Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Special 91 končí. Po více než padesáti letech se přestane vyrábět

Ekonomika

  16:33
PRAHA - Akcionáři společnosti Česká rafinérská na dnešní valné hromadě schválili ukončení výroby bezolovnatého benzinu Special 91. Poptávka po tomto palivu za poslední roky klesla na minimum.
Čerpací stanice (ilustrační foto)

Čerpací stanice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle předsedy představenstva Společenství čerpacích stanic ČR Ivana Indráčka ale Special definitivně z Česka nezmizí, nadále jej budou nabízet zejména menší čerpací stanice na venkově.

Special 91 lze nahradit bezolovnatým benzinem s oktanovým číslem 95 a přidáním aditiva, například Benaditu BA. Čerpací stanice, které nadále registrují po benzinu Special 91 poptávku, tak budou pro své zákazníky toto palivo namíchávat, přepokládá Indráček. Aditivum si do benzinu mohou nalít také samotní motoristé.

Po Specialu 91 je malá poptávka
Podíl Specialu 91, který je určen pro automobily bez katalyzátoru, na celkové spotřebě pohonných hmot v tuzemsku od roku 2000 postupně klesal, loni spadl pod jedno procento. Přitom ještě v roce 2000 tvořil Special více než desetinu celkové spotřeby. Postupný pokles poptávky souvisí s obměnou a modernizací vozového parku.

Benzin Special 91, který Benzina uvedla na trh v roce 1959, už využívají jen starší typy aut, jako jsou například vozy Škoda 1000 MB, 100, 105 a 120, sovětský Žiguli, polský Fiat, rumunská Dacia a východoněmecké Wartburgy a Trabanty. Automobilů bez katalyzátoru je v ČR ještě zhruba asi milion, celkově po českých silnicích jezdí zhruba 4,5 milionu osobních aut.

"Škodu 120 dnes na dálnici nepotkáte, ale na vesnici ji má skoro každý druhý. Takže menší vesnické čerpací stanice mají klientelu, která Special 91 potřebuje," řekl ČTK Indráček.

Některé čerpací stanice již Special vůbec nenabízejí. Společnost Shell ČR se pro definitivní stažení tohoto paliva rozhodla v polovině loňského roku.

Benzina doprodala poslední zásoby Specialu v polovině letošního roku.

Special ale úplně nezmizí
Například některé čerpací stanice Eurooil, které provozuje státem ovládaná společnost Čepro, ale Special stále nabízejí a hodlají ho ve své nabídce zachovat i v příštím roce, uvedla mluvčí Čepra Lenka Svobodová.

Česká rafinérská provozuje dvě největší rafinerie ropy v Česku, v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Většinovým vlastníkem firmy je s více než jednapadesátiprocentním podílem petrochemická skupina Unipetrol. Italská skupina Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...