Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Spekulanti nás mají za snadný cíl, tvrdí maďarský analytik

Ekonomika

  18:30
Maďarský analytik Gábor Takács z institutu Nézpont Intézet v rozhovoru pro LN uvádí, že za pádem hodnocení Maďarska může být i tvrdý postup vlády vůči bankám.
Maďarská vlajka (ilustrační foto)

Maďarská vlajka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

LN Jsou za pádem ratingu Maďarska do pásma „odpadu“ skutečně reálné ekonomické problémy vaší země?

Myslím, že krok agentury Moody's (další dvě ratingové agentury Standard & Poors a Fitch stále drží Maďarsko v investičním pásmu) neodpovídá skutečné ekonomické situaci v zemi. V letošním roce bude snížen deficit pod 3 procenta HDP, veřejný dluh se snižuje, obchodní bilance je kladná a vláda podniká rozsáhlé reformy, které mohou zlepšit situaci v příštích letech.

Snížení ratingu agenturou Moody's odráží zejména spekulace trhů proti Maďarsku. Vzhledem k velmi vysoké úrovni dluhu, jenž je v držení zahraničních investorů, jsme pokládáni za „snadný cíl“ pro ty, kteří chtějí vydělat peníze na panice, jež panuje na mezinárodních finančních trzích. Orbánova vláda učinila také některé kroky, které šly proti zájmům bank, a proto je její obraz v mezinárodním tisku velice špatný. To také napomáhá vytváření negativní nálady trhů vůči naší zemi.

LN Co je nyní největší problém Maďarska - snížení hodnocení, pád forintu, nebo spory s Mezinárodním měnovým fondem?

Maďarský analytik Gábor Takács

Všechny tyto problémy jsou jeden s druhým propojeny. Největším problémem je mezinárodní finanční prostředí.

LN Jaké reformy premiéra Orbána posílily finanční stabilitu Maďarska a jaké ji spíše ublížily?

To, že jsme omezili možnost odchodu do předčasného důchodu, určitě státu peníze ušetřilo. Také úprava výdajů a příjmů samospráv a zvýšení transparentnosti sociálního systému byly pozitivní a pomohly finanční stabilitě. Na druhé straně například možnost předčasně a ve výhodném kurzu zaplatit hypotéky v cizích měnách je krok z dlouhodobého hlediska dobrý, ale z krátkodobého hlediska to znamená pro banky ztráty a naladilo je to negativně vůči vládě.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Jak moc se za rok snížila životní úroveň Maďarů?

Životní úroveň se zhoršovala už od počátku finanční krize, vzrostla nezaměstnanost, zvedly se úrokové sazby hypoték a podobně. Také bylo nutno kvůli stavu státních financí snížit sociální dávky. Je však třeba vidět i to, že životní úroveň byla před krizí udržována uměle, za cenu zvyšování veřejného dluhu sociálními výdaji předchozí socialistické vlády. To, co vidíme dnes, jsou smutné, ale nevyhnutelné důsledky předchozího vývoje.

LN Odráží se problémy ekonomiky na popularitě vládního Fidesz?

Popularita Fidesz je samozřejmě nižší, než ve volbách v roce 2010, kdy získal dvoutřetinovou většinu v parlamentu, ale Fidesz je stále nejpopulárnější stranou. Kdyby se volby konaly nyní, tak by je vyhrál a získal by nadpoloviční počet křesel v parlamentu.

Autor: