Lidovky.cz

Trh s povolenkami čeká nová legislativa

Ekonomika

  8:54
Evropská komise hledá způsob, jak stabilizovat trh s emisními povolenkami CO2, o kterém stále více lidé z oboru hovoří jako o zkrachovalém a přežitém experimentu. V rámci nové energetické legislativy si chce vyhradit právo v rámci stabilizace cen na trhu část emisních povolenek z obchodování stáhnout, „pokud to bude potřeba“.
Boeing 737 (ilustrační foto)

Boeing 737 (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Informaci přinesl server iHNed.cz. Evropský parlament signalizuje podporu dočasnému zablokování části emisních povolenek obchodovaných v rámci Evropského obchodního systému s emisemi ETS.

O návrhu bude výbor EP hlasovat 28. února v Bruselu. V případě kladného stanoviska potřebuje schválení vládami členů EU. „Jde o rovnovážný kompromis, dohodu vybalancovanou napříč stranami,“ tvrdí Peter Liese za parlamentní frakci německé CDU.

PSALI JSME:

Na zprávu promptně zareagovala cena emisních povolenek na trhu, prosincový kontakt se dostal na ICE Futures Europe z dřívějších 8,10 EUR za tunu na cenu 8,40 EUR za tunu.

Systém ETS od svého vzniku v roce 2005 zahrnul přes 11 tisíc energetických a průmyslových podniků v Evropě a letos se snaží expandovat na zahrnutí leteckých společností. Právě to vyvolává prudké střety, hrozící obchodními válkami mezi Evropou a zbytkem světa. Čína již vydala svým leteckých společnostem pokyn se do systému nezapojovat.

Trh s emisními povolenkami ale nyní ovládá mimořádně výrazný nadbytek nabídky nad poptávkou a ceny jsou na čtyřletém minimu.

Ozývají se ochránci životního prostřední na jedné straně a šéfové firem, jako jsou Royal Dutch Shell či E.ON na druhé straně s voláním po změně systému kvůli jeho neudržitelnosti.

Výbor EP pro životní prostředí již v prosinci vydal stanovisko doporučující na trhu vyblokovat část emisních povolenek. Ceny poté vzrostly o 32 %. Doporučil EP výboru pro průmysl následovat jeho návrh. Tak se děje nyní.

Meziroční propad o 47 procent

Meziročně ceny emisních povolenek v Evropě na CO2 propadly o 47 %. Celý systém ETS byl za loňský rok rozsahem oceněn na zhruba 120 miliard amerických dolarů. Analytici divize Bloomberg New Energy odhadují pro periodu 2008 až 2012 převis nabídky v ETS v rozsahu 1,1 miliardy tun, finančně v rozsahu zhruba 8,5 miliardy eur. Tyto povolenky by z trhu pohly být staženy a přesunuty do dalšího období let 2013 až 2020.

V prosinci výbor EP pro životní prostředí těsnou většinou podpořil návrh, který by Evropské komisi umožnil v letech 2013 až 2020 výrazněji snižovat počty vydávaných emisních povolenek.

Zpráva tehdy poslala ceny emisních povolenek strmě vzhůru, o více než 3,3 procenta posílily také akcie ČEZu, který má díky výjimce dostávat povolenky z části zdarma i po roce 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrh předpokládá, že počet vydávaných povolenek se ve třetí fázi systému obchodování do roku 2020 sníží proti dosavadnímu předpokladu celkem o osm procent, což je asi 1,4 miliardy povolenek. Podle nynějších pravidel se má nabídka povolenek v letech 2013 až 2020 snižovat o 1,74 procenta ročně, zatímco návrh předpokládá snižování ročním tempem 2,25 procenta.

„Ceny povolenek CO2 jsou součástí ceny elektřiny, proto by základní futures kontrakty na německém i českém trhu měly růst spolu s nimi. ČEZ by měl z růstu cen povolenek profitovat, jelikož v roce 2013 musí nakupovat „pouze“ 30 procent své potřeby emisních povolenek (mimo export) a tato část by se měla následně každoročně zvyšovat až na 100 procent v roce 2020,“ uvedl již v prosinci Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.