Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stát dává 4 miliony měsíčně za prázdný sklad. Platit ale měla Viktoriagruppe

Evropa

  5:00
PRAHA/NELAHOZEVES - Každý měsíc posílají správci českých strategických rezerv čtyři miliony korun státní společnosti Mero. Platí za prázdné úložiště v Nelahozevsi, v němž ještě před pěti lety skladovali 100 tisíc tun strategické ropy. Ta už tam však není a Správa státních hmotných rezerv řeší, jak se zbavit nepříjemných plateb.

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. foto:  František Vlček, MAFRA

Celá situace vznikla v roce 2010, kdy státní ropu z Nelahozevsi odvezla firma Viktoriagruppe. Na základě takzvané záměnové smlouvy místo ní naplnila odpovídajícím množstvím nafty své nádrže v bavorské obci Krailling.

Od uskutečnění této „výměny“ je český sklad bez využití, ovšem platby za něj běží dál. Podle Správy státních hmotných rezerv (SSHR) jde přibližně o 48 milionů korun ročně.

Pro lepší vysvětlení: Viktoriagruppe je firmou, která pro stát od roku 2004 ochraňovala část strategických zásob nafty. Její umístění v Německu před pěti lety zdůvodňovali zástupci státu ekonomickou výhodností. Nyní je však Viktoriagruppe v úpadku a stát ke svým “německým“ zásobám nemůže, protože je zablokoval insolvenční správce.

ČTĚTE TAKÉ:

Když manažeři Viktoriagruppe před pěti lety směnili státní ropu z Nelahozevsi za naftu v Kraillingu, zavázali se, že za správu rezerv převezmou platbu nájemného ve státním podniku Mero. Jde o zmíněné zhruba čtyři miliony korun měsíčně.

Dohodu pak obě strany zhmotnily v dodatku ke smlouvě s číslem 11 z 18. 2. 2010. Stojí v něm mimo jiné to, že „ochraňovatel bude ukladateli (tedy Viktoriagruppe správě rezerv – pozn. red.) hradit skutečné náklady za uvolněné skladovací kapacity na ropu v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves...“. Povinnost by zanikla jen tehdy, že by správci rezerv sklad nějak využili nebo pronajali někomu dalšímu. K tomu nedošlo.

O tři roky později se situace změnila – díky dodatku ke smlouvě s pořadovým číslem 14 z 9. dubna. roku 2013. Ten povinnost firmy Viktoriagruppe platit za prázdný sklad z kontraktu vyškrtnul. Od té doby tedy státní firmě Mero opět platí správa rezerv.

Proč se tak stalo?

„Nevím, proč to bylo podepsáno. Já bych takový dodatek nepodepsal. Snad jen kdyby se do té prázdné nádrže okamžitě přivezla ropa,“ reagoval na nepříjemné zjištění současný předseda SSHR Pavel Švagr.

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi.

Dodatek podepsal jeho předchůdce Ondrej Páleník, několik měsíců poté, co do čela správy rezerv na konci roku 2012 nastoupil.

Podle něj však peníze, které Viktoriagruppe posílala za prázdný sklad v Nelahozevsi, nebyla žádná kompenzace za to, že smí uložit státní naftu v Německu.

Páleník tvrdí, že Viktoriagruppe chtěla uvolněné prostory v českém skladu využít pro to, aby do nich získala strategické suroviny, které by pro stát ochraňovala.

„Proč by platili za prázdnou nádrž? Mně bylo řečeno, že si ho pronajímali od správy rezerv, aby ho využívali,“ podotkl Ondrej Páleník s tím, že on sám nechtěl dovolit, aby Viktoriagruppe sklad naplnila a tím de facto získala od státu další peníze za ochraňování.

Tvrdí, že manažeři společnosti Viktoriagruppe proto logicky požadovali, aby povinnost platit za sklad skončila. V dubnu 2013 tedy jejím vypuštěním ze smlouvy převzala SSHR platby za prázdnou nádrž v Nelahozevsi. Páleník říká, že nešlo o žádnou úlevu pro firmu, kterou údajně sám považoval za pochybnou.

„Umístění české nafty v Kraillingu se mi nikdy nelíbilo. Podezírat mě z nějaké pomoci této firmě tedy rozhodně nelze. Hledal jsem možnosti, jak smlouvu s ní vypovědět. Jenže v ten moment žádná možnost nebyla, protože Viktoriagruppe kontrakt plnila. To se změnilo až za mého nástupce Pavla Švagra,“ říká Páleník. Naráží na několik kontrolních měření z loňského roku, která v Kraillingu odhalila, že v nádržích chybí nafta. Na konci roku to bylo až 6,3 milionů litrů nafty.

Ukončení nájmu, které nebylo

Při pátrání po důvodech vypuštění plateb pro Viktoriagruppe nedává jasnou odpověď ani její zástupce, který by měl asi nejlépe popsat, proč přesně firma státu platila za prázdné nádrže. A proč v roce 2013 tato povinnost skončila.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU:

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Kraillingu. Odtud se jí ale zásoby odvézt nedaří.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Předběžný insolvenční správce následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám a nejasnostem kolem vlastnictví paliva.

„To už si fakt nevzpomínám. Vím, že se to platilo, to máte pravdu, ani jsem moc nechápal, proč to ve smlouvě bylo. Každopádně to bylo na základě jednání, u kterých jsem určitě nebyl,“ tvrdí dnes jednatel české pobočky Lubomír Novotný. Za bývalého ochraňovatele české nafty podepsal oba výše zmíněné dodatky on.

Dodatek číslo 14 poněkud nejasně zmiňuje, že důvodem zrušení platby je ukončení pronájmu ropného skladu v Nelahozevsi k 31. květnu 2012. Žádná ze zúčastněných stran ovšem o ničem takovém neví. Správci rezerv si nádrže v Nelahozevsi neustále pronajímají.

„K žádnému ukončení pronájmu ke dni 31. 5. 2012 se SSHR nedošlo,“ potvrdila tajemnice společnosti Mero Radomíra Doležalová. Zároveň říká, že se správou rezerv nyní Mero jedná o možné úpravě smlouvy.

Jinak řečeno: aby SSHR neplatila miliony do zdi a Mero mohlo prázdný sklad využívat.

„Jednám s Merem o tom, aby prázdnou nádrž sami využili, například jako servisní zálohu při údržbě dalších nádrží. Správa by potom za ni nemusela platit,“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr. Alternativou je také to, že sklad naplní ropa, o jejímž nákupu do strategických rezerv český stát už několik let uvažuje.

Autor: