Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Supraphon jde do souboje s iTunes. S 40 tisíci českými písněmi

Ekonomika

  7:04
PRAHA - Dávná alba písní Karla Gotta, Václava Neckáře nebo třeba Hany Hegerové, to jsou pomyslné zbraně, s nimiž vyráží společnost Supraphon na český trh s digitální hudbou.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

A nejen s nimi. Firma otevře veřejnosti největší archiv nahrávek v zemi, celkem nabídne v elektronické podobě na 40 tisíc skladeb všech možných žánrů a data vzniku. Digitální prodejnu s výhradně českým repertoárem otevírá vydavatelství zítra na adrese Supraphonline.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Pustí se tak do souboje se společností Apple, která v Česku od září nabízí víc než 13 milionů skladeb z celého světa prostřednictvím služby iTunes. Dalším velkým hráčem trhu je společnost MusicJet, která od začátku října nabízí k poslechu víc než milion písní.

Čtyřicet tisíc skladeb a přes 2 600 alb, které dá k dispozici Supraphon, představuje jen menší část bohatého archivu firmy. Většina nahrávek ještě čeká na digitalizaci, na níž Supraphon postupně pracuje. Zatím nabízí průřez českou hudbou i mluveným slovem od prvních nahrávek z přelomu dvacátých a třicátých let.

Například trampské písně nazpíval Jarka Mottl a Ztracenkáři v roce 1929, na desce 'Herci zpívají Když do diskrétních cukrárny stěn...' z téhož roku si můžeme poslechnout Lídu Baarovou, Adinu Mandlovou, Oldřicha Nového, Huga Haase, Vlastu Buriana a další hvězdy filmů pro pamětníky.

Koupit si můžeme i nahrávku zpívajících Jana Wericha s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem u klavíru natočenou na Nový rok 1929 nebo klasického Hurvínka se Spejblem Josefa Skupy... A nebo dokonce Emu Destinnovou, která jen s klavírem nazpívala v roce 1902 árie z Bizetovy opery Draussen am Wall von Sevilla.

Formát MP3 i FLAC

Supraphonline je prvním digitálním obchodem v Česku, který vedle klasického formátu MP3 nabídne veškerý sortiment rovněž ve formátu FLAC.

V tomto formátu Supraphon ukládá digitální nahrávky do svého archivu, kvalita záznamu je tedy srovnatelná s kvalitou na CD nosičích, což je podstatné zejména pro poslech klasické hudby. Při zakoupení nahrávky ve formátu FLAC dostane zákazník tutéž nahrávku ve formátu MP3 zdarma k využití například v přenosných zařízeních.

Klikněte pro zvětšení

 

Jednotlivé tituly lze koupit výrazně levněji než fyzické nosiče v kamenných obchodech. V mnoha případech ani fyzické nahrávky neexistují a z různých, zejména finančních důvodů se nebudou ani vyrábět; v elektronické podobě však k mání budou.

První měsíc sampler zdarma

Pro první měsíc vychází digitální prodejna zájemcům vstříc možností stáhnout si zdarma hudební sampler s Karlem Gottem, Olympikem, Lucií Bílou, Jiřím Schelingerem, Tonyou Graves, Václavem Neckářem, Spirituál kvintetem a Václavem Neckářem.

Exkluzivně v prvních dvou týdnech prodeje nabízí také kompletní katalog nahrávek Hany Hegerové, který v digitální podobě zatím neexistoval.

Dá se očekávat, že svým zaměřením Supraphon osloví spíše zkušenější posluchače, na rozdíl od konkurentů Apple a MusicJet. Apple boduje hlavně tím, že jako první dokázal navázat spolupráci s největšími světovými vydavatelstvími, a zákazníky navíc oslovil cenovou politikou. Písničku lze koupit za zhruba 25 korun.

Nejstahovanější písní je momentálně Půlnoční od Václava Neckáře a skupiny Umakart. MusicJet zase přišel s novinkou, takzvaným streamováním hudby. Hudbu si člověk nemusí stahovat, ale může ji jen online poslouchat. MusicJet nabízí tři možnosti poslechu. Za 149 korun měsíčně lze hudbu i stáhnout, za 75 korun poslouchat online a poslouchat lze i zadarmo, ale se zvukovou reklamou.

První možnost digitálního stažení nahrávek Supraphonu se objevila v roce 2007. V loňském roce se prodej digitálních nahrávek na tržbách Supraphonu podílel zhruba šesti procenty.