Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Temelín kvůli vedrům nestíhá chladit. Přichází o 300 tisíc korun denně

Ekonomika

  9:40
TEMELÍN - Současná vlna veder, při níž meteorologové předpovídají na víkend až 35 stupňů Celsia, trápí vedle lidí s různými zdravotními potížemi i energetiky. Například jaderná elektrárna Temelín ztrácí s každým stupněm oteplení část svého výkonu, a nemůže tedy do sítě dodávat tolik elektřiny, kolik by dodávala při chladnějším počasí.

Přesto jsou na tom ale české jaderné elektrárny, používající systém chladicích věží, lépe než jaderná zařízení s chlazením přímo z velkých řek. Ve Francii, Německu, ale i některých dalších evropských zemích se loni při podobné vlně veder v některých atomových elektrárnách dokonce na čas zastavil provoz.

"Voda, která odchází z temelínských chladicích věží, by měla mít v ideálním případě mezi 14 a 17 stupni Celsia. Za současného počasí ale její teplota přesahuje 23 stupňů," říká mluvčí Temelína Václav Brom. Chladicí věže podle něj slouží k tomu, aby voda, která v nich cirkuluje, ochlazovala horkou páru roztáčející turbínu. Čím vyšší je rozdíl mezi teplotou přicházející horké páry a párou ochlazenou, tím pracuje turbína s větší účinností.

Jaderná elektrárna Temelín.

"Při současných vedrech tak má jeden blok elektrárny výkon mezi 1004 a 1008 megawatty, zatímco při ideálních parametrech chladicí vody by mohl dosáhnout výkonu až o 10 megawatt vyššího," říká Brom. Provozovatel Temelína tak kvůli vedrům přichází o zhruba 300 000 korun denně. Taková je totiž cena elektřiny, kterou by elektrárna mohla vyrobit navíc, kdyby bylo počasí chladnější.

Polidšťující nátěr snižuje účinnost
Teplotu chladicí vody přitom mohou ovlivnit i takové "maličkosti", jako je nátěr chladicích věží. "Před lety se uvažovalo o tom, že by se věže nějakým způsobem ozdobily, něco by se na ně namalovalo, jako se to někdy děje v zahraničí. Projektanti ale podobné malby nedoporučili," tvrdí Brom.

Čtěte více:


Tmavší barevné skvrny nebo prostě jiná malba by totiž znovu mohly negativně ovlivnit teplotní a především konstrukční vlastnosti železobetonových věží, natřených rovnoměrně šedou, neutrální barvou.

Velín jaderné elektrárny Temelín.

Ani při plánovaném rozšíření Temelína o další dva bloky se proto jiná barva nových věží nedá předpokládat, i když se to mnoha Jihočechům nemusí líbit. Temelín stojí na kopci a jeho 150 metrů vysoké věže a stoupající pára jsou viditelné až ze stokilometrové vzdálenosti. Po dostavbě elektrárny se počet věží zřejmě rozšíří na dvojnásobek.

Řada zahraničních elektráren přitom krajinný ráz tolik nenarušuje, protože místo ochlazování vody ve věžích se voda ochlazuje přímo v sousední velké řece nebo v moři. Například finskou jadernou elektrárnu Loviisa, ležící na kraji lesa u mořského pobřeží, spatří návštěvníci až těsně před vjezdem do areálu.

Finská, mořem chlazená jaderná elektrárna Loviisa.

V České republice ale vzhledem k neexistenci veletoků a moře nepřipadá chlazení jiným způsobem než chladicími věžemi v úvahu.

Vroucí Rýn
Věže, které výrazným způsobem narušují krajinný ráz a působí v jihočeské krajině jako "pěst na oko", ale zase mají jiné výhody. "Při loňských vedrech se například v některých elektrárnách chlazených vodou z Rýna zastavil provoz. A to proto, že teplota vody také kvůli těmto elektrárnám přesáhla hranici zajišťující stabilitu života v řece," říká mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Jaderná elektrárna Temelín

Ze stejných důvodů přestaly pracovat i některé elektrárny ve Francii. Ani pravé zimní počasí s teplotami pod bodem mrazu není pro zajištění optimálního výkonu atomových elektráren ideální. "V mrazivé zimě se ve věžích zase musí vytvářet takzvaná zimní clona kvůli tomu, aby se v nich nevytvářela námraza. A to má opět negativní vliv na výkon a provoz turbíny," říká Václav Brom.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!