Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Televize je pochmurná. V KLDR chtějí Top Gear, Teletubbies i Pána času

Média

  6:30
PCHJONGJANG - Za vlády severokorejského vůdce Kim Čong-una je místní televize dost pochmurná. Ale nyní nejvyšší vůdce zvažuje, že by obyvatelům dopřál potěšení z nevídané zábavy - britských pořadů Top Gear, Teletubbies a Pán času, napsal britský list The Independent.

Moderátoři populárního pořadu. Richard Hammond uprostřed.

KLDR je nejizolovanější zemí na světě, kde vrchol televizní zábavy představuje týdenní komediální show s volně přeloženým názvem "To je legrace", v níž dva vojáci v uniformách předvádějí groteskní skeče mezi opěvováním velikosti nejvyššího vůdce Kim Čong-una.

Pořady vhodné pro korejský lid?

Ale nyní svitla naděje. Po měsících vyjednávání s britskou vládou totalitní diktatura konečně vybrala tři pořady BBC, o jejichž předvedení lidu je stát ochotný uvažovat: sci-fi seriál Pán času, motoristický magazín Top Gear a vysílání pro děti Teletubbies.

Teletubbies.

"Bylo provedeno rozsáhlé zkoumání, co tyto tři pořady obsahují, a zda budou vhodné pro severokorejský lid," vysvětlil zasvěcený zdroj z Pchjongjangu. "Nic příliš politického není vhodné. Ale tohle jsou zábavné pořady a jeden z nich je pro malé děti." Toto rozhodnutí následuje po loňské iniciativě BBC podpořené ministerstvem zahraničí nabídnout seznam pořadů, o jejichž získání by Severní Korea mohla uvažovat. Tehdy tento krok uvítal ministr zahraničí William Hague jako "dobrý způsob, jak vylepšit pochopení okolního světa v rámci tak uzavřené společnosti." Vyjednávání s přísně kontrolovaným státem se ale ukázala jako značně nesnadná. Ministerstvo zahraničí navštívila delegace ze severokorejského velvyslanectví v Londýně, ale pak uběhly celé měsíce, během nichž se vybíraly tři pořady, jež vůbec stojí za zvážení.

O každém ze zvažovaných pořadů byla sepsána zpráva a poslána do Pchjongjangu. Zatím nebylo ani naznačeno, kdy by mohla přijít odpověď či padnout rozhodnutí. BBC nechtěla nijak komentovat to, které pořady byly vybrány nebo proč, "dokud nebude uzavřena nějaká dohoda".

Tisíce fanoušků televizního seriálu Pán času (v originále Doctor Who) a jeho hlavní postavy "doktora" se sjely z celého světa do Londýna na víkendové oslavy půlstoletého výročí jeho premiéry.

Společnost pro ocenění Pána času si je ale jistá, že dobrodružství jejich hrdiny se i v Severní Koreji stanou hitem. "Pokud jsou v KLDR děti a mladí dospělí, kteří mají rádi vzrušení science-fiction a schopnost každý týden vyprávět jiný příběh, pak se jim Pán času bude líbit," řekl hlavní "Pánčasovec" Antony Wainer.

Láska k drahému vůdci

Státní severokorejská televize Korean Central Television vysílá jen šest a půl hodiny každý večer. Třetina této doby je vyhrazena opěvování vlády, zatímco další třetina burcuje dělníky, aby pracovali s ještě větším nasazením z lásky k drahému vůdci. Není pochyb o tom, že kterýkoli z britských programů by prošel editační prací cenzorů, kteří by odstranili jakýkoli ideologicky nevhodný obsah.

Minulý měsíc se objevily nepotvrzené zprávy, že severokorejští univerzitní studenti dostali příkaz nosit stejný účes jako Kim Čong-un. List The Independent v montáži zkusil zjistit, jak by po podobném kadeřnickém zásahu mohl vypadat jeden z moderátorů motoristického magazínu Top Gear Jeremy Clarkson.

Byť to je jen žert, skutečností je, že vzhled osob objevujících se na obrazovce severokorejské televize je přísně regulovaný. Moderátoři televizního zpravodajství mají stanovené, jaký účes nebo jaké barvy oblečení smějí nosit.

Přísné tresty jsou v Severní Koreji za sledování neschválených pořadů. Před časem bylo podle dostupných zpráv zastřeleno osm desítek lidí za takové "zločiny", jako je sledování pirátských kopií jihokorejských pořadů. Ani takto drakonické kroky ale hlad Severokorejců po zahraničních programech nezmírňují. Mnoho obyvatel si zahraničí pořady uchovává na USB klíčích, které se dají poměrně snadno schovat před policií.

Autoři: ,