Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Španělsko je ve vážných problémech. Pomoc od Evropy ale nechce

Ekonomika

  13:01aktualizováno  15:29
MADRID - Španělsko ohrožují vážné ekonomické problémy, které je podle MMF nutné řešit prostřednictvím trvalých reforem. O přijetí finanční pomoci od ostatních evropských zemí ale Španělé zatím nejednají. Potvrdil to ministr hospodářství Luis de Guindos s tím, že by to byl ten nejhorší výsledek dluhové krize.

Státní dluh vedle rozpočtového deficitu zvyšuje ekonomická recese a růst nákladů vlády na dluhovou službu. Růst nákladů na obsluhu španělského dluhu je nyní zdrojem nervozity na finančních trzích, protože úroky, které musí země platit, nejsou podle expertů dlouhodobě zvládnutelné.

PŘEČTĚTE SI:

Španělský ministr financí tento týden uvedl, že státní dluh se letos těsně přiblíží 80 procentům ročního výkonu ekonomiky, a dosáhne tak nejvyšší úrovně od roku 1990.

Španělé budou škrtat

Mezinárodní měnový fond teď hodnotí detaily nového španělského rozpočtu, jehož součástí jsou vysoké výdajové škrty. Evropská unie požaduje, aby Španělsko snížilo v letošním roce rozpočtový deficit o 3,2 procentního bodu z loňských 8,5 procenta hrubého domácího produktu.

Rozpočet navrhuje na zbytek letošního roku další úspory centrální vlády 27 miliard eur (665,3 miliardy Kč). To odpovídá zhruba 2,5 procenta HDP. Španělská ekonomika se zřejmě v prvním čtvrtletí vrátila do recese.

ČTĚTE VÍCE:

Země má také nejvyšší míru nezaměstnanosti ze zemí EU. Bez práce je více než pětina ekonomicky aktivního obyvatelstva.

"Je zřejmé, že problémy, kterým Španělsko čelí, jsou vážné a nálada na trhu zůstává nestabilní," citovala mluvčího MMF Gerryho Rice agentura Reuters. Podle něj však země přijala rozsáhlá politická opatření, která MMF podpořil. "Budeme poukazovat na potřebu zajistit soulad s novým cílem, nejen na centrální úrovni, ale také na úrovni regionálních vlád," dodal k rozpočtu.

Španělsko nechce přijít o nezávislost

"O finanční pomoc jsme nepožádali, není to na pořadu dne," řekl ministr hospodářství Luis de Guindos španělskému rozhlasu. "Byl by to ten nejhorší možný výsledek, úplně to poslední řešení. S ohledem na hospodářskou politiku Španělsko nemůže ztratit svou nezávislost," dodal.

Ceny španělských dluhopisů v posledních dnech narostly

Ministr se k situaci Španělska vyjadřoval ve chvíli, kdy se ceny španělských státních dluhopisů už tři dny po sobě zvyšovaly. Stále na ně působil nepříznivý výsledek středeční aukce, v níž se prodaly dluhopisy za mnohem méně peněz, než se čekalo.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Výnosy desetiletých dluhopisů španělské vlády ve čtvrtek vystoupily až na 5,86 procenta. Riziková přirážka proti srovnatelným německým dluhopisům se tak zvýšila na 400 bazických bodů. Tak vysoko byla naposledy v prosinci loňského roku, krátce před tím, než Evropská centrální banka začala s masivní podporou bankovního systému eurozóny.

Ekonomika eurozóny musí zrychlit růst, myslí si ministr

Citelný růst výnosů je podle ministra výsledkem nervozity na finančních trzích a neodráží skutečný stav věcí. Potíže se podle něj neomezují pouze na Španělsko, ale i na jiné země. Aby se situace zlepšila, musela by podle něj ekonomika eurozóny zrychlit růst. To se ale zatím nezdá pravděpodobné, na konci loňského roku se naopak ekonomika vrátila k poklesu.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...