Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Superrychlý internet přichází, do Česka dorazí už letos

Média

  7:00
BARCELONA (od zvláštního zpravodaje LN ve Španělsku) - Pohybovat se po barcelonském výstavišti, na kterém se odehrává Světový mobilní kongres, a nevidět na každém rohu zkratku LTE je takřka nemožné. O internetu čtvrté generace tu mluví – a také ho ukazují – operátoři ze všech kontinentů.
Superrychlý internet

Superrychlý internet foto: Shutterstock

LTE, tedy "Long Term Evolution", je technologie, díky které bude možné připojení mobilu k internetu rychlostí teoreticky až sto megabitů za vteřinu – tedy čtyřikrát rychleji, než kolik činí dnešní teoretické maximální rychlosti nejmodernějších mobilních sítí.

V Barceloně předváděla technologii vysokorychlostního internetu například místní Telefónica. Na svém stánku ukazovala firma přehrávání videa ve vysokém rozlišení přímo zinternetového serveru, kdy datový tok dosahoval pětadvaceti megabitů za vteřinu, a stahování souborů, kdy se rychlost vyšplhala až na skoro padesát megabitů.

Technologie LTE funguje zatím jen ve Švédsku

"Reálně dosahujeme kolem 25 megabitů za vteřinu," řekl Hector Martínez z Telefóniky, který na stánku společnosti LTE předváděl. I to je mnohem více než pevné připojení pomocí ADSL, které je v Česku nejběžnější.

Technologie se z laboratoře a testovacího provozu dostává pomalu ke komerčnímu nasazení, i když v "běžném" provozu funguje zatím jen ve Švédsku. Operátor Telia tam pokryl hlavní město Stockholm třemi sty základnovými stanicemi.

"Vzávislosti na zatížení sítě tam dosahují rychlostí mezi dvaceti a padesáti megabity za sekundu," řekl LN Petr Skokan ze společnosti Ericsson, která síť postavila.

Světový mobilní kongres v Barceloně

Do konce roku se ke Stockholmu připojí Tokio, kde síť plánuje operátor NTT DoCoMo.

Testovat LTE začíná i Telecom Italia, ve Spojených státech pak operátoři Verizon a především AT&T. To má velké problémy se svou sítí, protože je do ní připojena drtivá většina amerických vlastníků populárního iPhonu. Ti generují obrovský datový provoz, a síť operátora tak bývá často přetížená.

LTE přichází i do Česka

Své plány ale postupně odtajňují i další operátoři – například již zmíněná Telefónica LTE testuje v laboratorním prostředí v Česku už od léta. "V druhém kvartále letošního roku chceme spustit testovací provoz v reálné síti. Bude to malá oblast v Praze. Budeme zkoušet, jak se to chová, co to umí a co je třeba vylepšit," řekl mluvčí Telefóniky Martin Žabka.

Nasadit LTE se chystá i T-Mobile, ještě předtím ale chce zvýšit rychlost své sítě třetí generace v Evropě. Technologie HSPA+, která umožňuje teoretické rychlosti až 42megabitů za vteřinu, společnost uvede i v Česku, kde společnost síť 3G teprve staví.

Pokrytou 3G signálem má zatím část Prahy, do konce roku pak doputuje zřejmě i do dalších větších měst v Česku. T-Mobile vBarceloně předvedl test LTE, ve kterém se telekonferencí ve vysokém rozlišení spojil její stánek na veletrhu s ústředím firmy v Bonnu.

Zatím je síť v Praze, bude i v dalších městech

To, že se LTE přibližuje k masovějšímu nasazení, dokazuje i fakt, že takřka všichni výrobci mobilních zařízení představili v Barceloně své USB modemy schopné se k LTE připojit. Například Huawei ukázal malý USB modem, který se umí připojit takřka kjakékoli dnes běžně používané mobilní síti.

Luděk Vokáč ze serveru Mobil.cz ale nadšení z brzkého spuštění rychlého internetu na technologii LTE mírní. "Operátoři s touto technologií ještě počkají, protože není finálně otestovaná. Navíc konkrétně naši operátoři konečně začali investovat do 3G a tato investice se jim musí nejdříve vrátit," uvádí Vokáč.

Autor: