Lidovky.cz

Obce chtějí urychlit stavbu 5. bloku Dukovan

Ekonomika

  15:46
DUKOVANY - Samosprávy z okolí Dukovan požadují stavbu nového atomového bloku v dukovanské elektrárně do roku 2025. Nelíbí se jim, že energetická firma ČEZ upřednostnila dostavbu jihočeského Temelína.

Jaderná elektrárna Dukovany foto: ČTK

Podle obcí kolem Dukovan i obou dotčených krajů hrozí to, že životnost dukovanských bloků skončí dřív, než bude spuštěn nový energetický zdroj. To by podle nich přineslo velký sociální propad regionu a vysokou nezaměstnanost.

V dukovanské elektrárně pracuje přes 1000 lidí. Podle senátora Vítězslava Jonáše (ODS) by kvůli jejímu uzavření mohla míra nezaměstnanosti kolem Dukovan stoupnout na 25 až 30 procent; už teď je Třebíčsko s nezaměstnaností přes 12 procent hospodářsky nejslabší částí Vysočiny.

Dukovany vyrábí nejvíc elektřiny

Dukovanská elektrárna funguje skoro 27 let, licence k provozování každého ze čtyř atomových bloků se obnovuje po deseti letech. Teď bude ČEZ žádat znovu o licenci u prvního bloku v roce 2014. Dukovany, které jsou největším tuzemským zdrojem elektřiny, loni dodaly do sítě 14,369 terawatthodin proudu.

"Nedovedu si představit, kolik by zůstalo obyvatel v obcích, kde už staví domky energetici. Největší dopad by byl pro město Třebíč, kde bydlí podstatná část zaměstnanců elektrárny," řekl novinářům.

Na dnešním setkání v dukovanském zámku proto zástupci obcí, Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje podepsali Memorandum o zachování a udržení provozu Jaderné elektrárny Dukovany.

ČTĚTE TAKÉ:

Iniciativu podpořila i třebíčská hospodářská komora a Západomoravská vysoká škola Třebíč. Prosazení požadavků z memoranda chtějí samosprávy vymáhat na vládě i na firmě ČEZ, která provozuje obě české jaderné elektrárny. Založit kvůli tomu chtějí i zájmové sdružení.

"Chceme věci vzít do svých rukou a velmi intenzivně se snažit ovlivnit to dění kolem jaderné elektrárny," vysvětlil iniciativu třebíčský starosta Pavel Heřman.

ČEZ nemá peníze

Dostavbu Dukovan podle Jonáše brzdí ČEZ kvůli nedostatku peněz. "Z ekonomických důvodů si můžeme dovolit stavět jenom Temelín, a to ještě za předpokladu, že Dukovany budou dodávat veškerý zisk na jeho výstavbu," tvrdí senátor.

V memorandu je také požadavek na prodloužení životnosti stávajících dukovanských bloků nejméně do roku 2025. Zástupci firmy ČEZ na tiskové konferenci v elektrárně před dvěma týdny uvedli, by Dukovany mohly vyrábět proud až do roku 2045, pokud to umožní stav zařízení. Rozhodnutí o možném zahájení stavby pátého dukovanského bloku ještě nepadlo, uvedli.

Požadavky memoranda by podle účastníků dnešního jednání měly být začleněny do státní energetické koncepce, která by podle nich měla být ještě letos předložena ke schválení do parlamentu. Vláda by podle nich měla také zajistit vypracování studie o sociálních a ekonomických dopadech odstavení Dukovan.

Dukovanská elektrárna funguje skoro 27 let, licence k provozování každého ze čtyř atomových bloků se obnovuje po deseti letech. Teď bude ČEZ žádat znovu o licenci u prvního bloku v roce 2014. Dukovany, které jsou největším tuzemským zdrojem elektřiny, loni dodaly do sítě 14,369 terawatthodin proudu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.