Lidovky.cz

Falešní kontroloři a podpisy. V energetice zuří boj o zákazníky

Ekonomika

  14:22
PRAHA - Zfalšované podpisy pod smlouvami, skryté poplatky, obchodníci vydávající se za kontrolory elektroměrů a plynoměrů. I tak v praxi vypadá soupeření o nové zákazníky na energetickém trhu.
Podpis smlouvy - ilustrační foto.

Podpis smlouvy - ilustrační foto. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Energetickému regulačnímu úřadu již došla s podvodníky trpělivost. V minulém týdnu zahájil kontrolu ve společnosti České Energetické Centrum, která je nejčastěji terčem kritiky za nefér jednání.

Jedním z podvedených byl Alexander Dominko z Mladé Boleslavi. „Prodejce bez mého vědomí vyplnil celou smlouvu, uvedl smyšlené datum narození a zfalšoval i můj podpis. Teprve ve chvíli, kdy jsem to dal k soudu, se mi z Českého Energetického Centra ozvali a omluvili se mi,“ popisuje Dominko zážitek s nepoctivými prodejci.

V tomto týdnu začal regulační úřad kontrolovat také působení firmy Centropol Energy. „Zákazník má právo vybrat si svobodně svého dodavatele elektřiny nebo plynu. Musí však být pravdivě a v plném rozsahu seznámen s obchodními podmínkami, mít čas si nabídku promyslet a v případě nejasností si vyžádat podrobné informace,“ uvedla ke kontrole předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Nabídky od podomních obchodníků

Energetický regulační úřad měl dosud omezené možnosti. V srpnu však vstoupila v platnost novela energetického zákona, která významně rozšířila pravomoci úřadu v oblasti ochrany práv zákazníků. Nabízí se také souvislost s nedávnou výměnou v čele ERÚ, kdy opatrného Josefa Fiřta nahradila razantnější Vitásková.

Podle sdělení zákazníků podomní prodejci zfalšovali i podpisy zákaznků na smlouvách sjednávaných pro firmy České Energetické Centrum Jih, X Energie a RSP Energy, uvedl ve svém oznámení regulační úřad. Ve všech případech se jedná o firmy, které nemají vlastní obchodníky a spoléhají na služby sítí podomních prodejců.

ČTETE VÍCE:

Podle manažerů pohybujících se v oboru je však podvádějících firem mnohem více. „Na trh vstupují noví dodavatelé a ti se s těmi předchozími přetahují o podomní obchodníky. Někteří jim platí až dva tisíce korun za každou smlouvu,“ říká jednatel firmy Bohemia Energy Jiří Písařík.

Bohemia Energy, která v minulosti sama měla potíže s neférovým přetahováním zákazníků, dnes volá po kultivaci prostředí na energetickém trhu. „Společnosti jako České Energetické Centrum a Centropol Energy kazí pověst všem alternativním dodavatelům. Zásah ERÚ je zcela namístě,“ tvrdí Písařík.

Obě jmenované firmy se však podobným obviněním brání. „Všechny nové zákazníky, kteří smlouvu uzavřeli prostřednictvím obchodních zástupců, telefonicky kontaktujeme a ověřujeme spokojenost s jednáním prodejce a předané informace,“ uvedl ředitel Českého Energetického Centra René Grebeň.

Podobně se vyjádřil také Centropol. „Nového zákazníka do tří dnů telefonicky kontaktujeme a první otázka, kterou klademe, je, zda obchodník vystupoval jménem společnosti Centropol Energy. Stížností je v poslední době okolo pěti za měsíc, což je pouhý zlomek z počtu 10 až 18 tisíc nových zákazníků, které každý měsíc získáváme,“ zmínil v rozhovoru pro Lidové noviny majitel skupiny Centropol Aleš Graf.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.