Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Star Trek inspiroval Gatese i Luthera Kinga. Ukazuje svět bez práce a chudoby

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Fenomén Star Treku dnes slaví 50. výročí prvního vysílání. Pro ekonomy je vesmír hvězdné lodi Enterprise hlavně předobrazem světa, který nás možná už brzy čeká. Společnosti, kde pracují roboti a nikdo nemá nouzi.

Star Trek foto: Reprofoto

Prezidenti Barack Obama a Ronald Reagan, jejich spolustraníci demokratický viceprezident Al Gore či republikánský ministr zahraničí Colin Powell mají alespoň jednu věc společnou. Jsou totiž „trekkie“, jak si sami říkají fanoušci sci-fi fenoménu Star Trek, který ve čtvrtek slaví 50 let od svého prvního uvedení na televizní obrazovce.

„Mám rád Klingony, připomínají mi Kongres,“ přirovnal válečnickou nepřátelskou rasu k reáliím americké politiky Reagan, sám bývalý hollywoodský herec.

Kouzlu hvězdné lodi Enterprise (NCC-1701) propadlo už několik generací světových lídrů politiky i byznysu. Řadí se kním třeba jordánský král Abdalláh II.,který si dokonce v jednom díle i zahrál cameo, miliardář Richard Branson nebo Bill Gates.

Mezi prvními, komu učaroval, byl vůdce hnutí za lidská práva Martin Luther King, „Jsem největším fanouškem Star Treku na této planetě a ten nejzapálenější obdivovatel poručice Uhury,“ prohlásil King, který neopomněl zdůraznit význam postavy černošské spojovatelky, jedné zprvních afroamerických postav vhlavní roli seriálu v USA.

Vrchol průmyslové revoluce

Půlstoletí stará fantazie má přitom hned několik naprosto vážných ekonomických významů. Jen třináct celovečerních filmů vydělalo dodnes přes dvě miliardy dolarů, poslední z nich přišel do kin letos v létě. Šestice seriálů se pak vysílala prakticky ve všech zemích světa a další příjmy jdou ze značky.

Co měl být původně „vesmírný western“, se postupně vyvinulo v předobraz 23. a

Nejstahovanějším filmem roku je nový Star Trek

hlavně 24. století, který stojí za hlubší zkoumání ekonomů. Zvláště dnes, kdy uvažujeme o tom, jak naše životy asvět promění robotická práce, která je ve Star Treku běžná.

„Je to úplný konec průmyslové revoluce. Nikdo nemusí pracovat a to se odráží v organizaci celé společnosti a chování lidí,“ popisuje pro magazín Index LN Manu Saadia, autor letos vydané knihy Trekonomics, rozboru ekonomiky světa Star Treku.

Leonard Nimoy, představitel pravého Spocka

Motivací lidí je tak výlučně reputace a prestiž. „Lidé dělají, co jim dává smysl, co je baví. Získávají uznání společnosti třeba itím, že ji vylepšují v menších, drobnějších věcech. Ne každý může být kapitán Enterprise,“ vypráví původem francouzský ekonom, co nás možná již brzy může čekat v praxi.

Kořeny v dnešní ekonomii

Další obrovskou změnou je pak odstranění materiální nouze díky vynálezu takzvaného replikátoru. Přístroje, který umí s prakticky nulovými náklady vytvořit kromě několika vzácných zdrojů a živých organismů téměř cokoliv.

Zcela tak zaniká koncept vzácnosti a ekonomické pojetí trhu se zbožím a službami.

„Zboží se mění na veřejný statek, tedy všem bez omezení dostupnou službu, za kterou se přímo neplatí, jako třeba GPS, rádio nebo vzduch,“ popisuje Saadia, sám investor žijící v Los Angeles na západním pobřeží USA, kde se věnuje nadějným technologickým společnostem.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 12.9 v Lidových novinách

Fakticky se běžné hmotné věci ekonomicky chovají jako dnes informace nebo autorská práva, například články na internetu. Lze je kopírovat donekonečna se zanedbatelnými náklady. Nejde přitom o naprostý výmysl, ale opět dotažení současného vývoje lidstva.

„V podstatě je to koncept, který je zakořeněný hluboko už vdnešní ekonomii. Celá ekonomie Star Treku je pevně zakotvená v současném ekonomickém myšlení, navazuje na vývoj a vědomosti, které máme hlavně za poslední století,“ doplňuje.

FENOMÉN STAR TREK

  • Otcem celé ságy byl americký producent a scenárista Gene Rodenberry. První díl se po řadě peripetií odvysílal 8. září 1966.
  • Seriál vydržel i přes protesty fanoušků na obrazovkách jen tři sezony.
  • Kapitán Kirk a velvyslanec Spock se však vrátili na stříbrném plátně a v televizi je nahradila nová generace.
  • Nedávno se dočkali i kontroverzního restartu ve velkofilmech.

Řada věcí je sice stále vzácných, třeba umění a rukodělná výroba, pro které se otvírá naopak obrovský prostor. Jen na nich není jednoduše cena, za kterou se kupují nebo prodávají.

Zásadní otázkou seriálů i dnešních ekonomů je pak altruismus. „Pojetí spravedlnosti je velké téma pro celou zápletku a chování postav,“ uzavírá Saadia.

Rozhovor s autorem knihy Trekonomics čtěte v magazínu Index LN, který výchází v Lidových novinách v pondělí 12. září!

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!