Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Spor Apple vs. Samsung povede ke zdražení mobilů. Nokia cítí šanci

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Vítězství společnosti Apple v patentové bitvě se Samsungem u kalifornského soudu může podle analytiků vést ke zdražení chytrých mobilních telefonů a tabletů. Apple by se tak mohl těšit na ještě vyšší zisky.

Samsung S III. foto: Lidovky.cz

Odškodné 1,05 miliardy dolarů, které Apple díky svým registrovaným patentům vymohl na svém jihokorejském rivalovi, znamená pro ostatní výrobce mobilních zařízení důrazné varování. Kvůli obavám z dalších soudních pří se totiž dá očekávat, že v budoucnu se výrobci s Applem raději dohodnou na odvádění licenčních poplatků.

ČTĚTE VÍCE:

To by se ale podle odborníků mohlo nepříznivě odrazit na cenách mobilních zařízení. „Telefony budou dražší, protože může přijít něco na způsob 'daně Applu',“ řekl serveru Wall Street Journal analytik Al Hilwa ze společnosti IDC.

Miliardové odškodné

Kalifornský soud rozhodl v pátek o odškodném 1,05 miliard dolarů, které musí společnost Samsung Electronics zaplatit firmě Apple. Podle soudu totiž Samsung záměrně zneužil minimálně tří jejich patentů.

Konkrétně jde o „odražení“ textu na konci dokumentu a dva způsoby přibližování a oddalování obrazu. Telefony Samsung také porušovaly designové patenty týkající se vzhledu iPhonu a operačního systému iOS.

Růst cen nevylučuje ani Samsung. „Na verdikt bychom neměli pohlížet jako na vítězství Applu, ale jako prohru amerických spotřebitelů. Povede k omezení výběru, méně inovacím a potenciálně také ke zvýšení cen,“ stojí v prohlášení firmy k rozhodnutí soudu.

Už před dvěma lety nabízel Apple jihokorejskému rivalovi na své patenty licenční smlouvu. Z každého chytrého telefonu by americká společnost inkasovala 30 dolarů (téměř 600 korun), z tabletu dokonce 40 (800 korun). Společnosti se tehdy na spolupráci ale nedohodli.

Současná patentová válka podle WSJ přinutí Samsung a další výrobce vyvíjet unikátní přístroje i software, který by Apple nemohl právně napadnout, taková cesta je ale nákladná a nejistá.

„Firmy budou muset přijít s vlastním designem a řešeními, které by nebyly v rozporu s patenty konkurentů,“ říká Roger Entner ze společnosti Recon Analytics. „Nemám pochyb o tom, že Samsung už na tom potají pracuje,“ dodává Entner.

Právní bitva mezi Applem a Samsungem - grafika
Právní bitva mezi Applem a Samsungem - grafika

Infografiky – klikněte pro zvětšení

Kdo cítí šanci? Microsoft a Nokia

I nekonečné patentové spory ale mohou potvrdit starou pravdu o tom, že když se dva perou, ten třetí se směje. Nákladné právní spory totiž hrají do karet Microsoftu – konkurentovi Apple na poli operačních systému, který nástup chytrých telefonů trestuhodně zaspal.

Šanci zvednout se zpátky na nohy má také upadající Nokia. Právě finský výrobce mobilních telefonů totiž s Microsoftem uzavřel strategickou spolupráci a chystá se na trh uvést přístroje s novým operačním systémem Windows Phone 8.

„Verdikt soudu bude znamenat velký tlak na dnes kopírující výrobce a obecně celý Android (operační systém společnosti Google – pozn. red.) ke změnám. S tím, že Microsoft jako majitel unikátního řešení je připraven už v tuto chvíli, získává určitý náskok,“ řekl serveru Lidovky.cz Radek Hulán, který se specializuje na na přístroje Nokia a software Microsoftu.

ČTĚTE VÍCE:

Nový systém by se tak podle něj měl prosadit na trhu mnohem rychleji a těžit by z něho měli i výrobci, kteří se zařízení s novým systémem chystají prodávat.

„Z patentových válek (a patentového systému) nebude profitovat nikdo, prodělají na tom spotřebitelé, prodělají na tom i ostatní společnosti (mimochodem i Nokia měla s Apple patentové rozepře, ukončené vzájemnou dohodou před pár měsíci). Možná na tom, zejména finančně, vydělá Apple, ale v dlouhodobém pohledu to není přínosná aktivita,“ napsal serveru Lidovky.cz internetový publicista Daniel Dočekal.

Autor: