Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stál za největším bankrotem v USA. Obří bonusy si nechal

Ekonomika

  8:03
PRAHA - Dusno, strach. Taková panovala atmosféra v nejvyšším vedení banky Lehman Brothers měsíce před jejím krachem. Výkonný šéf banky Richard "Dick" Fuld začínal ztrácet půdu pod nohama. V březnu roku 2008 padla za oběť úvěrové krizi jedna z velkých investičních bank Bear Stearns, kterou za směšnou cenu pohltil gigant JPMorgan.

Richard Fuld foto: Reprofoto

Fuld cítil, že i jeho banka se začínala otřásat. V polovině června oznámili Lehman Brothers ztrátu ve výši 2,8 miliardy dolarů, v letech předchozích měla banka miliardové zisky. Během několika dní ztratily akcie Lehman Brothers přes dvacet procent.

Seriál LN o padlých finančních žralocích:

Jak se vypařovala hodnota firmy, mizela i důvěra Fuldových lidí. Hugh "Skip" McGee, globální šéf investičního bankovnictví, požádal o schůzku vedení. Všichni se sešli ve Fuldově soukromé jídelně vyložené mahagonovým dřevem, která se nacházela ve 32. patře v ústředí banky na Manhattanu.

"Je třeba někoho předhodit davu," pronesl jeden ze zúčastněných. "Dal jsem vám čtrnáct let plných zisků, měl jsem jen jedno špatné čtvrtletí a tohle je vaše odpověď?" vykřikl Fuld, až mu naběhla krční žíla.

Přesto osazenstvo trvalo na svém: Fuld může zůstat, ale musí vyhodit Joea Gregoryho, prezidenta banky, který proslul především tím, že do banky létal vrtulníkem. A také se zbavit Erin Callanové, která působila jako finanční ředitelka banky.

Pro Fulda by ranou byl především pád Gregoryho. Během let v Lehman Brothers byly tito dva považováni takřka za dvojčata, málokdy od sebe seděli víc než dvě stě stop. Aby mu usnadnili rozhodování, řekli mu, že když to nebude Joe, tak to bude on, kdo vyletí.

Richard "Dick" Fuld: vzestup a pád - klikněte pro zvětšení

Fuld byl známý svou zálibou v žebírkách, která si vždy na setkání nejvyššího vedení banky nechával připravit. Tentokrát zůstala žebírka netknutá. "Co oznámíte, až opustíte toto jednání?" zeptal se Fuld. "Že ani to není dost," dostalo se mu strohé odpovědi. O tři měsíce později, 15. září, banka Lehman Brothers požádala o ochranu před věřiteli.

Kolotoč, který následoval, se dá přirovnat jen k událostem po 24. říjnu 1929, kdy krachla newyorská burza.

Hypotéky pro každého

Pád Lehmanů, banky se 158 let dlouhou tradicí, otřásl důvěrou ve stabilitu finančních institucí a způsobil pád akciových trhů prakticky všude ve světě. Během dvou let se z vyspělých ekonomik "vypařilo" víc než 200 miliard dolarů.

Investoři raději cpali peníze do rozvíjejících se ekonomik, kde byly paradoxně větší vyhlídky na hospodářský růst. Ve vyspělém světě se zastavilo dění na úvěrových trzích a poklesl mezinárodní obchod, který významně přispěl ke vzniku hospodářské recese.

Co se vlastně stalo, že se na Lehman Brothers bude vzpomínat jako na symbol jedné z nejhorších hospodářských krizí?

Ačkoliv Fuld dokázal udržet banku výdělečnou i během asijské krize koncem devadesátých let, stejně jako ostatní ho zlákala vidina vysokých výdělků z finančních produktů navázaných na americké hypotéky. Díky nízkým úrokovým mírám a ochotě bank půjčovat si totiž mohl pořídit bydlení ve Spojených státech takřka každý Američan, i nemajetný.

Banky chrlily půjčky a pohledávky dál přeprodávaly na finančních trzích v podobě nejrůznějších finančních derivátů, jejichž hodnota díky zdánlivé stabilitě celého trhu dál rostla. Bublina se zvětšovala. Jenže ve chvíli, kdy úroky hypoték začaly růst, lidé nebyli schopni bydlení splácet, a celá finanční konstrukce se zřítila.

ČTĚTE TAKÉ:

Cenné papíry se staly bezcennými. Banka Lehman Brothers jich měla moře. Nějakou dobu byla sice schopna ztráty krýt, ale po zveřejnění výsledků přišla o to nejdůležitější – důvěru. Akcie padaly, investoři prchali. Když banka 10. září oznámila ztrátu ve výši 3,9 miliardy dolarů, ve šťastný konec již nikdo nevěřil.

Našly se sice nabídky na odkup jejího majetku, jenže tvrdohlavý Fuld to odmítal. Když si to nakonec rozmyslel, bylo již příliš pozdě a vláda nechala banku zbankrotovat. Šlo o největší bankrot v amerických dějinách.

Banka kvůli špatným investicím přišla o 60 miliard dolarů, její akcie těsně před krachem propadly o 80 procent a více než polovina z 26 tisíc zaměstnanců přišla o práci. Z pádu Lehman Brothers těžila britská banka Barclays. Několik dnů po vyhlášení bankrotu koupil tento bankovní dům za 1,35 miliardy dolarů investiční divizi zkrachovalé banky. Jen newyorské sídlo Lehmanů mělo přitom hodnotu jedné miliardy.

Zámožný zkrachovalec

"Každou noc se probouzím a přemýšlím, co jsem mohl udělat jinak. Mohu vám říct, že tato bolest mi zůstane do konce života," kajícně se Fuld omlouval před komisí amerického Kongresu, která vyšetřovala okolnosti vzniku finanční krize. Jenže i to bylo pokrytectví. "Jste gaunerem současnosti," osočil Fulda jeden ze senátorů během výslechu.

V roce 2008 mu zase časopis Financial Times udělil pomyslnou cenu nejpřeplacenějšího CEO a "zloděje" za roky 2006 a 2007, tedy v době, kdy už mu muselo být jasné, co se v jeho bance děje. Právě tehdy si nechal vyplatit prémie ve výši 75 milionů dolarů.

Podle Financial Times si během osmi let před pádem banky přišel celkově na 300 milionů dolarů. Muž, kterému se přezdívalo Gorila z Wall Street či Otvírák na konzervy – vše kvůli jeho temným očím, širokému čelu a ostře řezanému nosu – rozhodně žádné skrupule neměl.

Dick Fuld si nechal po pádu od Lehmanů vyplatit speciální pojistku ve výši desíti milionů dolarů, která měla sloužit k pokrytí soudních výdajů spojených s pádem banky. A v podnikání jede vesele dál. Založil si poradenskou společnost Matrix Advisors, která o klienty nemá nouzi. Jeho služeb využívá například počítačová společnost IBM. A jak zní jeho marketingové heslo? "Můžu vám pomoci s vaším podnikáním."

Také on, ačkoliv stál u kormidla, se může svým způsobem počítat mezi oběti největšího krachu. Jako šéf firmy držel deset milionů akcií banky, a bankrot ho tak připravil o jednu miliardu dolarů.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...