Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Superhrubá mzda zřejmě skončí

Ekonomika

  16:35aktualizováno  19:57
PRAHA - Ministerstvo financí navrhuje ze současného daňového systému odstranit institut takzvané superhrubé mzdy, zavedený v Česku na počátku loňského roku. Nahradit by ji měla harmonizace vyměřovacích základů. Ministerstvo financí nyní připravuje zjednodušení daňových odvodů.

MF chce z daňového systému odstranit superhrubou mzdu foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Náměstek ministra financí Peter Chrenko to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce."To znamená, naší ambicí je, abychom dokázali vytvořit harmonizovaný vyměřovací základ, z kterého by se při jednoduché aplikaci konkrétní sazby srážela jak daň, tak odvody na sociální a zdravotní pojištění," řekl Chrenko.

Novelu zákona o dani z příjmu chce MF předložit vládě do konce května, v současnosti podle Chrenka již v tomto duchu začalo jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí a s ministerstvem zdravotnictví.

Superhrubou mzdu prosadila současná koaliční vláda v rámci reformy veřejných financí. Je to mzda včetně plateb zaměstnance a zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Odvádí se z ní daň 15 procent, která odpovídá 23,1 procenta reálného zdanění.

Opozice návrh podporuje
Podnikatelé zrušení superhrubé mzdy vítají i přesto, že pro ně daňové úpravy představují náklady na změnu firemních systémů. "Myslím si, že pokud by skutečně došlo k té harmonizaci těch daňových základů, tak že by se to potom usadilo na stejné úrovni všechno a prospělo by to celé podnikatelské sféře," řekl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Se zrušením superhrubé mzdy souhlasil i předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda, který ji označil za trik. "Kdyby se to (superhrubá mzda) zrušilo, tak bychom byli asi jenom rádi," podotkl.

Návrh ministerstva podporuje také opozice. "Superhrubá mzda fakticky znamená něco jako dvojí zdanění. Jsme jediná země na světě, která tuto ´legraci´ zavedla. Takže to je evidentní nerovnost a musí se to odstranit," řekl České televizi ekonomický expert ČSSD Jiří Havel.

Snahou ministerstva financí je v novém zákoně také maximálně zredukovat počet odečitatelných položek, jichž je v současnosti zhruba 150. Podle Chrenka by je měl kompenzovat zaměstnanecký paušál. "Snahou ministerstva je přijít s univerzálním institutem, který by se dal do zákona, a nemusely by se řešit ty jednotlivé výjimky, respektive jednotlivé benefity, které konkrétní zaměstnavatel svému zaměstnanci poskytuje," uvedl Chrenko.

Cílem nového zákona o dani z příjmu je především zjednodušení celého daňového systému. Chrenko upozornil, že diskuse kolem nového daňového zákona je teprve na počátku a v konečném důsledku půjde o politické rozhodnutí.

Autor: