Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sněmovnou prošel antiřetězcový zákon. Svaz obchodu: Rozum prohrál

Ekonomika

  18:57
PRAHA - Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto zákona o významné tržní síle a spornou regulaci tak prosadila přes výhrady ze strany obchodníků a odborníků. "Je to vítězství politiky nad rozumem," říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňkem Juračkou.

Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. foto: Reprofoto

LN: Co si myslíte o tom, že na dnešním jednání Poslanecké sněmovny prošel zákon o významné tržní síle?

Musím říct, že jsem to čekal, že to přehlasují. Už proto, že poslanci neměli zajištěnou 101 a čekali, až se dají dohromady a přesvědčí ty další poslance. Táhne se to už dlouho. Zase je to vítězství politiky nad rozumem. Budu rád, když dopady zákona budou lepší, než si myslím.

LN: Jaké dopady máte na mysli?

De facto to středním podnikům zhorší situaci, v které doteď byli. A ještě to bude mít negativní dopad i na ceny pro koncového spotřebitele. Mě zajímá, jestli tvůrci zákona, kteři ho tak hájili, si z toho vezmu ponaučení a třeba rezignují. Anebo z toho pro sebe vyvodí nějaké závěry.

LN: Znáte stanovisko prezidenta republiky Václava Klause a VŠE? (Obě stanoviska vyzněla negativně. Shodně tvrdí, že zákon narušuje volné smluvní vztahy a největší dopad bude mít na spotřebitele. - pozn.)

Naprosto se ztotožňuji se stanoviskem prezidenta a VŠE. Když už poslanci nebrali v potaz názory Svazu obchodu a cestovního ruchu, tak to beru. Ale že neberou v úvahu názory skutečně erudované, které jsou nejvíc odproštěny od nějakých subjektivních vlivů, to je docela mrzuté. Tohleto je dopad všech politických zákonů z parlamentní iniciativy, které nemusejí projít předpisem RIA. (Hodnocení pozitivních a negativních dopadů právní regulace na vládní úrovni. - pozn.)

LN: Návrh zákona o významné tržní síle neměl ani ekonomickou analýzu...

Vůbec, žádná analýza nevznikla, vláda ho zamítla.

LN: Čím si tedy vykládáte, že zákon prošel i přes negativní vyjádření z více stran?

To je normální politika. Prostě je to cíl sociální demokracie, která si vzala ve svých politických materiálech za úkol, že prosadí tržní regulaci řetězců. Já si to nedovedu už jinak vysvětlit než tím, že lobbismus vyšel. Domnívám se, že kdyby bylo těsně po volbách nebo by sněmovna byla v jiném rozložení, než v jakém je - takové to pohřební kvítí - tak ten zákon neprojde. Zvítězil by tam spíše rozum.

LN: Takže viníte hlavně ČSSD?

Znám spoustu poslanců z klubu sociální demokracie, kteří jsou zásadně proti tomuto zákonu, ale politika stranických klubů jim zakazuje proti zákonu hlasovat. To je základní orientace, která je v parlamentu a je špatná. A to není jen u tohoto zákona. Poslanec není svéprávný člověk, to je loutka v rukou politického klubu.

LN: Znátě nějaké konkrétní ukazatele o lobbistických tlacích?

No jistě. Pan prezident Agrární komory Jan Veleba napsal všem zemědělcům a zemědělským podnikům v zemi, ať urgentně shánějí do parlamentu veškerý lobbing, aby ten zákon prošel.

LN: Několikrát v minulosti jste tvrdil, že se poslanci o názory a jednání Svazu nezajímali. Ta situace trvala až do dnešního hlasování?

Samozřejmě. Před deseti dny jsem chtěl sám jednat s panem Paroubkem. Psal jsem mu, hlásil jsem se přes jeho poradce. Nikdo se mi neozval. Nikdo neprojevil zájem s námi ten zákon konzultovat. Jestli někdo říká, že to s námi konzultoval, není to pravda.

LN: Negativní názor na zákon o významné tržní síle je mezi obchodními řetězci jednohlasný?

Ano. V tomhle jsem viděl pokrok v rámci Svazu. Proti zákonu nebyly jen zahraniční obchodní řetězce jako členové, ale obchodníci jako celek, protože zákon je diskriminační vůči celému obchodu.

Proti zákonu jsou také další odborníci

► "Návrh zákona je v rozporu s vytvářením evropského obchodního prostoru, může vést k růstu šedé ekonomiky, korupce a byrokratizace," uvádí se v analýze Vysoké školy ekonomické.

► "Smluvní strany již nebudou mít volnou ruku při stanovování cen a sjednávání obchodních podmínek. V konečném důsledku se zákon může obrátit proti malým a středním výrobcům a zpracovatelům. Obchodní řetězce si pravděpodobně raději vyberou zahraničního dodavatele, aby se vyhnuly dopadu této právní normy," řekla Michaela Thelenová z poradenské společnosti KPMG ČR.

► "Významně se posiluje právní postavení dodavatelů vůči velkým řetězcům, které novému zákonu musí zásadně přizpůsobit svou politiku. Změna se může negativně projevit v nákladech řetězců a v důsledku pak i ve zvýšených cenách potravin," prohlásil Aleš Kubáč z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

► "Nepovažujeme takový zásah do tržních podmínek mezi komerčními subjekty na plně liberalizovaném trhu, jako je maloobchodní, za vhodný. V konečném důsledku může vést k pokřivení trhu a pravděpodobným dopadům na spotřebitele v podobě vyšších cen," řekl Jan Bízik z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...