Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Těžba ropy v Libyi klesla už o 75 procent. Výpadek slibují nahradit Saúdové

Ekonomika

  15:10
LONDÝN - Těžba ropy v Libyi už klesla zhruba o 75 procent a pohybuje se jen kolem 400.000 barelů denně. Saúdská Arábie mezitím slíbila, že výpadek ropy z Libye nahradí zvýšením vlastní těžby.

Centralná tankoviště ropy v Nelahozevsi, kde se skladují české ropné rezervy. foto: Mero.cz

Řekl to generální ředitel italské energetické společnosti Eni Paolo Scaroni, jehož podnik v Libyi dobývá plyn. Scaroni řekl, že tak významný propad těžby je závažný, varoval však, aby se problém nepřeceňoval.

Čtěte více:


"Přirozeně je zde řada spekulací, což skutečné problémy jen zesiluje. Skutečným problémem je to, že na trhu je o 1,2 milionu barelů ropy méně. To není nic tak ohromujícího, něco už to ale znamená a v regionu je také znát určitá nejistota. Právě ta může být příčinou spekulací," řekl šéf italského podniku novinářům, když předtím hovořil v parlamentu.

Libye dosud těžila asi 1,6 milionu barelů ropy denně, z čehož asi 1,1 milionu barelů vyvážela. Eni v Libyi těží plyn, za normálních okolností tam produkovala zhruba 280.000 barelů ropného ekvivalentu, kvůli nepokojům však těží necelou polovinu. Podle Scaroniho je to aktuálně ekvivalent přibližně 120.000 barelů.

Saúdové prý pomohou
Podle zdrojů v Saúdské Arábii, na které se odvolává agentura Reuters, je Rijád připraven výpadek zásobování z Libye kompenzovat. Saúdové jsou prý schopni dodat všechny hlavní typy ropy, včetně vysoce kvalitního lehkého typu, který se těží v Libyi.

Právě to, že Libye těží zrovna kvalitní ropu, je podle analytiků dost velký problém. Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), mezi něž patří i Libye, zpravidla těží těžší typy ropy. Ty mají vyšší obsah síry a hůř se zpracovávají, nehledě na to, že rafinerie, které berou lehkou ropu, musejí před zpracováním té těžší vyměnit zařízení.

"Saúdové jsou připraveni dodat stejně kvalitní ropu. Buď typ Arab Extra Light, anebo směs," řekl jeden ze zdrojů. "OPEC garantuje, že je schopen v případě potřeby zajistit všechny typy ropy," řekl jiný zdroj. "Není důvod, aby cena tak prudce rostla," dodal. Cena severomořské ropy Brent se během dopoledne vyšplhala až ke 120 dolarům za barel, kde byla naposledy v srpnu 2008. Dosavadní rekord je z července téhož roku, kdy sena vystoupila těsně pod 150 dolarů.

Slova situaci neuklidní
Analytici banky Citigroup ale upozorňují, že dokud Saúdská Arábie nezačne slibovanou ropu skutečně dodávat, verbální ujišťování situaci na trhu neuklidní. Analytik Mark Fletcher také řekl, že růst cen ropy je nyní přehnaný a spíše než realitu odráží strach. "Ceny by se musely ještě hodně zvýšit, než by spotřebitelé začali omezovat poptávku. Alespoň ve vyspělých zemích," řekl Fletcher. V Číně a některých dalších zemích, kde cenu určují úřady, by negativní dopady drahé ropy byly znát mnohem dřív.

120 dolarů je hranice
Investiční banky přesto kvůli skokovému růstu cen ropy v posledních dvou dnech začaly zvyšovat odhad průměrné ceny na letošní rok. Například BNP Paribas očekává, že průměrná cena Brentu ve druhém čtvrtletí dosáhne 117 dolarů za barel, zatímco americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) bude stát zhruba 105 dolarů. Celoroční průměr u Brentu pak banka zvýšila o 24 dolarů na 112 dolarů za barel.

Deutsche Bank poznamenala, že cena 120 dolarů je mezníkem, který znamená hrozbu pro globální ekonomiku. Analytici Goldman Sachs také upozorňují, že výpadek zásobování z Libye už znamená pro trh dost velký šok a pokud by se problém podobného rozsahu vyskytl i v některé další zemi, trh by už takový šok nemusel zvládnout.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...