Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Solárníci chystají právníky. Vláda prodloužila solární daň

Ekonomika

  17:03
PRAHA - Majitelé fotovoltaických elektráren uvedených do provozu v roce 2010 budou i v dalších letech odvádět takzvanou solární daň. Původně měla platnost daně, která činí 26 procent, skončit na konci letošního roku. Vláda ale ve čtvrtek rozhodla o jejím prodloužení, zároveň však snížila sazbu na deset procent. Solární sdružení proti takovému kroku protestují.

Fotovoltaická elektrárna Vrbice u obce Mastířovice o výkonu 5 MW. bude mít výkon 35 MW, což ji dělá zatím největší FVE v Česku. FVE Vepřek má rozlohu 82.5 ha foto:  František Vlček, Lidové noviny

Stát zavedl solární daň v reakci na to, že v roce 2010 výrazně poklesla pořizovací cena solárních panelů, zákony ale neumožnily tento pokles promítnout i do snížení výkupní ceny elektřiny z fotovoltaických elektráren.

To vedlo k prudkému zvýšení počtu těchto elektráren, což se promítlo i do zvýšení příspěvku, který spotřebitelé a stát platí na podporu obnovitelných zdrojů. Platnost daně měla vypršet ke konci letošního roku.

Dotovaný solár

Solární elektrárny získávají největší část z 44,4 miliardy korun, které jdou letos v Česku na podporu obnovitelných zdrojů. Většinu částky platí spotřebitelé v cenách elektřiny, když z každé megawatthodiny odvádějí na podporu obnovitelných zdrojů 583 korun. Vláda letos přispívá na obnovitelné zdroje částkou 11,7 miliardy korun ze státního rozpočtu.

"Rozumíme slabinám současného systému podpory obnovitelných zdrojů, který zatěžuje velké průmyslové podniky, ale vláda nemůže volit řešení v rozporu se zákony této země a posilovat riziko soudních sporů nebo mezinárodních arbitráží," uvedl ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

"Stát jasně garantovanými podmínkami nalákal do solárního průmyslu tisíce rodin, živnostníků nebo podnikatelů a dnes se nemůže tvářit, že zákony neexistují," dodal.

Ke kritice se připojila i Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO). Podle ní solární daň oddálí návratnost investic do fotovoltaických elektráren nad 15 let, které garantují současné zákony.

"Série restriktivních kroků, jako je solární odvod, zrušení daňových prázdnin, vynucené investice do dispečerského řízení nebo zavedení recyklačních poplatků, vytlačila dobu návratnosti solárních elektráren vysoko nad legislativou dané parametry. Jednoduše zde není další prostor pro prodlužování retroaktivních kroků, negativně ovlivňujících státem garantované podmínky," uvedla ředitelka CZEPHO Veronika Knoblochová.

Příliš drahá elektřina

Průmyslové podniky tvrdí, že obnovitelné zdroje neúnosně zdražují elektřinu, což ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských firem. Vláda ve čtvrtek kvůli tomu schválila novelu zákona, která by měla od příštího roku zastavit poskytování provozní podpory pro nové solární a bioplynové elektrárny a o rok později ukončit i podporu vodních a větrných elektráren. Zákon také stanovuje strop pro poplatek, který spotřebitelé odvádějí v cenách elektřiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Zastavení podpory pro nové solární elektrárny CZEPHO také kritizuje. Podle asociace takový krok ohrozí pracovní místa ve fotovoltaickém sektoru. "Od 1. ledna příštího roku se tak dá očekávat, že se výstavba solárních elektráren na střechách domů, veřejných budov, firem a škol zcela zastaví. To bude znamenat krach pro řadu firem zabývajících se instalací fotovoltaických elektráren a dalšími službami pro solární sektor, včetně dopadu na zaměstnanost v jednotlivých regionech," varovala Knoblochová.

Autoři: ,