Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Soros: Německo musí spolknout hrdost, jinak se Unie rozpadne

Ekonomika

  11:00aktualizováno  14:00
BERLÍN/PRAHA - Pokud Německo odmítne hrát svojí tradiční roli a nebude dělat ústupky, rozpadne se nejen eurozóna ale i celá Evropská unie. Uvedl to jeden z nejvlivnějších investorů na světě George Soros v rozhovoru pro včerejší vydání deníku Corriere della Sera.

Německo musí spolknout hrdost, jinak se Unie rozpadne foto: Shutterstock

Obavy o stabilitu finančního trhu Evropy dnes posílil i šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet, když řekl, že Řecké banky mají potíže se získáváním dostatečné peněžní likvidity a jejich situace se i přes opatření Evropské centrální banky může dál zhoršovat.

Když Evropa nepůjde dopředu, musí jít zpět

"Němci při uzavírání dohod vždy dělali ústupky nevyhnutelné k tomu, aby se Unie mohla rozvíjet. Ale už je nedělá," řekl Soros.

George Soros - investor, který hýbe trhy

Soros v minulosti opakovaně zpochybňoval budoucnost eura. Již loni uvedl, že společná evropská měna by nemusela přežít finanční krizi. Finančník maďarského původu získal mezinárodní proslulost na začátku 90. let, kdy díky sázce na pokles britské libry vydělal přes jednu miliardu dolarů. Řada investorů po celém světě se od té doby jeho prognózami řídí.

"To je důvod, proč evropský projekt stagnuje. A pokud se nebude moci pohnout dopředu, zařadí zpátečku," prohlásil finančník.

Vztahy v Evropské unii a tím i původní rozložení sil narušily především problémy s Řeckem. Většina Němců totiž dává hlasitě najevo, že nesouhlasí s tím, aby tahali z problémů stát, který záměrně falšoval statistiky o svých dluzích. K hlasu lidu se navíc přidalo i několik věhlasných německých ekonomů, kteří proti finanční injekci protestují u německého ústavního soudu. 

Čtěte více:

Vzhledem k tomu, že kancléřku Angelu Merkelovou čekají příští měsíc volby, nemůže si dovolit tyto hlasy ignorovat. Podle Sorose tak poprvé v historii projektu Unie přestává být cítit ochota posunovat společenství vpřed.

Finančník George Soros

Podle finančníka je tak jediným řešením přehodnotit přísná rozpočtová kritéria, která jsou na členy eurozóny uvalena. Unie prý potřebuje pružnější mechanismus pro redukci rozpočtových schodků, aby země nemusely omezovat veřejné výdaje příliš prudce, což by mohlo prohloubit recesi. "Potřebujeme jakýsi druh Evropského měnového fondu, díky kterému by byla různá opatření méně bolestivá," vysvětlil Soros.

Němečtí akademici: Nemůžeme přelévat peníze sem a tam

Obavy finančníka z neochoty Německa vytáhnout Evropu z problémů včera potvrdily i tamní hospodářské ústavy, které podle své společné jarní prognózy považují úsporný program řecké vlády za nedostatečný. Celý balík pomoci, kterou mají Atény dostat od eurozóny, navíc označily za nesprávný, krachující zemi by podle nich měl zachránit někdo jiný.

Čtěte více:

Prognóza upozorňuje především na to, že se eurozóna nemůže stát "transferovou uniií", tedy společenstvem v rámci kterého se přelévají peníze z jedné země do druhé. Akademici z německých hospodářských ústavů proto žádají, aby se přijala taková záchranná opatření, která z dlouhodobého hlediska nebudou kontraproduktivní.

Situace se horší den ode dne, balíček nezabral

Nejasné postavení Německa k záchraně Řecka prudce ochladilo nadšení investorů z víkendové dohody zemí eurozóny. Agentura Bloomberg navíc upozornila, že půjčku pro Řecko budou muset schválit i národní parlamenty Francie a Irska.

Čtěte více:

Rozdíl ve výnosech desetiletých dluhopisů Německa a Řecka se tak opět dostal nad čtyři procenta, což vzbuzuje další pochybnosti o zvládnutelnosti řeckého dluhu. Řecko musí ze svých dluhů opět platit úrok přes 7,3 procenta, což je více než před dohodou o záchranném balíčku.

Šéf ECB: Řecké banky se optácejí nad propastí

Řecké banky si nyní obstarávají likviditu hlavně od ECB a národních centrálních bank a hrozilo jim, že tyto instituce od nich přestanou přijímat jako zástavu za úvěry řecké vládní dluhopisy, jimž ratingové agentury výrazně snížily známky. ECB však tento měsíc rozhodla, že bude i příští rok přijímat do zástavy dluhopisy kategorie BBB a na vládní dluhopisy si nebude účtovat rizikové přirážky, které jinak dává na níže hodnocená aktiva. "I tak ale situace řeckých bank s likviditou zůstává obtížná a mohla by se zhoršovat," řekl dnes Trichet.

Autoři: ,