Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Nablýskaní staříci vyjeli do okolí Plzně

Ekonomika

  12:00
PLZEŇ - Zhruba 120 stařičkých nablýskaných automobilů z dob první republiky, sportovních modelů aut ze 60. a 70. let, rozměrných amerických vozů i motocyklů nejrůznějšího stáří a značek vyjelo v sobotu do okolí Plzně.

K vidění bylo 120 automobilů z minulého století. foto: ČTK

Ze zachované historické Bolevecké návsi sevřené panelovým sídlištěm se vozy a motocykly vydaly na trasu dlouhou kolem 80 kilometrů a navštívil dvě desítky obcí v okolí Plzně, řekl prezident pořádajícího Veteran Car Clubu Jiří Weger.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přes polovinu z těch 120 účastníků je do roku 1945. Jsou tady zastoupené různé značky - české, německé, anglické," uvedl. K nejzajímavějším a nejstarším vozům patřil americký Hupmobile z 20. let, americký Chandler z roku 1918, staré české aerovky a pragy. Skoro polovinu veteránů na startovní čáře představovaly motocykly značek Matchless, Ariel, Norton, Premier, B.S.A. z 20. a 30. let, z českých Jawa a ČZ.

Účastníci závodu měli na trase několik zastávek. Zatímco plnili soutěžní úkoly ve zručnosti, vědomostech a dovednosti při ovládání vozidla, diváci v obcích po trase se mohli kochat krásou ladných křivek automobilů a motocyklů a bezchybným zvukem jejich motorů. Na své si přišli i milovníci spíše novějších vozů a silnějších motorů.

Pozornost budily zejména americké značky Chrysler, Buick a Chevrolet, velkoobjemové sportovní vozy Ford Mustang, Shelby Cobra, Opel GT, Corvette s téměř šestilitrovým motorem, české Tatry 603 či jejich předchůdci tatraplany. Nechyběly ani slavné vozy Rolls Royce, Mercedes nebo legendární francouzské vozy Citroën DS známé z filmů s Fantomasem a staré typy škodovek.

Stovky hodin údržby a oprav

Lidí, kteří vlastní veterány, je podle účastníků závodu v Česku hodně. Aby se mohli nablýskaní staříci na dvou či čtyřech kolech v létě prohánět po silnicích a účastnit se srazů veteránů, jejich majitelé tráví údržbou a opravami desítky a stovky hodin. Přesto ten, kdo má nějakého veterána, většinou nekončí u jednoho. "Já mám samé otevřené dvousedadlové sporťáky.

Nejstarší právě dodělávám, je to Popular z roku 1935, nejcennější je asi anglický třílitrový Austin Healey z roku 1961," pochlubil se jeden z účastníků soutěže za volantem britského MG z roku 1956.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Plzeňský Veteran Car Club letos slaví 40 let od založení. Plzeň má v automobilových závodech tradici. Už v roce 1914 se sem sjížděli příznivci motoristického sportu ze širokého okolí na první ročník Závodu do vrchu Lochotín - Třemošná, slavný motoristický podnik byl také od roku 1933 Lochotínský trojúhelník.

Autoři: ,