Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Operátoři nutí zákazníky volat za ceny z roku 2002

Ekonomika

  7:30
PRAHA - Předražené volání v Česku trápí tisíce lidí. Vysoké účty za telefon se jim ale jen tak nesníží. Operátoři s cenami dolů nepůjdou ani přesto, že jim telekomunikační úřad sníží na polovinu poplatky, které si mezi sebou platí za propojení sítí.
Smartphone (ilustrační foto)

Smartphone (ilustrační foto) foto: Shutterstock

I přesto, že snížení ceny za propojovací poplatky znamená pro operátory podle odborníků jasné úspory, s cenami za volání dolů nepůjdou.

„V dnešní době je vliv terminačního poplatku na výslednou cenu mizivý. Bez ohledu na to, zda se právě tyto poplatky snižují či nikoli, průměrné ceny minuty hovoru meziročně klesají až o 10 procent,“ říká mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Podle dalšího operátora, Telefóniky, naopak propojovací poplatky v koncových cenách roli hrají, operátor však nedokázal říct, jestli a o kolik by mohly případně snížit ceny.

PODÍVEJTE SE:

Podívejte se na přehlednou infografiku a zjistěte, za kolik jsme volali v minulosti a za kolik nyní.

Porovnejte ceny: za kolik jsme volali v minulosti a za kolik nyní?

„Vzhledem k tomu, že regulátor teprve řízení zahájil, je předčasné vyvozovat z toho jakékoli závěry. Nicméně naše nabídky tarifů pravidelně upravujeme a snížení propojovacích poplatků nám k tomu dává prostor. Za loňský rok se snížila cena minuty odchozího hovoru pro rezidentní zákazníky o pět procent a v roce 2010 klesla dokonce o 10 procent,“ říká mluvčí největšího českého operátora Hany Farghali.

ČTĚTE TAKÉ

Slova operátorů pak potvrzuje i telekomunikační úřad. Podle něj ceny mobilního volání v Česku loni v pololetí proti roku 2010 klesly o deset procent na 2,51 koruny za minutu.

Odborníci i zákazníci si ale o snižování cen myslí něco jiného. „Prostor pro snižování cen je v Česku stále obrovský“, říká odborník na telekomunikace Jiří Peterka. Koncové ceny totiž klesají jen velmi pozvolna a najdou se i případy, kdy voláme za stejné ceny jako před deseti lety.

Podle nich například v roce 2004 nabízel mobilní operátor Oskar s tehdejší předplacenou kartou volání do vlastní sítě za 3,70 koruny a volání do cizí sítě za 7,30 koruny.

Dnešní Vodafone, který v roce 2005 Oskara koupil, nabízí se svou předplacenkou Divoká karta ceny velmi podobné. Volání do domácí sítě vyjde zákazníky na 3 koruny za minutu, do cizí sítě pak na 7,20 koruny za minutu. Výhodou, kterou současný operátor oproti roku 2004 nabízí, je možnost volat na dvě vybraná čísla za 2,38 koruny.

Legendární tarif je pak Dohoda s Oskarem. Tu operátor nabízel už v roce 2001 a za 577 korun získal zákazník 210 volných minut na volání ve špičce a 90 volných minut, které mohl provolat mimo špičku.

Dnes ve „výhodné akci“ zákazníci Vodafonu získají za 552 korun 100 volných SMS zpráv, ale jen 250 volných minut. Pravdou je, že před 11 lety účtoval tehdejší Oskar ceny po provolaných minutách, dnešní Vodafone má výhodnější tarifikaci.

Podobné je to ale i s cenami konkurenčních operátorů. T-Mobile pod názvem Paegas v roce 2001 nabízel s tarifem Paegas 80 HIT osmdesát volných minut za 472 korun. Volání do vlastní sítě po provolání volných minut vyšlo zákazníky na 2 koruny a volání do cizí sítě na 4,40 koruny. Dnešní T-Mobile nabízí s tarifem Kredit 500 HIT zhruba 122 volných minut za 500 korun. Cena volání do všech sítí pak vyjde na 4,90 koruny.

Eurotel, tedy dnešní Telefónica, nabízel v roce 2006 ve své předplacené kartě Eurotel Fajn minutu hovoru do všech sítí za 5,50 koruny. To je úplně stejná cena, jako dnes při předplacence O2 NA!HLAS.

Jediný rozdíl je, že dnes dá operátor zákazníkům za každé dobití kreditu volání a textové zprávy na víkend do vlastní sítě zdarma.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!