Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

JAKOBSEN: Velké americké banky potřebují doplnit kapitál

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Poslední dobou se pozornost upírá na to, kdy si velké americké banky (příliš velké na to, aby padly neboli too-big-to-fail) vyjednají další pomoc od Fedu.
  7:00

Už je to celkem dávno, kdy byl v roce 2010 představen tzv. Dodd-Frankův zákon. Jenže šlo skutečně o přelomové nařízení. Měli bychom si zapamatovat, že všechny změny paradigmat v makroekonomice vzešly z politických impulsů. Většina z nich však byla chybná.

Minimální požadavky pro bankovní kapitál se podle posledního pravidla Fedu pro finanční instituce navýší jak co do kvality, tak i kvantity. Pravidlo, které je v souladu s mezinárodní dohodou Basel, současně počítá s tím, že kmenový kapitálový poměr Tier 1 má dosáhnout 4,5 procenta rizikově vážených aktiv a potřebný kapitálový konzervační polštář pak 2,5 procenta rizikově vážených aktiv.

To se má týkat všech finančních institucí, které jsou pod dohledem regulátorů. Zároveň se však pro všechny bankovní instituce zvyšuje minimální poměr Tier 1 k rizikově váženým aktivům ze čtyř na šest procent, včetně minimálního pákového poměru (leverage ratio) ve výši čtyř procent. Navíc ty největší bankovní organizace s mezinárodní působností musí splnit ještě nový dodatečný minimální pákový poměr, které bere v úvahu položky mimo rozvahu.

Vím, na co právě myslíte: To je to nejzajímavější, co jsme za poslední léta viděli. Jenže ve skutečnosti jde o největší tzv. margin call (požadavek na doplnění finančních prostředků) ze strany amerických bank. Toto opatření je přitom jedním z mnoha, které se Fed chystá zavádět.

Fed si přibírá nové pravomoci. Díky Dodd-Frankovu zákonu se totiž právě Fed stal zodpovědným za vznik bublin v bankovním sektoru. Já osobně v tom vidím ještě jednu zajímavost - Bernanke a Dudley spolu s celým Federálním výborem pro volný trh (FOMC) jsou díky tomu ochotní ignorovat nižší inflaci. Takto nízká inflace totiž drží v šachu monetaristy i keynesiánce. A právě hlavní změny v makroekonomickém paradigmatu jsou většinou spojené s chybami politiků - v tomto případě s procyklickou regulací.

Připravte se proto na pravděpodobné dopady nejnovějších opatření Fedu a přečtěte si doporučené dokumenty. Pokud to neuděláte, budeme se pořád jen držet spekulací, kdy Fed ukončí své kvantitativní uvolňování. A mezitím si americká centrální banka řekne celému bankovnímu průmyslu o další peníze.

Autor: