Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mafra se nemusí omlouvat za články exministru Bartákovi. Převážil veřejný zájem

Média

  13:02
PRAHA - Vydavatelství Mafra se nemusí omlouvat a platit 450 tisíc korun bývalému ministru obrany Martinu Bartákovi za články v deníku Mladá fronta Dnes, které ho spojovaly s korupcí při nákupu aut Tatra pro českou armádu. Rozhodl o tom ve čtvrtek Městský soud v Praze, jehož verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu.

Pražský městský soud pokračoval 14. května závěrečnými řečmi v projednávání kauzy exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. foto: MAFRA - Petr Topič

Podle soudkyně v Bartákově případu převážil veřejný zájem nad ochranou osobnosti. Soud Bartáka v kauze tatrovek dříve zprostil obžaloby.

Barták se domáhal omluvy v novinách a na zpravodajském portálu iDnes.cz, který rovněž patří Mafře. Navíc chce zaplatit společenskou újmu, kterou vyčíslil na 450 tisíc korun. Soudkyně žalobu ve všech bodech zamítla, na peníze podle ní Barták nemá nárok v žádném případě. „Zájem veřejnosti zde převyšuje zájem o ochranu osobnosti,“ řekla soudkyně Jaroslava Lobotková. Připomněla, že Barták byl v kauze tatrovek obviněn a soud řešil případ v hlavním líčení.

Převážil veřejný zájem

„Byl zproštěn (Barták) obžaloby, protože se nedalo prokázat, zda jsou tvrzení pravdivá,“ dodala soudkyně. V trestním řízení podle ní soud nevyhodnotil případ tak, že by zažalované skutky nebyly pravdivé, výroky týkající se údajné korupce ale byly jinak míněné. „Všichni setrvali na svých výpovědích,“ zmínila Lobotková. Mafra se podle ní může v případě veřejného zájmu opět k textům vrátit, například už při popisování souvislostí třeba u jiných případů.

Tisíce stránek, desítky svědků. Soudu přesto chyběly na Bartáka důkazy

Obžaloby zprostil Bartáka vrchní soud, osvobozen byl rovněž zbrojař Michal Smrž. Barták i Smrž byli stíháni zhruba čtyři roky. Podle obžaloby chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma údajně měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru vrchního soudu ale měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry. Důvodem bylo to, že ze zakázky vyšachovali českou firmu Praga, která měla být nejvýznamnějším českým subdodavatelem v zakázce. Zástupci Tatry byli podle soudu aktivnější i při jednáních se Smržem.

Autor: