Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Stát pomůže lidem, kteří se podíleli na českém předsednictví

Ekonomika

  8:10
PRAHA - Stát pomůže všem 336 pracovníkům, které jako posily dočasně povolal na přípravu a průběh českého předsednictví EU, jež skončilo v úterý. Mimo jiné má vzniknout nové koordinační centrum pro EU při Úřadu vlády, které zaměstná asi 50 lidí. Stát pomůže i těm, kteří ve státní správě zůstat nechtějí či nenajdou uplatnění. Ode dneška vystřídalo Česko při řízení EU Švédsko.

Logo českého předsednictví v EU. foto: Reprofoto

Píše o tom dnešní deník E 15. "Je třeba, aby nyní, když řada lidí z předsednického týmu odchází, odcházeli s pocitem, že stát má o ně zájem," řekl ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. E15 píše, že nejvíce najatých odborníků na EU působí na Úřadu vlády, ve Stálém zastoupení ČR v Bruselu a na ministerstvu zahraničních věcí.

"Odcházet se bude ve vlnách. První jsou na řadě smlouvy do konce předsednictví, poslední odejdou na konci roku," uvedl Füle. List uvádí, že 100 zaměstnanců, kteří se už rozhodli ve státních službách setrvat, má práci jistou. "Najdou uplatnění napříč státní správou. Včetně mise v Bruselu," upřesnil Füle. Podle E15 projevili přání pokračovat experti na všech pozicích. "Jde o nováčky, kteří na předsednictví začínali, stejně jako o manažery na vrcholu svých schopností," řekl ministr.

"Pomůžeme všem"
Polovinu z nich pojme chystané koordinační centrum pro EU, se zbytkem povedou zaměstnavatelé pohovory. "Všem, co půjdou pryč, pomůžeme doporučujícími dopisy," slíbil Füle.

Odchodů je podle Füleho mluvčí Michaely Jelínkové minimum. Limit, o kolik lidí se může státní správa nafouknout, nebyl zatím stanoven. "Půjde o průsečík nabídky a poptávky," naznačuje Jelínková. E15 připomíná, že celkem se na českém předsednictví, které trvalo od ledna do konce června, podílelo 1500 úředníků a expertů.

Ve snaze udržet ve státní správě zaměstnance a externisty, kteří se osvědčili, bude Füle spolupracovat s ministry financí a zahraničí Eduardem Janotou a Janem Kohoutem. "Kdyby se ministrům v jejich působnosti nepodařilo vyjít nějakému žadateli o místo vstříc, je tu možnost konzultovat případ od případu právě v této úzké skupince. Správce státní pokladny má pod sebou systematizovaná místa, k šéfovi diplomacie se zase bude vracet nejvíce lidí," prohlásil.

Po Úřadu vlády, který však vybuduje nové středisko pro EU, zeštíhlí nejvíce personál stálého zastoupení v Bruselu, kde je 220 lidí. "Stav na misi po předsednictví má být podle velvyslankyně Mileny Vicenové 97 osob, před předsednictvím jich bylo 107," řekl mluvčí na zastoupení Jan Slíva.

Nejvíce lidí se vrátí na ministerstvo zahraničí
Podle E15 se očekává, že nejvíce pracovníků zamíří zpátky na pražské ministerstvo zahraničí. O ostatní, podobně jako doma, se chce opět postarat stát. "Bude samozřejmě záležet na jejich zájmu a kvalifikaci. Pro Česko ale nemusí být nutně výhodné, aby zůstali ve státní správě. Může být velkým přínosem, aby se uplatnili v EU nebo jiných mezinárodních institucích, kde se stanou pro stát důležitými kontakty," řekla Jelínková.

Zvláštním případem jsou podle E15 takzvaní secondanti, tedy pracovníci zapůjčení z jiných úřadů v členských zemích nebo z Bruselu. "Tito lidé ukončí svoji činnost ve druhé polovině roku 2009," dodala Jelínková. Secondanti svou budoucnost s českým státem řešit nemusejí, protože se jednoduše vrátí k původnímu zaměstnavateli, dodává list.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!