Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Španělé v O2 vypláceli neudržitelné dividendy, říká Štefunko z PPF

Ekonomika

  6:10
PRAHA - Největší český operátor O2 se rozdělí 1. června na dvě firmy. Učiní tak proto, aby se vyhnul žalobám a regulaci a mohl skutečně a dlouhodobě investovat. V rozhovoru pro Lidové noviny o tom mluví Martin Štefunko, předseda dozorčí rady O2.

Martin Štefunko. foto:  František Vlček, MAFRA

„Dříve část investic tvořily schované provozní náklady, kvůli zlepšení výsledků. My tuto hru nehrajeme,“ říká Štefunko, který je zároveň členem vrcholového vedení skupiny PPF, která operátora většinově vlastní.

LN: Jak jste určili, kudy půjde řez napříč O2?
Není vůbec jednoduché říct, kde přesně se má co odříznout, musí to být správně ekonomicky i právně. Ještě o půl jedenácté večer před pátečním schvalováním jsem řešil některé věci. Nikdy dříve se v Evropě takové dobrovolné rozdělení operátora na dvě zcela samostatné firmy nedělalo, takže se není kde učit. Zjednodušeně řečeno, O2 zůstane obchodní firmou s koncovými zákazníky. Odchází z něj veškeré mobilní sítě a pevné linky. Do nové společnosti tak jde i smlouva o sdílení sítí s T-Mobilem, na které nebude mít dělení vliv. Nepřesouvají se s nimi ale mobilní frekvence. Rozdělení se týká i orgánů společnosti, mezi kterými bude čínská zeď. Nikdo nemůže sedět v obou firmách.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Dělení British Telecomu ve Velké Británii trvalo několik let, proč s O2 tak spěcháte?
Každé dělení je přechodný stav nejistoty, který nevytváří žádnou hodnotu. Pokud se tím zabývá půlka firmy, tak neřeší to hlavní – zákazníky a kvalitu služeb. Největší mučitel, který chce, aby to bylo co nejrychlejší, jsem já. Ideálně za tři vteřiny. To samozřejmě nejde, celý proces bude od loňského ohlášení trvat minimálně rok.

LN: Přežijí to obě firmy?
Není důvod, proč by to ani jedna neměla přežít ve velmi dobrém zdraví. Naopak, jsme přesvědčení, že obě firmy budou samostatně fungovat lépe.

LN: Máte v plánu prodat jednu z nich?
Ne, protože to nic neřeší. Kdybyste chtěl něco prodat, můžete to udělat kdykoliv jako část podniku, nemusíte procházet dělením. Naopak je malá pravděpodobnost, že teď firmu rozdělíte tak, jak by si to případný kupec přál. Nedává to smysl. Dnes tedy nevidím na obzoru žádnou transakci a nedělíme firmu kvůli prodeji Číňanům nebo komukoliv jinému. To s Číňany je mimochodem podobný nesmysl a spekulace jako ty týkající se bezpečnosti. Operátor je dnes nejzabezpečenější místo ze všech. Pokud se někdo bojí o svá data,měl by se spíše zaměřit na dodavatele technologií, síťových zařízení a SIM karet.

LN: Budete dále propouštět?
Proces zefektivňování pokračuje a rozdělení na to nemá vliv. 

Sídlo operátora O2 v Praze.

LN: Jak budete dělit dluhy společnosti?

MARTIN ŠTEFUNKO:

  • Držitel doktorátu z ekonomické teorie a autor knihy Ekonomie svobody.
  • Martin Štefunko (37) je dnes jedním z nejmocnějších mužů v českých telekomunikacích.
  • Dlouhá léta pracoval pro investiční skupinu Penta, v roce 2009 přestoupil do PPF miliardáře Petra Kellnera.
  • V pozici šéfa investic stál za koupí operátora O2, dnes je předsedou dozorčí rady a dohlíží na jeho rozdělení.

V O2 je z dřívějška úvěr ve výši tří miliard korun. Další čtyři miliardy jsme si koncem roku půjčili a jednorázově vyřešili vztahy s předchozím vlastníkem, španělskou skupinou Telefónica. Proti tomu stojí samozřejmě hotovost. Z velké části to souvisí s obchodem, a většina proto zůstane v O2. Oznámený úvěr, finanční asistence ve výši 24,8 miliardy korun pro PPF, byl schválen valnou hromadou, zatím ale neproběhl a nyní se logicky zastavuje. Pokud se má realizovat v budoucnu, musí ho znovu schválit orgány obou společností.

LN: A bude ho PPF jako hlavní akcionář v budoucnu chtít?
Asi ano, O2 byla oficiálně informována, že PPF „předpokládá“, že o něj znovu požádá.

LN: Proč jste tedy na podzim úvěr oznámili, když jste věděli, že se rozdělíte a že nyní padne?
Nikdo ale nevěděl, že se budeme dělit a že to padne. Klidně se mohlo stát, že k dělení dojde za půl roku, a pokud by se O2 dohodla s bankami, úvěr by poskytla.

LN: Nevypadá to ale teď, že šlo jen o sražení ceny akcií, které se po oznámení propadly?
Za posledního půl roku jsem četl v novinách o O2 spoustu nesmyslů. Především, pokud si společnost vezme 24,8 miliardy úvěr, tak ty peníze nikam nezmizí. Když poskytne úvěr ve stejné výši, zůstane jí pohledávka a nesnižuje se hodnota firmy. Opačné tvrzení je šíření poplašné zprávy a úmyslné lhaní. Na valné hromadě se jednoznačně stanovilo, že se nesmí nikdy stát, že by to bylo pro firmu nevýhodné. Musí tam být tržní marže a musí se na tom alespoň něco vydělat. Pokud by se úvěr poskytl, tak by na tom O2 vydělala. Jak tedy může snižovat hodnotu akcií firmy?

LN: Proč se tedy akcie po oznámení úvěru propadly?
Za Španělů vyplácela firma neudržitelnou výši dividendy, proto jsme ji museli snížit. Pokud začnete místo toho investovat, tak se akcií pravděpodobně zbaví ti, kteří je drželi jen kvůli tomu. Mimochodem, většina akcionářů se ani neptala, jestli je dividenda udržitelná. Byla to jedna velká iluze...

LN: Malí akcionáři se spojují proti PPF, budete s nimi jednat?
To je věc kolegů z PPF, já se toho neúčastním. Každopádně to ale nejsou nějací drobní akcionáři z kupónovky, ti měli dva měsíce mimořádnou možnost prodat nám akcie za cenu vyšší, než je dnes na burze. Tohle je hnutí profesionálních malých spekulantů, kteří se ani netají tím, že nás chtějí vydírat hrozbou žalob, aby za své podíly dostali víc peněz.

LN: Plánujete vytěsnit menšinové akcionáře a stažení z burzy?
Žádný takový plán ani záměr není.

LN: Proč jste se vlastně rozhodli rozdělit O2, když se v Evropě naopak operátoři spojují?
Je to kombinace důvodů a jedním z hlavních je určitě regulace v Česku. Několik firem si tady dokonce postavilo podnikání na tom, že O2 šikanují a žalují kvůli údajnému vytlačování z trhu vysokými velkoobchodními cenami. Jsem přesvědčený, že k ničemu takovému nedošlo, a od chvíle, kdy jsme firmu převzali, k ničemu takovému také nedochází. Rozdělením ale možnosti podobného obvinění navždy skončí, vše bude naprosto transparentní.

O2 dnes čelí žalobám za devět miliard korun, což je dvojnásobek hospodářského zisku. A to je pádný důvod při rozhodování. Když se rozdělíme, odpadne také z obchodní části řada omezení a bude volně soutěžit, stejně jako T-Mobile nebo Vodafone. Může nabízet produkty a balíčky, které dnes nemůžeme, a za ceny, které dnes nemůžeme. Regulace zůstane hlavně na technické části. Konečně, když jsme do O2 přišli, byla firma stále pod vlivem toho, že to byl kdysi státní podnik. Dvakrát tak velká společnost není dvakrát složitější, ale dvakrát na druhou.

Během restrukturalizace se ukázalo, že pokud ji rozdělíme, dokážeme to udělat rychleji a lépe. Z dlouhodobého hlediska je také logické osamostatnit dvě části, které se starají o rozdílné typy byznysu a mají i třeba jiné investiční hledisko. Když v obchodu nevíte, jestli si zákazníka udržíte alespoň dva roky, je těžké odůvodnit nějakou dlouhodobou investici do stavby sítí. Co bude za dva roky, se tady dříve vůbec neřešilo, ale samotná stavba infrastruktury trvá déle. Technická část se na to musí dívat pohledem mnohaletých smluv s velkoobchodními zákazníky.

LN: Proč se ale po vstupu PPF do O2 naopak investice snížily?
Udělali jsme si analýzu, jestli se investuje smysluplně, a jsme dnes schopni dramaticky snížit nákupní ceny o 30 až 70 procent. Takže když Španělé investovali miliardu, mělo to stejný výsledek, jako když my nyní investujeme 500 milionů. Část jejich investic byly také schované provozní náklady, aby si zlepšili výsledky, my tuto hru nehrajeme. Druhá věc je, že jsme byli na konci investičního cyklu a nyní se rozjíždí investice do nových LTE sítí.

Jenže to dělá celá Evropa a vysílačů prostě není na trhu dostatek, což nás také brzdí. Třeba při pokrývání dálnice D1 jsme je museli vzít odjinud. Každopádně oznámené stovky milionů do zrychlení internetu přes pevné linky jsou zcela novou investicí, dřív to byla nula. Namísto budování optických kabelů jsme se rozhodli jít cestou zrychlení stávajících linek a tady investujeme mnohem více. V původních cenách by to bylo pět miliard korun, už dnes jsme to snížili jednánímna čtyři a věřím, že se v horizontu čtyř let dostaneme na tři. Nejde o to, utratit pět miliard, ale zvládnout to samé za méně.

LN: Proč jste vzdali budování optických sítí?
Řekli jsme si, že zákazník od nás chce určité pokrytí a rychlost. A optika prostě není řešení, protože by to trvalo 20 let. Ne proto, že máme málo lidí nebo peněz, ale kvůli administrativě, především všem nutným stavebním povolením. Řada firem se napojí na naši páteřní síť, rozvede optické kabely do pár domů a ohlásí, že staví optické sítě. Ale ať je zkusí zavést na venkov nebo do malých měst. To nikdo neudělá, tam je totiž záporný byznys plán. Třeba Deutsche Telekom chce v takových případech po německé vládě, aby mu zaplatila pokrytí poslední čtvrtiny domácností.

My ale máme 7,2 milionu kabelů po celé zemi, máme páteřní síť a můžeme se bez stavebních povolení, jen instalací nového zařízení a nového softwaru za miliardu, přiblížit rychlosti optických sítí. Nanejvýš do dvou let tak bude mít 80 procent českých domácností rychlost nejméně 30 Mbps. A velká část z nich, stovky tisíc, budou mít až 70 Mbps. Dramaticky změníme mapu pokrytí Česka rychlým internetem.

LN: Při koupi O2 jste tvrdil, že budoucnost je v internetu, průměrný příjem z dat na zákazníka se ale snížil. Stále je to podle vás budoucnost?
To není přesné, 80 nebo 90 procent našich příjmů je v paušálech a u nich nám dramaticky klesly celkové ceny. Naopak u dat spotřeba dramaticky roste a dramaticky rostou také tržby – jak jsme oznámili, meziročně o více než 16 procentních bodů. Zvýšil se také počet uživatelů internetu v mobilu, pouze průměrné číslo se tak aritmeticky snížilo.

LN: Celková čísla ale klesají. Neuvažujete o zrušení limitů dat jako operátoři v Pobaltí či ve Švýcarsku, kteří dnes rostou?
Mě to trápí a jsem ten, kdo ve firmě říká: vymysleme, jak dát zákazníkům data bez omezení. Ale na druhé straně nechci, abychom jim lhali. Internet v mobilu zcela bez omezení není fyzikálně možný. Na jeden sektor vysílače může být zároveň připojeno jen přibližně 160 lidí a má určitou kapacitu, kolik může v jednu chvíli přenášet. Čím větší limit dat máte, tím častěji jste připojený a tím více síť vytěžujete. Jakýkoliv neomezený internet by tedy musel být jen s dovětkem „s ohledem na vytížení sítě ostatními zákazníky“.

Pak ale nevíte, co jste si koupil, a dělali bychom volbu za lidi. Buď můžeme maximalizovat rychlost připojení v omezeném objemu dat, nebo jim dát neomezený, ale s mnohem menší rychlostí. Dnes je to tak, že většina lidí preferuje rychlost v kratším čase. Snažíme se tedy spíše vymyslet, jak nabídnout lidem třeba aplikace s nižším využitím dat, ale bez omezení. Aby nedošlo k tomu, že pár z nich síť ucpe. Jenže my jich nemáme jen pár, ale 1,2 milionu zákazníků, kteří používají data. Nemůžeme vyhovět třeba jen sto tisícům.

LN: Ještě před koupí O2 kritizovala PPF stav českého telekomunikačního trhu, proč se ale od vašeho příchodu nezměnil?
Nedávno zazněla nesmyslná prohlášení poslanců o monopolu. Za dva roky se ale ceny volání a SMS snížily nejméně o polovinu. Pokud se ceny tlačí dolů a kvůli tomu vyrovnávají, tak je to pravý opak monopolu. To je, jako kdyby tvrdili, že benzinové pumpy mají monopol, protože když klesá cena ropy, mají všichni podobnou, nižší cenu.

LN: Dáte větší možnosti virtuálním operátorům?
Dnešní realita je taková, že nejvíce vydělávají ti virtuální operátoři, kteří jen přeprodávají služby. A to i přesto, že mají nejnižší ceny, protože minimalizují náklady. Nemají vlastní fakturaci a další náklady, jen značku. Nikdo za námi tedy nechodí a neříká, chci si dělat více věcí sám. Každý chce jen nižší cenu toho, co od nás nakupuje. Náš problém je regulace. Je to podobné jako v železniční dopravě – reálně vyděláváme jen na trati z Prahy do Brna, kde jezdí nejvíce lidí a jsou tam nejnižší náklady.

Regulátor ale chce, abychom je účtovali i všem konkurentům, které musíme do svých sítí pustit. Jenže my nemáme všude stejně nízké náklady na kilometr a zároveň nesmíme jít pod celkovou průměrnou cenu za všechny tratě. Každá investice do zaostalého regionu nám tedy ve výsledku zvyšuje cenu a znevýhodňuje nás proti konkurenci. Vyzobou nám tedy zisk z toho nejlepšího a o zbytek se máme postarat sami. Takhle funguje regulace v Česku, a to je podle mě divné.

LN: Proč od vás dostali malí hráči vyšší než maloobchodní ceny za přístup do sítí LTE?

U nových LTE sítí jsou náklady, a tedy ceny za data výrazně vyšší, než je maloobchodní cena ve všech sítích. Kdybych dnes spočítal, kolik se v nich loni přeneslo dat, oproti tomu, kolik jsme do nich investovali včetně plateb za frekvence státu, tak skončím v minusu.

LN: Z jakých důvodů jste se nepřihlásili do diskutovaného tendru na ministerstvu financí?
Za poslední rok jsme se nepřihlásili do více než stovky veřejných zakázek a v 95 procentech se vysoutěžily nakonec i bez nás. Takže nejde o žádnou intriku proti ministerstvu. Obecně, ve veřejných zakázkách chybí dostatečné určení poptávaného pokrytí, třeba se nevyžaduje uvnitř budov, do čehož jsme ale jako dosavadní dodavatel museli investovat v minulosti nemalé peníze. Nebo jsou tam blanko směnky na povinný nákup zařízení a nevíte tak, jestli bude pro vás výsledek plus milion, nebo minus sto tisíc. Do takové zakázky by se nikdo soudný nepřihlásil.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...