Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Stížnost Agrofertu na ČT připomíná totalitu, říká ODS. Babiš se brání

Média

  16:12aktualizováno  18:08
PRAHA - Společnost Agrofert, kterou vlastní ministr financí Andrej Babiš (ANO), nepřiměřeně tlačí na veřejnoprávní Českou televizi, volají opoziční občanští demokraté i vládní lidovci. Babiš svou firmu hájí. Agrofert má podle něj právo si stěžovat. „V České televizi jsou někdy manipulované reportáže,“ prohlásil Babiš.

Ministr financí Andrej Babiš. foto: MAFRA – Michal Růžička

Občanští demokraté a lidovci kritizují stížnost, kterou na čtveřici pořadů Reportéři vysílaných Českou televizí podala firma Agrofert vlastněná ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem (vlastní i společnost Mafra, která mimo jiné vydává i Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz). Opoziční i vládní politici míní, že si ministr financí neuvědomuje, že Českou televizi neovládá.

Hrad zakročí proti ČT. Už připravujeme podklady, tvrdí Ovčáček

Česká televize by se stížností Agrofertu na pořad Reportéři neměla nechat vyvést z míry a měla by ji standardně prověřit, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Znovu se podle něj ukazuje význam nezávislosti veřejnoprávních médií.

Podle ODS slova manažerů Agrofertu připomínají dobu komunistické totality. Lidovci zase za nepřípustnou označili snahu o potrestání redaktorů nebo zastavení pořadu. Babiš si nemyslí, že by stížnost jeho firmy vytvářela tlak na tuto veřejnoprávní instituci.

„Je důležité udržet nezávislost veřejnoprávních médií“

Agrofert podal stížnost kvůli čtveřici pořadů Reportéři. Jejich redaktoři si za nimi stojí. „To, že jsou tam někdy manipulované reportáže, snad ví každý,“ řekl Babiš. Volba Rady České televize, k níž směřovala stížnost Agrofertu, by se podle něj měla do budoucna odpolitizovat.

Agrofert v několikastránkové stížnosti vyslovuje mimo jiné podezření, že se reportéři pořadu snaží záměrně vyzdvihnout informaci o Babišově střetu zájmů a že podnik díky jeho vlivu získal postavení, které by jinak neměl. Žádají proto zjednání nápravy a vyvození patřičných důsledků vůči redaktorům a dalším odpovědným osobám. Autoři reportáží manipulaci odmítají. Česká televize i její rada prověří stížnost standardní cestou.

„Na pořad Reportéři ČT si stěžuje kdekdo, což je myslím jeden z důkazů toho, že dělají svoji práci podle zásady padni komu padni. A to není špatně,“ uvedl premiér Sobotka. „Myslím, že se znovu ukazuje, jak je důležité udržet nezávislost veřejnoprávních médií, založenou na tom, že jsou financována z koncesionářských poplatků, a ne z reklamy firem nebo státního rozpočtu,“ podotkl také ministerský předseda.

„Je nepřijatelné zasahovat do svobody médií, natož veřejnoprávních médií. Pan Babiš si zřejmě ještě neuvědomuje, že Českou televizi zatím neovládá, jako mnohá jiná média,“ uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Bělobrádek: Agrofert nemá vliv, tak si stěžuje

Podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka, který nemá nic proti samotnému podání stížnosti, svědčí požadavek na potrestání redaktorů o „nemístných a nepřijatelných ambicích Agrofertu řídit i veřejnoprávní média“. Naráží tak na to, že Babiš vlastní několik médií.

ŠARAPATKA: Bitva o Kavčí hory, znásilnění ČT mohou zabránit poslanci

Potrestání konkrétních redaktorů nebo zastavení pořadu je nepřípustná snaha nabourat se do ústavou zaručených práv, je přesvědčen i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Veřejnoprávní média by podle něj měla být oproštěna od různých tlaků. „Jsou tady velmi závažná podezření, že i veřejnoprávní média jsou pod vlivem některých ekonomických a politických struktur,“ řekl Bělobrádek. Nejde to podle něho prokázat, indicie ale existují. „Je vidět, že skupina Agrofert vliv nemá, jinak by si nestěžovala,“ podotkl.

Cílem je zjevně vyvolat strach, zní z ODS

„Ve vazbě na vládní angažmá vlastníka Agrofertu jde o nebezpečný a nepřijatelný útok na svobodu médií. Cílem je zjevně vyvolat strach,“ uvedl v reakci místopředseda ODS Martin Kupka. Žádost o vyvození patřičných důsledků je podle něj jak vystřižená z dob komunistické totality.

Za nezávislost veřejnoprávních médií se na svém sjezdu minulý týden postavila sociální demokracie. Její statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec v tomto případě zatím o nezávislost ČT obavu nemá. „Myslím, že veřejná kontrola a mediální ohlas, jež tento případ vyvolal, je zatím dostatečnou zárukou, že Rada ČT se nebude bát vystupovat nezávisle,“ míní.

Českou televizi v minulých dnech kritizoval i prezident Miloš Zeman, podle něj neplní svoji veřejnoprávní funkci. Zeman podpořil návrh, aby občané peníze určené na koncesionářské poplatky mohli věnovat na obecně prospěšné účely. ČT kritiku označila za bezprecedentní útok na nezávislost veřejnoprávní televize, který za dobu její existence v demokratické společnosti nemá obdoby.

„Patrná snaha vrhnout špatné světlo nejen na p. Babiše“

Skupina Agrofert zastřešuje přes 200 firem a řadí se k největším ekonomických subjektům v ČR. Je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Zaměstnává přes 34 tisíc lidí. Reportáže, na které si Agrofert stěžuje, se týkaly firem z tohoto koncernu. Jednou z nich je firma Navos, která skladuje obilí.

Podle společnosti Navos ČT uvedla výroky, které mohly vyvolat paniku ohledně možného nedostatku zrní v silech. Další reportáž byla věnovaná Labské vodní cestě. Podle stížnosti se reportéři snažili podsunout tvrzení, že stavba Plavebního stupně Děčín je plánována především proto, aby z ní profitovala společnost Lovochemie, která je součástí Agrofertu.

Další reportáž zmiňovala účast společnosti Uniles ve veřejném tendru státního podniku Lesy ČR. Firma ve stížnosti upozornila na údajné spekulace o možném souvisejícím střetu zájmů Andreje Babiše. Stížnost doslova uvádí, že z reportáží je „patrná snaha vrhnout špatné světlo nejen na p. Babiše neustálým zdůrazňováním domnělého střetu zájmu, ale i na ‚namátkou‘ vybrané společnosti z koncernu Agrofert“.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...