastnictví. Jeho straničtí kolegové poukazovali i na bezpečnostní důvody. Občanští demokraté naopak vyjadřovali obavy, že schválení zákona by zastavilo rozvoj letiště.

Prezident Klaus vetoval zákon v polovině prosince. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že sněmovna použila nástroj vyhrazený vládě. Zákon podle něj také působí zpětně, protože proces privatizace již začal. Samotný majetek ruzyňského letiště není v zákoně také dostatečně přesně vymezen. To by mohlo být zdrojem řady obtížně řešitelných sporů, míní prezident. "Vláda sice nakonec nemusí vybrat žádného vítěze tendru, musí ale probíhající tendr dokončit," uvedl prezident.

Zásah legislativní moci do pravomocí exekutivy

Podobně jako Klaus také místopředseda ODS Petr Nečas označil zákon za zásah legislativní moci do pravomoci exekutivy. "Považuji to za systémově špatný přístup z řad sociálních demokratů, kteří sami začali privatizaci Letiště Praha připravovat. Ten, kdo přinesl privatizaci Letiště Praha do vlády, byl někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, ale na prudké veletoče v názorech ČSSD si musíme zvyknout," řekl novinářům Nečas. Připustil, že pokud bude ODS v příští vládě, návrh zruší.

"Tak ODS ve vládě nebude, nic tomu nenasvědčuje," reagoval předseda ČSSD Jiří Paroubek. Schválení zákona uvítal. "Má to význam dlouhodobější, zabránit lidem jako je (místopředseda TOP 09) Miroslav Kalousek a (Topolánkův přítel Marek) Dalík v tom, aby nějakým podivným způsobem privatizovali letiště," prohlásil.

Premiér Fischer opakovaně uvedl, že jeho vláda nemá v úmyslu ruzyňské letiště privatizovat, nepodniká v tomto směru žádné kroky, a ani podnikat nechce. Řekl také, že sdílí prezidentovy argumenty. Zákona se naopak zastal lidovec Ludvík Hovorka. "Základní infrastruktura má zůstat v majetku státu a jenom špatný hospodář se této infrastruktury zbavuje," prohlásil. Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila

Autoři: ,