Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Těžaři by rádi nové doly. V hledáčku mají střední Čechy

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Pod územím Česka se stále nacházejí miliardy tun uhlí. Těžařské firmy to samozřejmě nenechává v klidu. Hned tři nevyužívaná ložiska si vyhlédla australská společnost Wildhorse Energy.
Důlní vozík - ilustrační foto

Důlní vozík - ilustrační foto foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Společnost požádala o udělení licence k průzkumu ložisek černého uhlí v okolí Slaného, v rozsáhlém území mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví a také v okolí Karviné. Ložiska jsou známá, ale v minulosti nebyla těžba z technických nebo ekonomických důvodů přijatelná.

Tři žádosti o povolení průzkumu nyní posuzuje ministerstvo životního prostředí. Průzkum na Karvinsku sice již loni v listopadu úředníci schválili. Karviná, Dětmarovice i Petrovice, pod kterými se ložisko nachází, se však proti rozhodnutí odvolaly.

INFOGRAFIKA:

Uhelná ložiska v Česku.

Australané přicházejí s novou technologií. Místo klasické hlubinné těžby chtějí černé uhlí v podzemí zapálit a poté vytěžit v podobě plynu. Uhelný plyn lze spalovat v elektrárnách a teplárnách, ale je možné jej využít také k výrobě syntetického benzinu či plastů.

Rizika tu jsou

Nová, dosud nevyzkoušená technologie vyvolává strach a odpor obcí, pod kterými se uhelná ložiska nacházejí. „Vážná rizika tu jsou - poklesy terénu, úniky plynu mimo kontrolované vrty, dopad na podzemní vody,“ vypočítává energetický poradce Edvard Sequens.

Uhelný plyn navíc obsahuje životu nebezpečný oxid uhelnatý. „Při spalování uhlí pod zemí vzniká směs plynů s převahou oxidu uhelnatého. Tato směs je něco jako svítiplyn, kterým se dříve topilo v domácnostech,“ vysvětluje expert na těžbu paliv Stanislav Benada.

Podle vyjádření jednatele české dceřiné společnosti Wildhorse Energy CZ Romana Rácze je na úvahy o těžbě uhlí novou metodou ještě brzy. Firma zatím usiluje pouze o stanovení průzkumných území, aby mohla ověřit, zda má vůbec smysl o těžbě v budoucnu uvažovat. „Průzkum ložisek potrvá několik let,“ upozornil Rácz.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že stát by měl průzkum povolit. V případě těžby už souhlas jednoznačný není. „V tuto chvíli je předčasné to hodnotit, s metodou nejsou v českých podmínkách zkušenosti. Geologický průzkum za pomoci moderních metod může pomoci odpovědi na otázky tohoto typu najít,“ uvedl mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Silný odpor proti zamýšlené těžbě uhlí se zvedl na Mělnicku a Mladoboleslavsku. Města i menší obce zasílají ministerstvu životního prostředí nesouhlasná stanoviska k povolení průzkumu. „Já si myslím, že se to zastaví, protože nevůle všech dotčených obcí je jednoznačná,“ tipuje náměstek primátora Mladé Boleslavi Beznoska.

Některé obce, jako například Dřínov u Slaného, s povolením průzkumu souhlasily. Firma Wildhorse Energy CZ prý ví o vstřícném postoji několika dalších obcí. „Odpor tak jednoznačný není. Někteří starostové po delším přesvědčování pochopili, o co se jedná, a průzkum jim už nevadí,“ uvedl pro LN Roman Rácz.

Stejný problém nyní řeší i jiné evropské státy. Jejich vlády mají zájem o snižování závislosti na dovozu plynu a ropy. Na druhou stranu sílí odpor ekologických a občanských aktivistů proti jakékoli těžbě. Stále silnější je též přístup „ne na mém dvorku,“ kdy nikdo nechce mít elektrárnu, těžbu nebo průmysl v okolí svého bydliště.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!