Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Tam, kde šijeme, jsou podmínky špičkové, hájí české firmy výrobu v Asii

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Jihovýchodní Asie se stala obří výrobnou textilu pro celý západní svět. Tragédie v bangladéšské Dháce, kde v troskách textilky zemřelo více než 1 100 lidí, však opět poukázala na nelidské podmínky, ve kterých levné oblečení vzniká. České společnosti si přitom výrobu v Asii pochvalují.

Džíny vyrobené v Bangladéši. foto: Reuters

Podle údajů Českého statistického úřadu byl z Bangladéše dovezen v roce 2012 textil a obuv za víc jak 3,5 miliardy korun. Server Lidovky.cz proto oslovil české oděvní firmy s dotazem, zda si nechávají v Asii šít a jakým způsobem výrobu kontrolují.

ČTĚTE TAKÉ:

Odpovědi přišli pouze od třech firem. Společnosti Hannah, Exe Jeans, Kenvelo, Rejoice a Sir Joseph účast v anketě odmítly.

Otázky serveru Lidovky.cz

1) Využívá či využívala vaše společnost výroby oblečení v Asii? Z jakého důvodu?

2) Víte jaké jsou podmínky v tamních textilních továrnách? Byli pracovníci vaší společnosti přímo na místě ve výrobních závodech?

3) Dodržují asijští textilní výrobci sociální a bezpečnostní standardy?

4) Jak zareagovala vaše společnost na tragédii v bangladéšské Dháce? Bezpečnostní standardy se tam léta ignorovaly a v troskách továrny zemřelo více než 1 100 lidí.

Petr Nováček, Direct Alpine

1) Nyní již minimálně, jen u několika modelů. Důvod byl jednoznačně finanční a kapacitní, cena ovšem stále roste a jsou stále vysoká minimální množství zadaní do výroby, například tisíc kusů jednoho stylu a podobně. Prodeje ale celkově klesají.

2) Ano, šili jsem jen v korejské továrně, která zaměstnávala místní pracovníky. Podmínky byly dobré, vše jsem si sami ověřili v souladu s etickým kodexem naší společnosti.

3) V téhle „naší továrně“ bylo vše ok. Byla postavená nová a korejský manegement byl perfektní včetně všech standardů pro práci .

4) Tragédie je jen špičkou ledovce. V žádném případě jsme nechtěli vyrábět v Bangladéši, v Laosu a podobně. Vždy musíme znát našeho partnera. Obří provozy pracuji pod tlakem nadnárodních korporaci a to není náš případ. Vyrábíme v menších továrnách a provozech, jinak nejde dodržet požadovanou kvalitu. Ta je pro naši produkci klíčová. 

Petr Billy, Alpine Pro

1) Osmdesát procent naší produkce šijeme v Číně a trička děláme v Bangladéši. Pouze naše technologicky nejnáročnější kousky vyrábíme v Česku. Hlavním důvodem, proč volíme Asii, je nižší cena, díky níž jsme konkurenceschopní. Například v Bangladéši mají nejlevnější bavlnu, v Číně jsou zase nejmodernější stroje, které nenajdete nikde v Evropě.

2) Výrobu v Číně kontrolujeme. Máme tam vlastní zaměstnance, celkem 70 lidí, jsou to Češi i Číňané. Každý z nich má na starosti svou skupinu oblečení a kontroluje kvalitu i zpracování.

3) Naše skupina, která dohlíží na kvalitu výroby, zároveň sleduje bezpečnostní a sociální podmínky zaměstnanců. 

4) Pochopitelně jsme tuto událost všichni sledovali a je nám velice líto obětí. V reakci na tuto situaci jsme znovu prověřili naše mechanismy výroby.

Radek Leskovjan, UAX

1) Ano, v začátcích 10 let zpět se odhadem 5 % výroby UAX šilo v Asii. Dnes již neexistující typ kalhot, u kterých nejmenovaná česká továrna neuměla dodržet barevnou stálost při praní. Už je nevyrábíme a soustředíme se na ověřené materiály. Aby moha být UAX flexibilnější a aby se zlepšil celkový servis, tak veškeré použité materiály + místo výroby máme v Česku, čímž vlastně podporujeme regionální ekonomiku a rozvoj podnikání. Také odvádíme v tuzemsku

2) Ano, navštívil jsem několik továren, jejichž vybavení a podmínky byly zrovna na špičkové úrovni. Pokud hledáte nějaké perličky, show a negativní informace o výrobě v Asii, je třeba zapátrat po větvi dovozců levného textilu, kteří u nás oblékají armádu lidí. S těmi my si v žádném případě nekonkurujeme.

3) Provozy, které jsem navštívil, byly v perfektní kondici a v mnohém převyšovaly české zastaralé textilky. Nás zajímá pouze ta nejvyšší kvalita výrobku, proto se v této hladině, kde se tyto problémy objevují, vůbec nepohybujeme. My v UAX jsme vsadili na originální design a cenově dostupný kvalitní produkt.

4) Je to hrozné a pokud někdo nakupuje v levných tržnicích nebo u laciných značek, tak je to také jeho vina. Nejen, že neplatí daně, ještě podporuje tento druh výroby a obchodu.

Autor: